Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu Seyit Rıza'nın torunlarıyla görüştü

24.11.2014 12:12
Dün Tunceli'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dersim İsyanları sonrasında idam edilen Seyit Rıza'nın torunlarıyla bir araya geldi.

Davutoğlu, Tunceli’de önce valiliği ziyaret etti, buradan kent merkezinde bulunan cemevine geçti. Davutoğlu, cemevi önünde, cemevi başkanı ve Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt ve diğer Alevi dedeleri tarafından karşılandı.

İLK KEZ CEMEVİNDE BİR BAŞBAKAN

Davutoğlu, cemevi bahçesinde bulunan Pir Sultan Abdal’ın heykeli önüne geçerek, eşi Sare Davutoğlu ile fotoğraf çektirdi. 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ardından Tunceli cemevine giden en üst düzeyde devlet yetkilisi olan Davutoğlu ayrıca bu cemevine giden ilk başbakan da oldu.

SEYİT RIZA'NIN TORUNLARIYLA BULUŞTU

Davutoğlu’nun Tunceli Üniversitesi’nde katıldığı yemekli toplantıya Seyit Rıza’nın torunları İbrahim Kandil, Hüseyin Kandil ve Zeliha Polat da katıldı. Davutoğlu, Seyit Rıza’nın torunları ile sohbet etti. 3 isim, dedelerinin mezar yerinin bulunmasını talep etti ve Başbakan’dan bu konuda ricada bulundular. Davutoğlu ile birlikte Tunceli’ye Yavuz Bingöl de geldi. Üniversitedeki yemekte Bingöl, “Sarı gelin” ve “Dersim dört dağ içinde” türkülerini söyledi.

Bu haber toplam 4082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri