Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'ndan Diyarbakır'da kritik açıklamalar!

31.05.2015 12:44
Başbakan Davutoğlu'ndan Diyarbakır'da Habertürk canlı yayınında önemli açıklamalar...

Habertürk ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu 8 Haziran'da öncelikle devreye alacakları yapısal konuları içeren 10 maddeyi tespit ettiklerini belirterek, bunun ilk üç sırasında anayasa, Çözüm Süreci, toplumsal uzlaşının yer aldığını bildirdi. Davutoğlu, çözüm sürecine dönük kritik açıklamalar yaptığı programda "HDP, İmralı, Kandil arasında zikzaklar var" diyerek genel seçimlerden sonra çözüm süreci görüşmelerini kiminle sürdüreceklerini gözden geçireceklerini söyledi.

screen-shot-2015-05-31-at-11.50.56-am.png

İşte Veyis Ateş moderatörlüğünde gazeteciler Nihal Bengisu Karaca ve Mustafa Kartoğlu'nun sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları;

Nihal Bengisu Karaca: 7 Haziran'a çok az kaldı. Genel seçimlerden muhtemeldir ki, Ak Parti iktidarı kurmak için görevlendirilecek. Yazmaya başladınız mı programı? Hükümet programı şekillendi mi kafanızda?

Ben kitap yazarken de aynı şeyi yapıyordum. Demlenme zamanı vardır. Zihninizde birçok şeyi kurarsınız, zihninizde test edersiniz. Sonra onu kaleme almaya başlarsınız. Kaleme aldıkça da billurlaşır. Dikkat ederseniz görevi devraldıktan sonra birkaç gün sonra yeniBaşbakan olarak görevlendirildim ve 28 Ağustos'tan 1 Eylül'e kadar 3 gün içinde hükümet programı yazdık. çok iyi bir ekip çalışmasıyla... O günden bugüne de alanda bizzat durumu görmeye çalıştım.Bakanları gidip yerlerinde ziyaret ettim. 

screen-shot-2015-05-31-at-11.59.22-am.png

Ve çok sayıda paket açıkladık, birçok reform paketine öncülük ettik. Sonra da seçim beyannamemiz oluştu. Daha sonra da Türkiye'nin her yerine giderek, halkı da gözlemleyerek (Başka hiçbir lider Türkiye'nin her yerine gitmedi) toplumsal karşılığı olan ihtiyaçları da tespit ettim. Dolayısıyla dün itibariyle, sabah namazından sonra yaptığım çalışmaları da gözden geçirip arkadaşları da talimatlandırdım. 

screen-shot-2015-05-31-at-11.59.29-am.png

MUHALEFET PARTİLERİNE ANAYASA ÇAĞRISI: SEÇİM NETİCESİ NE OLURSA OLSUN...

8 Haziran'da önecelikle ele alacağımız yapısal konuları içeren 10 maddeyi tespit ettim. Bir kısmı hemen yapılacak, bir kısmı süreç içerisinde gerçekleşecek bir yaklaşım. Bu 10 maddeyi başlıklarıyla sıralayayım. 

Birincisi, Anayasa. Seçim neticesi ne olursa olsun buradan da muhalefet partilerine sesleniyorum; Türkiye artık 12 Eylül anayasasını taşıyamıyor. 8 Haziran'dan itibaren muhalefet partilerine çağrı yapacağım, gerekirse bir araya gelelim şimdiden söylüyorum, bunu davet olarak kabul edebilirler, birlikte oturup şimdiye kadar gerçekleşmemiş bir şeyi yapmaya çalışalım; sivil bir anayasa.

İkincisi, çözüm süreci. Seçimin neticesi ne olursa olsun çözüm süreci istikametinde devam edecek. Yeni durumu değerlendirerek kurmuş olduğumuz çözüm süreci mekanizmasını hemen işletmeye başlayacağız.Yeni hükümet ilk toplantısından sonra çözüm süreci ile ilgili atılacak adımlar konusunda bir şekilde devamlılık sürecek. 

screen-shot-2015-05-31-at-11.59.35-am.png

Üçüncüsü, toplumsal uzlaşı. Bütün toplum kesimlerinin görüşlerini de ifade edeceği bir iletişimin canlı olacağı bir dönem.  Yani derdi olan herkesle yeni bir iletişim kanalının açılması.

Dördüncüsü, ekonomide yapısal reform. Bu çerçevede 25 öncelikli dönüşüm programını açıkladık. Ekonomide yapısal dönüşümü takip eden bir mekanizma kuracağız.

Beşincisi, istihdam. Bu seçim çerçevesinde bütün Türkiye'yi gezdiğimde gördüm ki, birçok sorun var ama bizim geleceğe dönük en önemli meselemiz ekonomi, istihdamı artırmak. 

Altıncısı, taşeron sorunu çözülecek.

Yedincisi, emekli gelirlerinde düzenleme yapılacak. Şeffaflık yasası devreye sokulacak.

Sekizincisi, yargı reformu. Türkiye'de yargının kendini yenilemesine ihtiyaç var. Yargı reformu stratejisini adım adım uygulayacağız.

Dokuzuncusu, bürokrasi ehliyet, liyakat şeklinde yeniden düzenlenecek.

Onuncusu, şehirler yeniden yapılandırılacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ: MUHATTABI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Çözüm sürecinin kilitlendiği yer; silahlar bırakılacak mı bırakılmayacak mı? Bize çıkıp söylemeleri lazım.  Biz silahları bırakacağız dedikleri takdirde her şey konuşulur hiçbir sınır tanımadan. 8 Haziran'dan sonrası kimi muhatap alacağımızı gözden geçireceğiz.

BANA İSİMLERİNİ VERDİLER

Siirt'deydim bana isimlerini verdiler. 5 genç dağa kaldırılıyor. Aileleri tehdit ediliyor. Muhtarlar tehdit ediliyor. Tabi biz bunların karşısında tedbir alacağız. 1 Ekim'de görüştüğümüz Demirtaş, eğer 6 Ekim'de ayaklanın diye tweet atıp, silahlanın diye tweet atıyorsa burada bir niyet problemi var demek. Bizim açımızdan çözüm sürecinde kesintiye uğrayan şey, bununla ilgili olarak belli tarafların kendi gündemlerini dayatmaları. Silahsızlanma...

'HDP'YE DESTEK VERENLER...'

Bir kere duydunuz mu Demirtaş'tan artık silahı gömmemiz lazım dediğini gördünüz mü? HDP'ye destek veren aydınlar ki çoğunu tanıyorum, o destek mesajının içinde HDP PKK ile arasına mesafe koysun diyebiliyor mu? Çözüm sürecinin kilitlendiği yer burası. Silahları bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Ama benim elimde silah olacak, ben de bu silahı istediğim zaman kullanacağım. 7 Haziran'da barajı aşmazsam silah kullanacağım yaklaşımına gelirse, çözüm süreci devam eder, muhatap olma nitelğini bu unsurlar kaybeder.

Buradan Diyarbakır'dan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, kimse 8 Haziran'da 6-7 Ekim olayları gibi olaylar olur, devlet de sessiz kalır diye düşünmesin. Bir daha 6-7 Ekim olaylarını yaşatmayız biz. 

Şırnak'ta 2 tane can gitti. Hangi partiden olduğu önemli değil. Ne yaptı açıklamasında? Ağrı Diyadin gibi bir senaryo geliştirmeye çalışıyorlar. Onu da neredeyse Ak Parti yaptı diyecekler. Tarayanlar belli, vefat edenler belli. Perde gerisinde gizemli bir devlet var demeye çalışıyorlar. Hayır arkadaşlar, devlet artık meşruiyet içerisinde. Her şeyi ile kamuoyundayız biz. Ama meşruiyet içinde olmayan bir PKK var. Meşruiyet içinde olmayan paralel yapılar var. Bunlar hem son dönemdeki paralel yapı hem de eş başkan şeklinde belediye başkanlarına talimat veren PKK'lıları kastediyorum. Demirtaş'a da talimat veren yerler var. O yüzden konuşamıyor.

"DEMİRTAŞ ÇIKSIN PKK'YA BİR ELEŞTİRİ YAPSIN"

O yüzden Türkçenin esnekliklerine sığınarak Doğu'da başka Batı'da başka konuşuyor. Çıksın PKK'ya bir eleştiri yapsın. Nedir o Cemil Bayık'lar, hepsi çıktılar açık açık tehdit ediyorlar. Ayrıca şikayete gerek yok ki, okusunlar Cemil Bayık'ın neler dediğini; Ya HDP'ye oy verirsiniz, ya da sonuç iyi olmaz. Ne demek şimdi hiç iyi olmaz?

"VAN'DA BANA EL SALLAYAN İNSANLARIN RESİMLERİNİ ÇEKİYORLARDI"

Hakkari'de Yüksekova Havaalanı'nın açılışına gidilmemesi için yapılan şeyleri biz biliyoruz. Van'da ben sokakta otobüsle geçiyorum, kenardaki insanlara el sallıyorum. Her el sallayan insanların yanına birkaç kişi gidiyor, sırtını dönerek bunların işaretini yapıyor, birden oradakiler tedirgin bir şekilde ellerini indiriyorlar. Çünkü resim çekiyorlar. Bunlar gözümüzün önünde oldu. 6-7 Ekim olaylarında Yasin Börü'yü nasıl katlettiler? O zaman Demirtaş ne dedi? Yasin Börü ile bir tek görüş beyan edebildi mi? Edemez. Çünkü kulağını çekerler adamın. Ben 81 vilayet kararını bu sebeple aldım.
 

 AYRINTILAR GELECEK...

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri