Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu Rusya'nın hava saldırılarını değerlendirdi

07.10.2015 22:16
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın hava saldırılarında 55 kez ÖSO'yu 2 kez IŞİD'i vurduğunu belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nınSuriye'de IŞİD'i değil ılımlı muhalefeti vurduğunu söyledi. "Bu hava saldırıları IŞİD'e karşı yapılmıyor. 57 bombardıman yapılmış, 55'i ılımlı muhalefete sadece 2'si IŞİD'e karşı yapılmıştır. Bu nasıl operasyon?" diyen Davutoğlu, "Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasına da saygı duyması gerekiyor" diye konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

"SINIR VE HAVA GÜVENLİĞİMİZ KONUSUNDA TAVİZ VERMEYİZ"

"Sınır güvenliğimiz ve hava güvenliğimiz konusunda taviz vermeyiz. Türkiye-Rusya ilişkileri çok önemlidir. Bu ilişkileri korumak hepimizin önceliğidir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Moskova ziyaretinde ve benim New York'ta Putin'le görüşmemde bu hususlar dikkate alındı. Siyasi çözüm alanında her ülkeyle konuşmaya hazırız. Ama sınırımızın güvenliği konusunda, masum Suriye halkının talepleri konusunda ilkesel bir tutumumuz var.

Davutoğlu Rusya'nın hava saldırılarını değerlendirdi VİDEO

"RUSYA 55 KEZ ÖSO'YU 2 KEZ IŞİD'İ VURDU"

Bu hava saldırıları IŞİD'e karşı yapılmıyor. 57 bombardıman yapılmış, 55'i ılımlı muhalefete sadece 2'si IŞİD'e karşı yapılmıştır. Bu nasıl operasyon?

Bize verilen bilgiler ile, alanda oluşan bilgiler arasındaki farklar da Rus Dışişleri'ne aktarıldı. İhlaller kaç dakika sürmüş? Ne yapılmış? Bu konularla ilgili.

Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasına saygı duyması gerekiyor. Görüşmeler tabi olabilir. Ama Ankara'da olmalıdır. Bunları da ele almaya devam edeceğiz. Suriye'deki kriz Türk-Rus krizi değildir, olmamalıdır. Bunun Rusya-NATO krizi haline de dönüşmesini istemeyiz, ancak NATO'nun da açıklamasına göre de Türkiye'nin hava sahası NATO'nun hava sahasıdır."

Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri