Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darfur'da BM helikopterine saldırı

10 Şubat 2009 / 16:34
Darfur'un kuzeyinde, Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü UNAMID'e ait ve barış gücü askerlerini taşıyan Mi-8 helikopterine ateş açıldı.
Darfur'un kuzey bölgesinde UNAMID askerlerini taşıyan helikoptere, bilinmeyen kişiler tarafından ateş edildiği, açılan ateş sonunda can kaybının yaşanmadığı ancak helikopterin açılan ateşten isabet aldığını ve rüzgar panellerinin hasar gördüğü açıklandı.

Helikopterin Darfur'un El Faşir bölgesine sorunsuz bir şeklide iniş yaptığı, UNAMID yetkililerinin de açılan ateş ile ilgili araştırma yapmaya başladığı belirtilirken, UNAMID Özel Temsilcisi Rodolphe Adada, Muhaceria bölgesine yaptığı ziyarette bölge halkına, yapılan bu saldırılara rağmen Muhaceria kasabasını terk etmeyeceklerini söyledi. Adada ayrıca, gereken bütün insani yardımın devam edeceğini ve bölgede gereken güvenliğin tekrar sağlanacağını ifade etti.

Sudan yönetimi, UNAMID barış gücünün Muhaciriye kasabasından çekilmesini istemiş, Sudan Askeri Birlikleri ise, bölgeyi kontrol altında tutan Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne (JEM) karşı 15 Ocak'ta havadan ve karadan müdahale ederek bölgeyi kontrol altına almıştı.

Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü ise Sudan Hükümeti'nin talebine rağmen, yaşanacak çatışmalarsan sivil halkın zarar göreceğini belirterek askerlerini kasabadan çekmeyeceklerini açıklamıştı.

UNAMID, bölgede yeniden güvenliğin sağlanabilmesi için Muhaceria'nın sorunlu bölgelerine yeniden güvenliğin tesisi için bir polis gücünün gönderileceğini açıkladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri