Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: 78 milyona söz veriyorum...

07.05.2016 15:04
Bosna Hersek'te Ferhadiye Camii'nin açılışını yapan Başbakan Davutoğlu, açılıştan önce Bosnalılara hitap etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyaretinde Ferhadiye Camii'nin açılışını yaptı. Burada Bosnalılara seslenen Davutoğlu, "bu camiinin açılışında bulunmak benim hayatta tattığım en büyük tatlardan biridir" dedi.

Aliya İzzetbegoviç'le birlikte ağladığı günün üzerinden 23 yıl geçtiğini ifade eden Davutoğlu, "büyük lider, bilge insan, bilge lider Aliya İzzetbegoviç'in hatırasına sonuna kadar sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Ferhadiye Camii'nin açılışının kendisi için ifade ettiği anlamı da şu cümlelerle açıkladı:

İNSANLIĞIN VİCDANINI İNŞA EDİYORUZ

Birincisi insanlık vicdanı açısından. 23 yıl önce Ferhadiye Camii'ni bombalayanlar sadece bir camiyi değil insanlığın vicdanını yıkmışlardır. Ve bugün biz bu camiyi yeniden inşa ederken aslında insanlığın vicdanını inşa ediyoruz.

78 MİLYON ADINA SÖZ VERİYORUM, EBEDİYETE KADAR BURADA OLACAĞIZ

İkincisi ise ortak kültür mirasımızdır. Bilinsin ki Bosna Hersek'te bizim ortak mirasımız olarak inşa edilen bütün eserler ortak himayemiz altındadır.

78 milyon adına söz veriyorum. Bosna Hersek'te yıkılan her kültür mirasımız yeniden inşa edilecektir. Bizim burada niçin bulunduğumuzu kimse sorgulamasın. Biz burada insanlık için bulunuyoruz, çok kültürlü Bosna için bulunuyoruz. Buradaydık, buradayız, burada olacağız; ebediyete kadar.

BU BİR BARIŞ MESAJIDIR

Üçüncüsü de Bosna Hersek'in geleceği ile ilgilidir. Bütün kimlikleriyle Bosna bir ve bütündür. Bosna Hersek'i bölmek, parçalamak isteyenler aslında insanların yürekleri ayırmak istemektedir. Bugün Ferhadiye Camisi'nin açılması bütün Bosna Herseklilere bir barış mesajıdır. Bu barış mesajının doğru okunması lazım. Allah bize Aliye İzzetbegoviç'in emaneti korumayı nasip etsin. Ey bilge insan, mekanın cennet olsun, ruhun şad olsun."

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri