Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun onların yanındayız

22.05.2013 19:52
Iraklı Sünnilerin oluşturduğu bağımsız kuruluş olan Irak Alimler Konseyi Başkanı Şeyh Mahmud Abdülaziz el-Ani ve beraberindeki heyeti kabul eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ta yaşanan gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip ettiklerini

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Iraklı Sünnilerin oluşturduğu bağımsız kuruluş olan Irak Alimler Konseyi Başkanı Şeyh Mahmud Abdülaziz el-Ani ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Konutu'nda gerçekleşen görüşmede Davutoğlu, komşu Irak'ta yaşanan gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip ettiklerini vurguladı.

Türkiye'nin ne Irak özelinde ne de bölgede mezhepçi politika izlediğine işaret eden Davutoğlu, Ankara'nın her zaman Irak'ın barış ve istikrarına katkı yapma doğrultusunda, haksızlığa ve ayrımcılığa uğrayan kim olursa olsun, onların yanında olduğunu kaydetti.

Bunun, Suriye'den Myanmar'a, Somali'den Afganistan'a kadar Türk dış politikasının temel ve vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Irak'a yönelik politikalarının da bu çerçevede şekillendiğini, Irak'taki tüm kesimlerle diyalog içinde, barış ve istikrara yönelik katkıların devam edeceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Şeyh Mahmud Abdülaziz el-Ani de Türkiye'nin Irak'ın sorunlarıyla yakından ilgilenmesini takdirle karşıladıklarına vurgu yaparak, bu çerçevede Davutoğlu'yla görüşmekten mutlu olduklarını ifade etti.

Irak'ta son dönemde artan şiddet ve terör eylemlerinden duydukları endişeyi dile getiren el-Ani, birçok saldırının Sünni grupları hedef aldığını ve bu konuda büyük kaygı duyduklarını aktardı.

Bu haber toplam 2372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri