Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DAVUTOĞLU'DAN İSRAİL VE RUSYA'YA NET YANIT

24.10.2012 11:24
Ahmet Davutoğlu, İsrail'in masaya oturma çağrısı ve Rusya'nın Suriye uçağı tepkisine net yanıt verdi. İşte Davutoğlu'nun İsrail ve Rusya'ya cevabı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bugün TV'de Temsilciler Meclisi programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye-İsrail ilişkileriyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin bu konuda ne dediğinin, nasıl masaya oturacağının ve şartlarının belli olduğunu belirtti.

İsrail tarafından yapılan açıklamalarla, kamuoyunda, ''İsrail görüşmeye hazır, Türkiye görüşmeden kaçınan taraf'' yönünde bir psikolojik ortam yaratılmaya çalışıldığını ifade eden Davutoğlu, ''Hayır, İsrail suçlu. Türkiye o suçun gereği olan adımların atılmasını bekliyor. O adımlar atıldığında konuşulur'' diye konuştu.

Türkiye'nin bir diplomasi oyunu oynamadığını ve blöf de yapmadığını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Emin olun son dönemde, sadece basına yansıyan değil, hangi dışişleri bakanı ile görüşsem İsrail'den bir mesaj getiriyor. 'Biz ilişkileri düzeltmeye hazırız'. Güzel, hazırsanız ne yapacağınız belli. Bu mesajlarla şu kanaati yaymak istiyorlar; 'bak biz Türkiye'ye sürekli bu mesajı iletiyoruz. Türkiye bu konuda uzlaşmaz bir tutum sergiliyor'. Hayır, İsrail suçlu ve suçunun gereği olan şeyi yapacak. Yapmadan bizden herhangi bir adım atmamızı kimse beklemesin. Bu açıklamalarla uluslararası toplumun şeyini kazanacaklarını düşünüyorlar bu tür olumlu mesaj vererek ama atmosferi daha riske ediyorlar. Çünkü varsa düşündüğünüz bir şey, değişik kanallar var, atarsınız adımlarınızı, görürüz, biz de değerlendiririz.''

''O uçağı biz indiririz''

Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağıyla ilgili sorular üzerine Davutoğlu, bu uçakta bulunan malzemenin çok daha azının bile sivil bir uçakta bulunmasının suç olduğunu, bu konuda bir tereddüt olmadığını söyledi.

Davutoğlu, ''Hem uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, uluslararası hukuku ihlal ederek, biraz da bizim tabiri caizse yutacağımızı, göremeyeceğimizi düşünerek, sivil uçağa askeri malzeme yüklüyorsunuz ve bizim üzerimizden geçirmeye kalkıyorsunuz. O uçağı biz indiririz'' dedi.

Malzemeyle ilgili uluslararası mevzuat ne gerekiyorsa onu yapacaklarını ifade eden Davutoğlu, ''Doğru olanı yaparız, gereğini yaparız ondan sonra da dostlarımıza bunu izah ederiz'' dedi. 

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri