Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DAVUTOĞLU: RİSK KALKINCA PATRİOTLAR GİDER

25.11.2012 13:42
Bakan Davutoğlu, ''Sınırlarımıza yönelik güvenlik riski ortadan kalktığında Patriotlar geldiği gibi ülkelerine geri dönerler'' dedi.

CNN Türk televizyonunun canlı yayınına katılarak gündemdeki son gelişmelere ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'dan hava savunma sisteminin desteklenmesi talebinde bulunmasının ardından dile getirilen tepki ve kaygıların haklı olmadığını söyledi.

Talep edilen sistemlerin yalnızca savunma amaçlı olduğunu yineleyen Bakan Davutoğlu, "Sınırlarımıza yönelik güvenlik riski ortadan kalktığında Patriotlar geldiği gibi ülkelerine geri dönerler" dedi.

Bakan Davutoğlu, bu sistemlerin tamamıyla savunmaya dönük sistemler olduğunu belirterek, ''Ülkemize yönelik herhangi bir füze tehdidi olmadıkça bu sistem harekete geçmez. Yüzde 1, yüzde 5 bile ihtimal olsa, ülke güvenliği söz konusu olduğunda her türlü tedbiri almak bizim hükümet olarak üzerimize bir vecibedir" şeklinde konuştu.

PATRİOTLAR NEREYE KURULACAK?

40 kişilik NATO ekibi önce Ankara'ya gelecek. Amerika, Almanya ve Hollanda askerlerinden oluşacak olan grup Ankara'daki temaslarının ardından Doğu ve Güneydoğu'da incelemelerde bulunacak.

Patriot bataryalarının en uygun konuşlanma yerlerinin Diyarbakır, Şanlıurfa ve Malatya olması bekleniyor. NATO askerlerinden oluşan grup da bu kentlerde incelemeler yapacak. Uygun açılar ve riskler değerlendirildikten sonra 6 noktaya Patriot bataryası konuşlandırılacak.

Bakan Davutoğlu'na Canlı Yayında 'Şehit Cenazelerinde Neden Yok?' Sorusu

Gazze'de kızını kaybeden babanın hıçkırıklarıyla gözyaşlarını tutamayan Bakan Davutoğlu'na canlı yayında, "Bir şehit cenazesinde Davutoğlu'nu göremedik. Niye hep Arap davalarında olağanüstü duygusal ama şehit cenazesinde yok" şeklinde bir soru yöneltildi.

DAVUTOĞLU'NA 'ŞEHİT CENAZESİNDE NEDEN YOKSUN' SORUSU

Bakan Davutoğlu canlı yayında kendisine yöneltilen, "Bir şehit cenazesinde Davutoğlu'nu göremedik. Niye hep Arap davalarında olağanüstü duygusal ama şehit cenazesinde yok" sorusunu da cevapladı.

"Bu eleştiriyi yapanlar demekki benim şehit cenazelerini nasıl takip ettiğimi bilmiyorlar ya da bildikleri halde saklıyorlar." diyen Davutoğlu, "Benim Türkiye'de olduğum ve katılabilme imkanı bulduğum hiç bir şehit cenazesi yoktur ki kaçırmış olayım, buna Konya'daki şehit yakınları en fazla şahittir ve hiçbir şehit cenazesi yoktur ki aynı duygulu anları yaşamamış olayım." hatırlatmasında bulundu.

Manevi Kızını Anlattı

Davutoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bırakın cenazeleri, her gittiğim yerde şehitlikleri ziyaret ederim, Konya'da da bayramlarda ilk ziyaret ettiğim mekan şehitliklerdir ve orada da hatta bundan bir kaç ay önce bir kızımızın elimden tutması üzerine, biliyorsunuz, manevi kızım haline geldi ve hala görüşüyoruz. Kandil gecelerinde arar, ben onu ararım, karnesi nedir, sorarız, konuşuruz, evde de kızım da oğlum da 'Kardeşim' diye hitap ederler.w

"Yurtdışındaki Ziyaretlerimde de Şehitliklere Gidiyorum"

Yurtdışı seyahatlerinde de mutlaka şehitliklere uğradığını ifade eden Davutoğlu, "Yurtdışında hiçbir ziyaretim yok ki, yeri bilinmiş olsun, bilinmemiş olsun, bir şehitlik varsa, tek bir şehidimiz varsa, ziyaret etmemiş olayım, iddialı olarak söylüyorum, bir tek şehidimiz varsa dahi ben o ülkeye ziyaret yapmışsam ve orası ziyaret edilmemişse çıkarsınlar, söylesinler. Myanmar'a niye gittik, niye Büyükelçilik açtık, hem Arakan için ama, Arakan için gittiğimiz ziyarette, kilometrelerce ötede, saatlerce karayoluyla gidip, metruk bir yerde, takribi olarak şehitlerimizin bulunduğu mekanda, o şehitlerimiz için gözyaşı dökmedik mi, bunlar söylenmesi bile bizim için zül olan meseleler." dedi.

Yapılmaya Çalışılan 'Ahlaksızlıktır' Dedi

Türkiye'deki şehitlerle, Filistinlilerin terazinin ayrı kefelerine konularak birbirine alternatif olarak göstermenin daha çok Türk şehitlere haksızlık olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Halkımız da beni tanıyanlar da tarihteki ve bugünkü şehitlerimiz hususunda benim ne kadar hassas olduğumu bilirler ama mesele o değil, mesele Filistinli mazlumlarla bizim şehitlerimizi terazinin ayrı iki kefesine koymak, bu ahlaksızlıktır, terazinin bir kefesine bizim şehitlerimizi koyacaksınız, diğer kefesine, sanki alternatifmiş gibi, Filistinli mazlum o genç kızın bedenini koyacaksınız ve diyeceksiniz ki, 'Buna yapıyorsun da buna neden yapmıyorsun?' " şeklinde konuştu.

"Bakan'dan Önce İnsanız, Babayız"

Kendisinin de bir kız babası olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Biz insanız bakan olmadan önce, bir insanın en önemli vasıflarından birisi de anne olmaktır, baba olmaktır. Babalığı yaşamış birisi, yanında bir babanın kızına öyle kapaklanıp ağlaması durumunda taş kesilip durabilir mi?" diye sordu.

"O Kıza Baktığımda Kendi Kızımı Gördüm"

Filistinli genç kızda kendi kızını gördüğünü belirten Davutoğlu, cümlelerini şöyle sürdürdü: "Çok güzel söylemiş değerli kardeşim, 'Bakanın gözlerine baktığımda, kendi kızını gördüm' diyor, ben de o kıza baktığımda kendi kızımı gördüm, baba olacaksınız, bir babanın o acısını yaşayacaksınız, göreceksiniz ve ona tepkisiz kalacaksınız, bu insanlıktan uzaklaşmak, bir duyguyu köreltmek anlamına gelir, bunu böyle karşılık koymanın ne anlamı var, bu Filistinli kızımıza da haksızlıktır, şehitlerimize de daha büyük haksızlıktır, o yüzden bu eleştirileri okuduğumda içimde sadece bir acı hissettim, insanlar hükümeti, bir bakanı eleştirmek için ne kadar insani duygulardan uzaklaşıyorlar, bu hayret edici birşey." 

Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri