Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Suriyelilerin yollarda ölmesini istemiyoruz

20.09.2015 01:23
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyeli sığınmacıların temsilcileri ile yaptığı görüşme sonrası konuştu.

Davutoğlu, görüşme sonrası şu açıoklamalarda bulundu:

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Suriyeli mülteciler konusunun gündem maddesi olmasını sağlayacağız. Hükümet başkanlarına da şahsi bir mektupla sizin meselelerinizi hem aktaracağım hem de çağrıda bulunacağım. Dünya liderlerine göndereceğim mektupla, sizi kabul etmeleri çağrısında bulunacağım"

"Sizden ricam, bu eylemle dünyaya sesinizi duyurdunuz, artık normal hayata dönmeniz, Pazartesi akşamına kadar eylemi sonlandırmanız. Bayramda sizi gitmek istediğiniz şehir ve kamplarda misafir etmek için her türlü imkanı seferber edeceğiz. Biz Suriyelilerin Ege Denizi'nde ya da yollarda ölmesini istemiyoruz"

"DÜNYA LİDERLERİNE MEKTUP YAZACAĞIM"

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada,Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların temsilcileri ile görüştüğünü, pazartesi gününe kadar eylemleri sonlandırmalarını rica ettiğini belirtti.

"Suriyeli kardeşlerimiz seslerini dünyaya duyurdu. Artık normal hayata dönmeleri gerekiyor" ifadesini kullanan Davutoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Aylan bebeğin acısı hala yüreklerimizde. O günden beri ben de Cumhurbaşkanımız da dünya liderleri ile konuşup konuyu gündemde tutuyoruz. Suriyelilere kapısını açan ülkelere gitmek isteyenleri göndermeye hazırız ama maalesef bugüne kadar hiçbir ülkeden teklif gelmedi. Uluslararası toplumun kayıtsız kaldığı Suriyelilerin sesi olmak için dünya liderlerine mektup yazacağım. Özellikle kadın ve çocukların çektiklerini dile getirmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Suriyelilerin sesi olacağım. Türkiye, dünyanın gözlerini kapattığı Suriye'deki insanlık dramına asla sessiz kalmayacak."

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri