Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Kaçırılan Türk Pilotlarla İlgili Olumlu Gelişmeler Var

19.10.2013 02:23
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılmasında olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Suriye'nin Azez bölgesinde kaçırılan 9Lübnan vatandaşı, ülkelerine teslim edilmek üzere önümüzdeki saatlerde Türkiye'de olacak. Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların serbest bırakılması ise yakın" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türk pilotlarla ilgili çok olumlu gelişmeler yaşandığını ve konunun büyük ölçüde hallolduğunu söyledi.

DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Kanal 7 televizyonunda "İskele Sancak" programına katılan Davutoğlu, Türk pilotların kaçırılmasının ardından yoğun bir mesai yürüttüklerini kaydetti. PilotlarınKurban Bayramı'nı aileleriyle geçirmesi için çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirtenDavutoğlu, Arife günü Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Meclis Başkanı Nebih Merri ve Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ile tekrar görüşmeler yaptığını anlattı.

"MİT'İN YOĞUN ÇABALARI VAR"

Davutoğlu; "Son günlerde telefon diplomasisi yanında, alanda Mit Müsteşarlığının çok yoğun çabaları var. Sayın Başbakanımız bizzat süreçleri takip etti. Bu bayramda da bununla ilgili yoğun mesai içinde olduk. Bugün itibarıyla biraz önceLübnan Başbakanı Sayın Mikadi de teyit etti, çok olumlu gelişmeler var. Mikadi de bu olumlu gelişmelerin seyri konusunda bana bilgi aktardı. Ama tabii bizim bir prensibimiz vardır. Vatandaşlarımız bize doğrudan ulaşmadan bu konuda hep temkinle hareket ederiz. Başbakanımızın da dediği gibi olumlu bir seyir var. Saatler, günler itibarıyla inşallah pilotlarımıza kavuşacağız. Onlar ailelerine kavuşacaklar. Bu konuda engellerin büyük ölçüde kalktığını söyleyebilirim. Son prosedür olarak birtakım güvenlik tedbirleri de dahil olmak üzere, atılması gereken adımlar var. Katkıda bulunan herkese teşekkür borçluyuz." dedi.

haberler.com

Bu haber toplam 1806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri