Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DARBELERE KARŞI BÜYÜK KAMPANYA

14.10.2012 02:33
Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu, Balyoz darbe planının ortaya çıktığı tarihi dikkate alarak 20 Ocak 2013'te büyük bir yürüyüş ile sonuçlanacak kampanya başlattı

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu, Balyoz darbe planının ortaya çıktığı tarihi dikkate alarak 20 Ocak 2013 Pazar günü büyük bir yürüyüş ile sonuçlanacak kampanya başlattı.

Beyoğlu'nda, 5 darbe ve onlarca darbe girişimini protesto eden eylemcilerin tek dileği ise; bir daha Türkiye'de darbe ve darbe teşebbüslerinin yaşanmaması oldu.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan darbe karşıtları, 'Darbe planı aklanamaz' ve 'Balyoz aklanamaz' yazılı pankart ve döviz taşıdı. Eylemciler, 'Darbelere karşı omuz omuza' ve 'Özgürlük' şeklinde sloganlar attı.

Renkli görüntülerin yaşandığı eylemde grup adına açıklamayı Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu üyesi Yıldız Önen yaptı. Türkiye'de 50 yılda 5 darbe ve onlarca darbe girişiminin yaşandığını belirten Önen, "Bu duyarlılıkla 20 Ocak 2010 tarihli Taraf Gazetesi'nin manşetinden duyurulan Balyoz darbe planı için hemen suç duyurusunda bulunduk. Bizi bir araya getiren tek şey; askeri vesayet rejimine karşı olmamız ve demokrasiye inanmamızdır. Balyoz darbe planı ile sanıkların suç işlediği mahkeme tarafından sabit görüldü. 325 sanık suçlu bulundu. Mahkeme kararından sonra sanıklar ve yakınları mahkeme heyetine alttan alta tehdit etti. Medyanın etkili isimleri 325 kişiyi masum ilan etti. Dört bir koldan Balyoz planını yapanlar kurtarılmaya, karar aşamasına gelen Ergenekon davası da baskı altına alınmaya çalışıldı. Bizler yargı sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız." diye konuştu.

Balyoz planının kesinlikle bir darbe girişimi olduğunu belirten Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Genel Başkanı Doğan Tarkan ise, "Sanıklar adeta suçüstü yakalandılar. Mahkemenin sonunda da darbe hazırlığında oldukları ortaya çıktı. Kimi iddialar var darbe girişiminin doğru olmadığı yönünde. Ben bunları bilemem. Hukukçu değilim. Benim vicdanımda bunlar suçludur. Daha başka suçlular da var. Kafes davası, 12 Eylül ve Ergenekon davası gibi. Umarım orada da aynı sonuçları elde edeceğiz. Davadaki sonuçlar caydırıcıdır. Ama önemli olan burada yaptığımız kitlesel eylemdir. Darbeleri bundan sonra istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Koalisyon üyeleri, Balyoz planının ortaya çıktığı tarih olan 20 Ocak'ı dikkate alarak 20 Ocak 2013 Pazar günü büyük bir yürüyüş ile sonuçlanacak kampanya başlattı. Darbe karşıtlarının etkinlikleri, Bursa, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Konya başta olmak üzere il toplantılarıyla devam edecek. 

Bu haber toplam 2076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri