Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu konuşuyor

04.09.2015 11:38
Başbakan Davutoğlu, B20 Türkiye Konferansı'nda konuşuyor. Dünya liderlerinin bir araya gelme vaktinin geldiğini belirten Davutoğlu, "Ekonomik krize ortak bir şekilde yanıt vermeliyiz" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bir kriz çağındayız. 11 Eylül güvenlik depremi oldu.

Tüm dünya liderleri için artık bir araya gelmek vakti. Ekonomik krize ortak bir şekilde yanıt vermeliyiz.

Bodrum'da mülteci çocuğun ölümü

Etrafımızda ne olursa olsun, bu çocuklar bize geldiğinde biz sınırlarımızı her zaman açacağız. Aylan'ın cansız bedeni hepimiz için bir uyarı sinyali. Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York'ta güvende değil.

Mültecilere 6 milyar dolardan fazla harcadık. Dün Abdullah Kurdi'yi aradım. 3 yaşındaki Aylan'ın babası. İki çocuğunu ve eşini kaybetti. Suriye'den ailesiyle çıkmış, şimdi Kobani'ye tek başına dönüyor. Bir dakikalığına düşünün. Siz ailenizi kaybetmiş olsaydınız ne hissederdiniz? Şuanda en yüksek mülteciye ev sahipliği yapan ülkeden tüm dünya liderlerine çağrıda bulunmak istiyorum, çok rahat bir şekilde tatil yapanlara seslenmek istiyorum: Lütfen mültecileri düşünün.

Kimse, Türkiye kendini koruyamıyor sanmasın. DEAŞ, PKK ve terör örgütlerini cezalandırıyoruz. Ama Suriye halkını kim koruyacak? Bugün artık beraber hareket etme zamanıdır. Suriye'de güvenli bölge için birlikte çalışmalıyız. "Barışa ulaşmanın en iyi yolu, birbirine bağlı ekonomilerdir" demiştim. Ekonomi, barış için en iyi yöntemdir. Ancak ekonomik düşüş, siyasi ve insani kriz için de en önemli sebeptir.

Eğer böyle bir kriz olursa, bu krizin çaresi kapsayıcılıktır. Kapsayıcı bir şekilde beraber hareket etmeliyiz.

Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri