Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbeyi engelleriz korkusu ile bizi "tasfiye" ettiler

24.10.2012 15:53
Akit’e konuşan Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, 28 Şubat sürecinde muhafazakâr askerlerin neden ordudan atıldığını şu sözlerle açıkladı: “Darbeci paşalar ileride yapılabilecek olan bir darbeyi engelleriz korkusu ile disiplinli, vatanını
Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonunun ‘Postmodern' darbe döneminin tanıklarını dinlediği ve 28 Şubat soruşturmasının devam ettiği bugünlerde dönemin mağdurlarından çarpıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Akit'e konuşan Re'sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, “Darbeci paşalar ileride yapılabilecek olan bir darbeyi engelleriz korkusu ile disiplinli, vatanını milletini seven, dinine, örf ve adetlerine bağlı askerleri tasfiye etti” dedi.

“BARDAKLARIMIZ KOKLANIRDI”

28 Şubat sürecinde kendisi ve birçok arkadaşının baskı altında kaldığını vurgulayan Kahramaner, “O dönemde bira partileri ve geceler düzenlenirdi. Komutanların görevlendirdiği subaylar bardakları koklar içki içmeyenler fişlenirdi. Eşlerimiz başörtüsü kullanıyor diye komutanlardan her gün uyarı aldık. Bundan dolayı birçok arkadaşımız sorgu odalarına alındı, onlara işkence yapıldı. Psikolojik baskıya tabi tutuldu. Eşlerinin başlarını açmak zorunda olan arkadaşlarımız oldu. Bunları bizzat yaşadık” diye konuştu.

“ARKADAŞLARIMIZ BİLE BİZİ FİŞLEDİ”

O dönem de evlerine gelen arkadaşlarının bile kendilerini fişlediğini kaydeden Kahramaner, “Subay ve astsubay arkadaşlarımız evlerimize misafirliğe gelirdi. Biz de arkadaşımız diye hiç çekinmeden içeri davet ederdik. Sonra öğrendik ki bunlar evimizde Kur'an-ı Kerim, seccade var mı? diye kontrol ediyorlarmış. Bunlar raporlar hazırlayıp amirlerine veriyormuş. Haklarımızda bu yüzden fişleme yapıldı” ifadelerini kullandı.

28 Şubat sürecinde kendileri hakkında bilgi toplayarak üstlerine raporlar veren arkadaşlarının el üstünde tutulduğunu dile getiren Kahramaner, “Bu tarz şeylerin içine girmeyenler atıldı. Eşi başörtülü diye, namaz kılıyor diye, içki içmiyor diye, evinde Kur'an ve seccade var diye yüzlerce kişi ordudan atıldı. Bu şekilde atılan arkadaşlarımızın sicili 100 üzerinden 90 ve üzerindedir. Hepsinin başarı ve takdir belgesi var. Hepsi disiplinli askerlerdir. Darbeci paşalar ileride yapılabilecek olan bir darbeyi engelleriz korkusu ile disiplinli, vatanını milletini seven, dinine, örf ve adetlerine bağlı askerleri tasfiye etti” şeklinde konuştu.

“MAHKEME YÜZÜ GÖRMEDEN ATILDIM”

Kefil olduğu arkadaşının borcunu ödememesinden dolayı bütün borçların kendi üzerine kaldığını söyleyen Kahramaner, “Kefil olduğumu belgelendirmeme ve kefil olduğum kişinin kaçmasını kanıtlamama rağmen aşırı borçlanmadan dolayı mahkeme yüzü görmeden kararname yolu ile atıldım. Bir arkadaşımız ise kanser olan kızının tedavisi için kredi çekti. Devlet birçok ilacı karşılamadığı için arkadaşımızın bankaya yüklü miktarda borcu oldu. Bu arkadaş da aşırı borçlanmadan atıldı” dedi.

“KEYFİ KARARLAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

O dönem komutanlara çok fazla yetki verildiğini hatırlatan Kahramaner, “Komutanların tasarrufu ile hazırlanan raporlar nedeniyle YAŞ kararı ve kararname yoluyla yüzlerce kişi mahkemeye yüzü görmeden ordudan atıldı. Dernek olarak duruşumuz şudur; biri suçlu olsa suçunun karşılığı olarak bu kişiyi mahkemeye sevk edersiniz. Mahkemeye çıkarsınız bağımsız yargı suçlu olup olmadığına karar verir. Suçlu ise ilişiğini kesersiniz. Ama siz hiçbir kimseyi mahkemeye çıkarmazsanız sadece olumsuz kanaatlerle hakkında işlem yaparsanız bu da suçtur. Bizim isteğimiz, keyfi olarak mahkemeye çıkarılmadan verilen kararların yeniden gözden geçirilmesidir” diye konuştu.

“KARARNAME YOLU İLE ATILANLARIN DA ÖZLÜK HAKLARI GERİ VERİLSİN”

Yaş kararları ile atılan askerlerin AK Parti hükümetince yapılan düzenleme ile özlük haklarının geri verildiğini vurgulayan Kahramaner, “Fakat bu düzenleme kararname yolu ile atılanları kapsamıyor. Kararname yolu ile atılanların da özlük hakları geri verilsin. Çünkü bizler yargılanmadık, savunma haklarımızı kullanamadık. Eğer bir suçumuz varsa mahkemeye çıkarsınlar” açıklamasında bulundu.

 

YENİ AKİT 

Bu haber toplam 3858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri