Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu Sarkozy'e Fena Laf Soktu

17.12.2011 09:58
Ahmet Davutoğlu, isim vermeden Sarkozy'e Fransa'nın Afrika'daki sömürgelerini kastederek laf soktu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bugün bizim tarihimizi yargılamaya kalkan sömürge güçler, tarihin üzerine ambargo koymak isteyenler, gelsinler bu tabloya baksınlar. Burada kimleri kastettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Tarihimizi savunma hakkını bile elimizden almaya kalkanlar, kendilerinin terk ettiği Afrika ile bugün bizim buluştuğumuz Afrika'yı karşılaştırsın'' dedi.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı tarafından TUSKON'un ev sahipliğinde düzenlenen ''Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı'' sonrası gerçekleştirilen gala yemeğinde yaptığı konuşmada, 2014'te Türkiye-Afrika arasında 50 milyar dolar dış ticaret hacmi hedefleriklerini söyledi.

Davutoğlu, bugünkü toplantıda 350 Afrikalı iş adamının bin Türk iş adamıyla 10 bin iş görüşmesi gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bugün yapılanları, 21. yüzyılın en önemli stratejik adımlarından biri olarak gördüğünü vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Ne olur bütün Afrika'yı dolaşın, oradaki kardeşlerimizle buluşun, nerede bir engelle karşılaşırsanız Dışişleri Bakanlığı yanınızda olacak. Afrika bizim için uzak bir kıta değil. Belki şu anda Afrika ile stratejik ortağız, ama biz ruhen, zihnen kendimizi Afrika Birliğine tam üye kabul ediyoruz. Biz onların ayrı kıtalardaki kardeşleriyiz.Asırlarca sömürgeciliğin ıstırabı altında ezilmiş bu halklar ve sömürgecilere karşı en onurlu direnişi göstermiş bu millet, 21. yüzyılı el ele yürüyecekler ve 21. yüzyılda yükselen güç olacaklar.

Bugün bizim tarihimizi yargılamaya kalkan sömürge güçler, tarihin üzerine ambargo koymak isteyenler, gelsinler bu tabloya baksınlar. Burada kimleri kastettiğimi çok iyi biliyorsunuz. Tarihimizi savunma hakkını bile elimizden almaya kalkanlar, kendilerinin terk ettiği Afrika ile bugün bizim buluştuğumuz Afrika'yı karşılaştırsın. Ten rengine, ırkına bakmaksızın, dinine, mezhebine bakmaksızın, Türklerle Afrikalıların nasıl buluştuğunu görsünler ve kendi tarihleri ile karşılaştırıp bir kez daha utansınlar. Biz bir daha sömürgeci zihniyetin Afrika'ya egemen olmaması için Afrikalı kardeşlerimizle kader birliği yapalım dedik. Onun için Başbakanımız Somali'ye, kendi ailesi ile, en yakın arkadaşları ile, çocuğu ile, Türkiye'nin en seçkin aydınlarıyla gitti. Göstermek istediği tek bir şey vardı, Somalili bu fakir, cılız, aç çocukların kaderi bizim kaderimizdi... Afrika'nın her köşesinde olacağız ve Afrika'nın bu makus talihini hep birlikte yeneceğiz. Bir daha Afrika, geri kalmışlığın, ezilmişliğin coğrafyası değil, onurun, başı dik duruşun ve ekonomik kalkınmanın coğrafyası olacak.''

Türkiye ve Afrika'nın böyle el ele tutuşmuş olmasının, alabilene en büyük ders olduğunu söyleyen Davutoğlu, ''Ama tarihe tek perspektifle, tek yanlı bakanlara hiçbir tablo yeterli gelmeyebilir. Ama biz onlara da bu tablonun neler üreteceğini göstereceğiz. Türkiye ile Afrika Birliği arasında 2008 yılında atılan büyük stratejik adımı önümüzdeki yıllarda daha ilerilere taşımalıyız. Daha çok Afrikalı kardeşlerimizi Türkiye'de, İstanbul'da görmek istiyoruz. Daha çok Türk kardeşlerini de bundan sonra Afrika'nın her köşesinde görecekler'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin şu anda Afrika'daki aktif büyükelçilik sayısının 27 olduğunu belirterek, ''2012'nin ilk 3 ayında da sayıyı 33'e çıkartacağız'' dedi.

Afrika Birliği Komisyonu Temsilcisi Ramtane Lamamra da Türk ekonomisinin gösterdiği hayranlık verici performans, yaratıcılık, cesaret, verimlilik ve Davutoğlu'nun liderliğinin; ortaklıklarının son derece güçlü temeller üzerine kurulduğuna işaret ettiğini söyledi.  

 

Bu haber toplam 2454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri