Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Her yerde işadamlarının önünü açacağız

19.10.2011 06:40
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünyanın her yerinde iş adamlarının önünü açacak hamleler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Bir dizi açılış ve törene katılmak üzere Konya'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, MÜSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen ödül törenine katıldı.

Davutolu, törende yaptığı konuşmada, ekonominin güçlü olmadığı durumlarda yerel ve ulusal düzeyde büyük projelere imza atmanın mümkün olmadığını belirtti.

Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen dünyanın en sağlıklı ekonomisi haline geldiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin batısında Yunanistan'dan başlayarak, Portekiz'e, İrlanda'ya kadar kriz kuşağı var. Görülüyor ki bu kriz kuşağı Avrupa'yı sarsmaya devam edecek. Yunanistan ve birçok ülke iflasın eşiğine geldi. Finans sistemi, şirket yapısı ve devlet yapısı birbirini etkiliyor. Alınan yanlış siyasi kararlar, büyük ekonomik krizleri tetikleyebiliyor. Ekonomik krizler de siyasi yapıları tehdit eder hale geliyor. Dolayısıyla böyle bir ekonomik, politik şartta şirketlerin ve devletlerin yapılarının güçlü olması lazım. Türkiye bu anlamda son derece iyi gidiyor. Tüm bu başarı hikayelerinin arkasında devlete ve şirketlere, bankacılık sistemine özgüven var. İkincisi siyasi istikrar ve ana politikalarda tutarlılık var.''

Davutoğlu, şirketleri de siyaseti de ekonomiyi da ayakta tutanın insan unsuru olduğunu vurgulayarak, ekonomimizdeki istikrarın, herkese Türkiye'nin ekonomisi konusunda güven verdiğini bildirdi.

''Önümüzde G20 toplantıları var'' diyen Davutoğlu, ''Herkes Türkiye'nin başarı öyküsünden bahsediyor. Bu başarıyı güçlü siyasi istikrar ve kendine güvenen müteşebbis ve iş adamlarıyla yakalıyoruz. Tüm bu krizleri aşmada iş adamlarına müteşekkiriz. Biz dünyanın her yerinde iş adamlarının önünü açacak hamleler yapmaya devam edeceğiz. Siz de o kapılardan girmeye gayret edeceksiniz'' diye konuştu.

-Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise Türkiye'nin 750 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşmasında MÜSİAD mensuplarının katkısının büyük olduğunu belirtti.

İhracatı artırmakla da turizm gelirini artırmakla da gerçek büyümenin yakalanamayacağını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

''Gerçek büyüme ülkenin kendi öz varlıklarına, kendi tarımı, hayvancılığı, sanayisi ve kendi ürettiği mallarına dayalı kaliteli üretimi yakalamakla olur. Bu vatanı en çok sevenler, bu vatan için en çok çalışanlar Türkiye'de en iyi yerlere geleceklerdir. Bu millet, bu vatan dünya devletleri arasında çok daha iyi yerlere gelecek. Bugün Türkiye'nin dünyaya verdiği fotoğraf, gıpta edilen bir fotoğraftır. Bugün terör de onun için artmıştır. Terör belası olacak ama bu beladan ülkeyi biz kurtaracağız, iş adamları sayesinde kurtaracağız.''

Davutoğlu, toplantı sonunda Bayraktar ile birlikte İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) gerçekleştirdiği ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması''nda ilk 500 ve ikinci 500 arasına girmeyi başaran firmaların temsilcilerine plaket verdi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz ise Davutoğlu ve Bayraktar'a sıralamaya giren firmaların ürünlerinden oluşan bir sepet hediye etti 

Bu haber toplam 2576 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri