Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu-MHP arasında 'acizlik' tartışması

26.04.2012 21:26
Bakan Davutoğlu, Meclis'te "Muhalefet AK Parti'nin dış politika anlayışını anlayabilme acizliğinde" deyince MHP'liler sert tepki gösterdi. Davutoğlu tepkiye soru ile yanıt verdi.

DAVUTOĞLU-MHP ARASINDA "ACİZLİK" TARTIŞMASI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye ve Ortadoğu'ya yönelik hükümet politikaları hakkında bilgi verirken, "Türkiye'yi savaşa sürüklüyorsunuz, askeri müdahaleden yana tavır koyuyorsunuz" yönündeki eleştirilere, "AK Parti'nin dış politika anlayışını anlayabilme acizliğindedir" sözleri tartışma yarattı. MHP grubu "sizin görüşünüzü savunmayanlar, aciz midir?" diyerek sert dille Davutoğlu'nu eleştirdi.

Suriye'deki gelişmelerin özünde bir barış ve güvenlik meselesi olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Kendi halkıyla savaşan Suriye rejimi bölgesel istikrar, barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit halini almıştır. Suriye'de halkın taleplerini dikkate almayan statükonun devamı, tüm bölgeyi kuşatacak bir kaos ve çatışma ortamı oluşturacaktır" diyerek Suriye'ye yönelik uygulanan politikalara yöneltilen eleştirilere de cevap verdi. "Türkiye'yi savaşa sürüklüyorsunuz, askeri müdahaleden yana tavır koyuyorsunuz" yönündeki eleştirin haksız olduğunu belirten Davutoğlu, "AK Parti'nin dış politika anlayışını anlayabilme acizliğindedir" dedi. Davutoğlu'nun bu sözleri TBMM Genel Kurulu'nda gerginlik yarattı.MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, "Sizin dış politikanıza katılmayanların aciz olduğunu söyleme hakkınız da haddiniz de yok" dedi. MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ise yerinden kalkarak, Bakan Davutoğlu'na "Asıl sizin acizliğiniz başınızdan akıyor. Başka ülkelerin taşeronluğunu yaparak, müslüman kanına giriyorsunuz" dedi.

Bu arada MHP adına söz alıp kürsüye gelen MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ise "AKP hükümetini insanlık adına söylemlerle ABD'ni taşeronluğunu yaparak 50 bin müslümanın kanına girdiniz. Bu sizin tarihte kartvizitiniz olarak kalacaktır" dedi. Hükümetin dış politikada büyük hatalar yaptığını ve Türkiye'yi savaşa sürüklediğini iddia eden Şandır, şöyle konuştu:"Orada hangi grupların çatıştığını bilmiyormusunuz? Kimin yanında yer alıyorsunuz. Türkiye'de, Suriye'de akrabaları olanlar var. Bunlara rağmen nasıl iktidarı değiştireceksiniz. Elinize müslüman kanı bulaşıyor. Hani komşularla sıfır sorun olacaktı. Sorun olmayan komşunuz var mı? Bizi acizlikle suçluyorsunuz. İsrailli 9 vatandaşını öldürdü, ne yaptın? Hani hesap sorulacaktı, hani tazminat alınacaktı, özür diletilecekti? Sayın Davutoğlu bu ifadeler size yakışmadı. Buraya gelip bu şekilde konuşmanız çok yanlış oldu. Ben sizi başından beri takip ediyorum. Daha önce de Suriye konusundaki yaklaşımlarınıza dostluk grubu başkanı olarak destek verdim. Ama Suriye konusunda sizin gibi düşünmeyenlere acizlik yakıştırması şık olmadı. Bunu size iade ediyorum."(ANKA)

BAKAN DAVUTOĞLU: “BİZ KUDRETLİ BİR TÜRKİYE KURDUK”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhalefetin eleştirdiği “acizlik” ifadesine ilişkin “Sizin 2002'deki Türkiye'niz mi, bugün 2012'deki Türkiye'si mi acizdir?” diye sorarak, “Bu milletin kudretini bütün dünya konuşuyor. Biz 2012 de kudretli bir Türkiye kurduk” dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Suriye konulu toplantıda, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin görüşlerini aktarmasının ardından söz alan Bakan Davutoğlu, kısa bir açıklama yaptı. Yaptığı konuşmada geçen “Aciz” kelimesinin kullandığı çerçevenin çok açık olduğunun altını çizen Davutoğlu, şöyle devam etti:“Biraz önce aciz ifadesini kullandığım çerçeve çok açıktır. Dışarıdan yönlendirildiğim yönünde suçlamalar yönelttiler. Yüce meclisin çatısı altında bunlara cevap vermek istedim. Sayın Şandır bizi suçladı. Şimdi size sormak istiyorum, sizlerin 2002'deki Türkiye'si mi acizdir? 2012 Türkiye'si mi acizdir?. Gidin Somali'de, Özbeklere, Bosna'ya, Libya'dakilere sorun, kudretli miyiz, aciz miyiz? Bizim kudretimizi tespit edecek olan şey tarihtir.

Bugün kudretli ve şevkatli bir ele sahip Türkiye var. Bizim kudretimizin ulaştığı yerlere sizin hayaliniz bile ulaşamamıştır. Yine Sayın Şandır, Obama'nın göreve geldiği günlerde fikirlerimizin örtüştüğü yönünde ifadeler dile getirdi. Evet fikirlerimiz örtüştü. Obama o zaman Filistin konusuna öncelik vereceğini söyledi. O zaman örtüşüyordu. Bu milletin kudretini bütün dünya konuşuyor. Biz 2012 de kudretli bir Türkiye kurduk.”

Bu konuşmanın ardından söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, “2002 hükümetini eleştirme hakkınız yok. O dönemin hükümeti dirayetliydi. Irak'a müdahaleye izin vermedi. Sayın Ecevit'i rahmetle anmanız, Sayın Bahçeli'ye teşekkür etmeniz lazım. Sizin döneminizde Türk askerinin kafasına çuval geçirildi. Bunu söylemeye hakkınız yok” diye konuştu.

(ANKA)

Bu haber toplam 3830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
_ntainer">
:void();onclick="return opitlukyPes/(1, ;">13Dü/a>:void();onclick="return opitlukyPes/(1, ;">14Bu Haftaa>:void();onclick="return opitlukyPes/(1, 4">14Bu Aya>
">lign="abft: >_1class="title">
var ismtlukyate=" = 1; r ismtlukyaems" = ''; r ismtlukyata =_1 { 0:2513.h: {tle">"Kabe\'mamla Sİeyside\'n-skandal sözlerin short_content: "Kabe\'nin kıdemli imamlarından Sudeysi skandal sözlerin altına imza attı, \"Hamd olsun ki Amerika ile birlikte dünyayı yönetiyoruz\" dedi.", image: "127636"},6:2514.h: {tle">"Kariye sınırındaaskeri arvkiyat-1 short_content: "Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen iş makineleri ile zırhlı askeri araçlar Hatay\'ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.", image: "127637"},5:2516.h: {tle">"Kamhurbaşkanı Erdoğan, TEbadi ile terüşmetü short_content: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.", image: "127641"},3:2521.h: {tle">"KaBu ne TemG sınavınapılmayacağk short_content: "Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sene Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yapılmayacağını açıkladı.", image: "127643"},1: 515.h: {tle">"Kabkük k\'te Pdmesie-t&urkiy rtisine-saldırır short_content: "Irak\'ın Kerkük kentinde, Türkmen Milliyetçi Hareketi\'ne silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.", image: "127638"},4:2520.h: {tle">"Kamanya\'dan \"K gösterisineakkınıaçıklamas short_content: "Türkiye\'nin Köln\'de gerçekleşen PKK gösterisine tepki göstermesinin ardından Almanya\'dan \"Türklerden ders alacak değiliz.\" açıklaması geldi.", image: "127642"},2:25201h: {tle">"Kamea-e Vigo, Eacinyolideplma-unndan Supusı"KaMıklardından Alr ndme needi."/ short_content: "Badmeiktaş Teknik Dikettrüşlr ndme:-"TZor r müıkl te-silimi butçe Tilimi tevsertyirciestek iliy olayumluale geeklvdi."k a-"TFizik arak güklelim-ruz\"ma CHtçei veğiliz\"-"TKadrom\"mnin ş ğilizİra gsat.dk bur i, 3ala eciyiıkarsarısat 19yunu cuala yor.", D Hak image: "1276458} };ch angeNeMtluky(1, ;513.h, 'ber-kabe-imami-sudeysiden-skandal-sozler-122513.htm" '')be\'mamla Sİeysiden-skandal sözlerin;"> script>
KeAlnı." Yırlr
Yazarlame
mg src="images/author/1721s.jpg" alt="" />
Hürtyid DERVK ŞLU Ha>
LÜMSE TRENİa>
v ntgues/="JascSipt">v c="http://wwxslt.alexaom/imtese_stats/js/t/a?url=bername.com/i -br