Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Güzel şeyler olacak

14.02.2015 13:55
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci konusunda önümüzdeki günlerde güzel gelişmeler olacağını söyledi.

Ordu'da Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'nı açıklayan Başbakan Davutoğlu, çözüm süreciyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ordu'da Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'na ilişkin ayrıntıları basın mensuplarıyla paylaşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2013 Mayıs'ında silahlı unsurların Türkiye dışına çıkmasını beklediklerini belirterek, "O dönemde gezi parkı olayları ve hükümetimizi hedef alan komplolar yaşandı. Ardından 6-7 Ekim olayları süreçte kesintiye yol açtı" diye konuştu.

BAHAR HAVASI GELECEK

6-7 Ekim olaylarının olumsuz etkilerinin geçmesinin ardından son haftalarda çözüm süreci konusundaki görüşmelerin temposunda artış olduğunu belirten Davutoğlu, "İki gün önce Ankara'da çözüm süreci kurulunu topladık. Türkiye'de tüm siyasi görüşlerin katıldığı seçimler olmuşken, olması gereken Türkiye'de artık demokratik siyasetin yapılması gerektiğini görmek lazım. Türkiye'de artık hangi görüş olursa olsun, demokratik siyaseti benimsemesi ve silahlı mücadeleden veya silahlı yöntemlerden tümüyle uzaklaşması lazım. Bu açık iradeyi görmek arzusundayız. Bu açık irade ortaya çıktığında Türkiye'de demokratik siyasetin alanı da genişleyecek, her şey çok daha rahat şartlarda konuşulur hale gelecek.Türkiye'de demokratik siyasetin alanı da genişleyecek. Ama 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi tekrar şiddet eğilimi olursa bu konuda tavrımız da nettir. Umarım önümüzdeki günlerde kamuoyunda olumlu yankılar yapacak güzel gelişmeler olması yönünde çalışmalar yapılır. Gerekli talimatları verdik, birkaç kanalda bu konuda gelişmeler var. İnşallah bu bahar çok güzel bir bahar havasının gelmesi de sağlanmış olur.

DOĞU KARADENİZ PROJESİ EYLEM PLANI

Başbakan Davutoğlu, Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'na ilişkin, "Bu illerimizde, plan döneminde 10,4 milyar lira kamu yatırımı yapacağız. Bu başlı başına büyük bir yatırım hamlesinin bölgeye geleceğinin işaretidir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) eylem planını açıkladı. 2018'e kadar tamamlanacak olan çalışmaların yer aldığı eylem planında eğitimden sağlığa, kara ulaşımından hava ulaşımına, sosyal yardımlardan tarım ve hayvancılığa kadar pek çok alanda yeni yatırımlar ve geliştirmeler yer alıyor.

DOKAP ile bölgeler arası adaletsizliğin ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, Doğu Karadeniz için açıklanan bu projenin benzerinin çok yakında Batı Karadeniz için de açıklanacağını söyledi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Gelinen noktada ekonomik alanda bölgenin ihracatını 2.6 milyar dolara çıkardıklarını ancak bu rakamın da kendileri için yeterli bir rakam olmadığını ifade eden Davutoğlu, bu gelecekte bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Eylem planları ile Doğu Karadeniz'i gerçek bir çekim alanı haline dönüştürmek istediklerini söyleyen Davutoğlu, plan çerçevesinde yapılacakları şöyle özetledi;

- ''Yeşil yol'' projesi ile Karadeniz'in 8 ilini yaylalar ile birbirine bağlayacağız. Bu iş için 490 km yolu yeniledik. 2 bin KM'lik yol daha yapılıp yenilecek. Bu alan üzerindeki evlerin yerel mimari ile olmasını da sağlayacağız.

- Bölgenin yat ve kruvazör turizmi için gerekli etüd çalışmalarını yapacağız. Bölgenin kültürel varlıklarını koruyacağız. Milli park projelerini gerçekleştireceğiz.

- Çay ve fındığın planını hazırlayacağız. ÇAYKUR'un önemini arttıracağız. Meraların biyolojik çeşitliliğini arttıracağız.

- Hayvancılığın gelişmesini sağlayacağız. Yeni hayvancılık işletmelerinin yanı sıra mevcut yerlerin de geliştirilmesini sağlayacağız. Bölgede arıcılık faaliyetlerini geliştireceğiz.

- Bölgeye 3 adet soğuk hava deposu kuracağız.

- Bölge sınır kapılarını genişleteceğiz. Muratlı Sınır Kapısı'nın açılmasını sağlayacağız.

- Devam eden OSB'leri tamamlayacağız. Yatırım Adası projesi geliştireceğiz.

- Trabzon'a Merkez Araştırma Laboratuvarı kuracağız.

- Havayolu altyapısını geliştireceğiz. Trabzon'da yeni paralel pist çalışmasını gerçekleştireceğiz. Rize ve Artvin için havaalanı etüd çalışmasını yapacağız.

- 6 adet Kuzey-Güney akslı yol projesini hayata geçireceğiz.

- Arsin balıkçı barınağını tamamlayacağız.

- 58 bin hektar alanı sulanabilir hale dönüştüreceğiz.

- Yusufeli Barajı ve HES projelerini süratle bitireceğiz.

- Bin 350 derslik inşaa edeceğiz. Devam eden 7060 kişilik pansiyon inşaatını tamamlayacağız. 10 bin 740 kişilik yeni öğrenci yurdu inşa edeceğiz.

- Sosyal Hizmetler Merkezi inşaa edeceğiz.

Bu haber toplam 2184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri