Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu, Srebrenitsa'da yaşadığı o olayı anlattı

13.07.2015 00:49
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Srebrenitsa ziyaretinde Boşnak bir anneyle yaşadığı anıyı ve Türkiye için ettiği duayı anlattı.

Başbakan Davutoğlu AK Parti İstanbul iftarında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Srebrenitsa soykırımının 20. yıl dönümü dolayısıyla katıldığı Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen cenaze törenine 'hayatım boyunca asla unutamayacağım diyerek' Boşnak bir anne ile arasında geçen diyalogu anlattı.

GÖZLERİMİZDEN YAŞLAR DÖKÜLDÜ

"Hayatım boyunca siyasi ya da ilmi kimliğimle hiç unutamadığım iki göz gözlerimle buluştu ve seslendi bana. Baktım 79 yaşında Boşnak bir anne. Ve tanımıştı. Elimi tuttu dualar etti. "Allah Türkiye’ye güç ve kudret versin. Allah Türkiye’yi yanımızdan eksik etmesin. Allah Türkiye’yi Avrupa’ya ve dünyaya tekrar egemen kılsın..." Gözlerinden yaşlar boşandı, onun da bizim de. 3 oğlunu şehit vermişti Srebrenitsa’da. Sonra kızını gördük anlattı yaşananları. Teyzemin ellerinden tuttum, Keşke evime gelebilseniz dedi. Yürüyerek evine kadar gittik. Evinin üzerinde hâlâ şarapnel izi vardı. Şu evin sahibinin 2 oğlunu öldürdüler, şu evdeki herkesi öldürdüler diye komşularını anlattı."

EVİNE DAVET ETTİ

Davutoğlu, Srebrenitsa soykırımının 20. yıl dönümü dolayısıyla Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen cenaze törenine katılımının ardından, 79 yaşındaki Şuhra Maliç'in seslenmesi üzerine yaşlı kadının yanına gitti. Srebrenitsa'daki katliamda çok sayıda akrabasını yitirdiğini ifade eden Maliç, Davutoğlu çiftini evine davet etti. Yaşlı kadının tekerlekli sandalyesini iten Davutoğlu, yol boyunca Maliç ile sohbet etti. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, daha sonra yaşlı kadının evinin bahçesinde bir süre oturdu.

Bu haber toplam 1540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri