Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DAVUTOĞLU VE CLİNTON'DAN KRİTİK TOPLANTI

11.08.2012 15:18
Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Davutoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenlendi. İşte kritik toplantıdan satırabaşları...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesine ilişkin ''Suriye'de geçiş sürecinin en kısa sürece tamamlanması ve bu geçiş sürecinde herhangi bir güç boşluğunun oluşmaması konusunda da mutabık kaldık. Böylesi bir güç boşluğundan istifade etmek isteyen başta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü tedbiri almamız gerektiği konusunda da ortak bir perspektife sahibiz'' dedi.

Davutoğlu ve Clinton ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Ahmet Davutoğlu'nun basın toplantısındaki sözleri;

Halep'te güç boşluğundan faydalanmak isteyen bazı guruplar kendi egemenliklerini kurmak isteyebilirler. Kimyasal silahlarla ilgili bazı senaryolar konusu planlamamız gerekiyordu. İnsani koruma misyonunu sağlamak zorundayız. Bu halk meskun mahallerde sürekli bombardıman altında yaşıyorsa müzakerler dışında bazı tedbirlerin de alınması gerekiyor.

Bütün bu geçiş döneminden sonra yeni Suriye'de bir mezhep ve din çatışmasının olmaması için uluslararası toplumla birlikte adımlar atılmalı. Görüşmemiz faydalı bir alt yapı oluşturduk.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un basın toplantısındaki sözleri;

Öncelikle şu anda PKK’nın saldırıları nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı dilemek istiyorum

Suriye'nin dostları olarak Paris’te bir ay önce toplandık. O zamandan beri Suriye’de saldırılar daha çok arttı

Muhalefet yüklendikçe daha fazla saldırıya uğradılar

Esad rejimini kınayan ve siyasi bir barış süreci öneren bir anlaşma önerdik Cenevre’de

Ancak Rusya ve Çin Güvenlik Konseyi’nde gereken oyu vermediler

3 önemli konudan bahsettik

Muhaliflerin şiddetini durdurma çabalarına destek olmak

Suriye’de demokratik bir geçişi sağlamak

ABD muhaliflere silah dışında insani yardımlar gönderiyor


Bugün Amerikan ve Türk grupları arasındaki notları karşılaştırdık ve muhaliflere nasıl yardımcı olabiliriz bunu konuştuk. Bu şiddeti nasıl durdururuz onu konuştuk

İran, Suriye ve Hizbullah’a yaptırım öngördüğümüzü söyledik ki bu gruplar Esad’ın başta durmasını istiyor

Bölgede acil bir durumda olan insani krizi önlemek için bir şeyler yapmalıyız.

Suriye’de 2 milyondan fazla insan, insani yardıma muhtaç

Türk halkına Suriyeli mültecilere yönelik misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum

Pek çok toplantılara katıldım mülteci ve sığınmacılarla görüştüm

Bütün sığınmacılar ev sahibi ülkelerine teşekkür ediyorlar

Sığınmacı kadınlardan biri Suriye yönetimi onun köyünü yakınca buraya kaçmış.

Hem eğitim, hem gıda, hem de insani yardıma ihtiyaç duyanlara bunları sağlıyor Türkiye.

BM Mülteciler Yüksek Kurulu’na 5 milyon dolar yardımda bulunduk.

Türkiye’de bulunan mültecilere yardımda bulunulması için ödenek ayırdık.

Hiç kimse Esad rejiminin ne zaman düşeceğini bilmiyor ama bugünün geleceğini biliyoruz.

Suriye halkı geçiş sürecini kendisi gerçekleştirecek.

Ekonomilerini düzeltecekler, güvenliğini arttıracaklar, ülkenin kimyasal silahlarını yok etmeleri gerekecek.

Tüm bunların dikkatli bir şekilde planlanması ve uluslararası toplumdan gelecek destekle sağlanması gerekiyor.

Bugün bizde istişarelerimizde bunu nasıl destekleyebileceğimizi görüştük.

Pek çok B planı geliştirmemiz gerekecek.

Türkiye’nin Suriye’nin PKK’ya kucak açmaması dileğine katılıyoruz.

PKK’nın orada konuşlanmasını biz de istemiyoruz

Türkiye’nin bizim müttefikimiz olması gurur vericidir

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

SORU: Daha fazla detaylandırır mısınız? Bundan sonraki geçiş sürecinde yeterli durumdalar mı? Bölgede kimler savaşıyor? Suriye’nin teröristlere kucak açan bir bölge haline geldiğini söylediniz?

CLINTON: Görüştüğüm muhalif aktivistlerden neler yaptıkları bilgisini aldım. Gittikler, yerlerde bölgede Suriye’nin demokratik ve çoğulcu bir ülke haline gelmesini amaçlıyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye’de var ama Suriye’de özgür bir basın olmadığını söylüyorlar. Adalet sistemiyle ilgili sorunlardan bahsettiler. Kadınların durumu ile ilgili de konuştuk. Suriye’deki kadınlar şiddete maruz kalan en büyük kesim. Kadınların desteğe ihtiyacı var. Öğrenci temsilcileri barışçıl şekilde gösteriler düzenliyorlar. Dışarıdaki muhalefet arasında tam bir birlik olmadığından yakınıyorlar. Gençlerden biri birleşik bir cephe haline gelebilme umudundan bahsetti. Halep’ten gelen bir genç tankların nasıl bombardımana tuttuğunu anlattı bana. Çatışmayı bir an önce bitirmek gerekiyor. Bunu daha fazla ölüme sebep olmadan yapmak gerekir. Genç aktivistlerle görüştükten sonra çok etkilendim. ABD, şu anda hem sivil topluma hem de aktivistlere büyük miktarlarda para sağlıyor. Bu parayı nasıl verdiğimiz konusunda detay vermek istemiyorum. Onları tehlikeye atmak istiyorum. Çok yoğun bir planlama süreci geçirmeliyiz. Bu durumun yani eylem planının detaylarına geliyoruz. Her iki devletin de bütün detaylara hakim olması gerekir. İstihbarat servisleri ve askeriyenin büyük yükümlülüğü var. Bir araya gelip çalışma grupları kuracağız. Kimyasal silahlar konusu büyük endişe yaratıyor. Kimyasal silahları kötü ellere düşürmekten kurtarmalıyız

DAVUTOĞLU: İki ana hususta yoğunlaşacağız. Olabilecek olumsuz senaryolara karşı nasıl tepki vereceğiz, olumsuz senaryolar içinde büyük bir insani göç dalgası yaşanabilir. Bazı gruplar kendi egemenliklerini kurmaya kalkabilirler. Kimyasal silahlarla ilgili potansiyel tehdit var. Suriye’deki mazlum halka her türlü korumayı sağlarız. Ama bu halk sürekli hava bombardımanı altında yaşıyorsa, ki bu bir çok yönüyle savaş suçları içine girer. Bu konuda uluslar arası toplumun sessizliğini bozması lazım. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ciddi bir koordinasyon vardı. Şimdi olabilecek olumsuz şeylere karşı daha pratik çalışmalar yapma kararı aldık. Yeni Suriye’de düzenli bir geçişin temin edilmesi için atacağımız adımlar olabilir. Bu görüşmemiz oldukça faydalı bir altyapı oluşturdu

SORU: Hem dışarıda hem de içerdeki Suriyelilerden konuşmalardan biliyorum, uluslar arası toplumun hareketsizliğinden yakınıp kendilerini yalnız hissettiklerini söylüyorlar. Görüştüğünüz somut çözümler var mı? Uçuşa yasak bölgeler, tampon bölgelerden bahsettiniz mi? Türkiye’de de Kürt varlığından ve Suriyue'nin kuzeyindeki PKK varlığından endişe duyuluyor. Bu endişe duyulacak bir durum mu?

CLINTON: Bahsettiğiniz sorunlar bizim sayın Bakanla görüştüğümüz konular. Bu konuda daha fazla analize ihtiyaç duyulduğunu söyledik biz de. Yönetimin zalimliğinin sınırları yok. Şüphesiz sayın Bakan da biliyor ki elimizden geleni kullanıp şiddeti durdurmalıyız. Daha fazla şiddet oluşturmak değil amacımız. Bunu nasıl yaptığımız çok önemli. Olası planı oluşturmak önemli. Olabilecek bütün senaryoları görüştük. Bizim öncelikli hedefimiz şiddetin ve kan akmasının bir an önce durması. Buna ulaşırken de her şeyi detaylıca analiz etmeliyiz.

CLİNTON'DAN KRİTİK PKK AÇIKLAMASI

PKK konusuna gelecek olursak, ABD Türk müttefikimizi savunmasında her zaman ona destek oluyor. Birlikte radikalliği ve terör sorununa karşı omuz omuzayız ve PKK’ya karşıyız. Biz bu konuda endişeleniyoruz. Teröristlerin şu anda Suriye’de süregelen Suriye halkının meşru mücadelesini kullanarak kendi gündemlerini oluşturmalarına ve boşluklar bularak buradaki şiddeti kışkırtmaları bizi endişelendiriyor. Türk halkının korunması için elimizden geleni yapacağız. 

 

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri