Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri

25.08.2013 23:26
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak gezisine ilişkin, "Niye burada gereksiz kahramanlık yapmaya kalkıyorsunuz. Kendi devletin verdiği güvenlik istihbaratına güvenmiyor. Irak'ta 'gitme' diyorlar, 'olur gitmeyiz'

akarya'nın Akyazı ilçesinde, Anadolu Platformu tarafından düzenlenen "8. Anadolu Buluşmaları Değişen Dünya ve İslam Sempozyumu"nun kapanış toplantısına katılan Davutoğlu, AK Partihükümetlerinin son 10 yılda hem güvenlik politikalarında, hem makro ekonomik ilişkilerde hem de bütün dünya siyasetinde ağırlık koyacak şekilde yeni bir paradigmayı inşa ettiklerini söyledi.

Bazı kesimlerin rahatsızlığının bundan kaynaklandığını vurgulayan Davutoğlu, "Bütün meseleleri, Türkiye'nin bölgesel güçken, bölgesel bir güç olmanın ötesinde küresel her alanda söz söyleyen bir ülke haline gelmememize tahammül edemiyorlar" diye konuştu.

"Ana muhalet lideri, burada mı yaşıyor, aynı dönemde mi yaşıyoruz anlayamıyorum" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:,

"Ekim 2011'de bir sabah kalktık, Suriye ile kötü olmuşuz. Ne güzel eskiden iyi ilişkiler vardı' diyor. İyi ilişkiler kurduğumuzda buna eksen kayması diyorlardı. Çünkü bizim o zaman Suriye ile olan iyi ilişkilerimiz, Amerika'ya rağmen kurduğumuz iyi ilişkilerdi. 'Amerika'yı üzüyoruz' diye 'eksenimizi kaydırıyorsunuz' diyorlardı. 'Eskiden iyiydik, şimdi niye kötü olduk' diyor. Şunu söylüyor, 'Bir sabah kalktık. Suriye ile ilişkilerimiz bozulmuş.' Dedim ki bir cevapta, 'sayın Kılıçdaroğlu, herhalde ocak ayında bir yattı ekim ayında kaktı' Bunu ona yakıştırabiliriz de bu arada gazete okumamış, televizyon seyretmemiş olabilir, oraları takip etmemiş olabilir. Peki 10 ay içinde ölen binlerce suriyeli, yaralanan on binlerce Suriyeli, sınırımıza gelen on binlerce Suriyeli kardeşimizi ne yapacağız. Bunu dahi göremiyorsa bir göz neyi görebilir Allah aşkına."

- "Niye burada gereksiz kahramanlık yapmaya kalkıyorsunuz"

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak gezisine de değinerek, "Bizimle kimin sıkıntısı varsa, dertleşmeye giderler zaten" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun Irak'a gitmeden CHP'nin kendilerinden görüş talep ettiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Müsteşar yardımcıma, 'ben gidiyor olsaydım ne diyecektiniz, aynısını söyleyin. Yani güvenlik şartlarını anlatın, bilgi istiyorlarsa verin' dedim. Bunun üzerine müşteşar yardımcım, Kerkük'te, Necef'te ciddi güvenlik sıkıntıları var. Bütün güvenlik sıkıntılarını anlatan bir konuşma yapar CHP'ye. Bu yetmez yazılı isterler. Bizim gönderdiğimiz yazıyı, 5 dakika içinde basına dağıttılar. Devlet geleneğine sığar mı? Verdikleri imaj şu, 'biz kahramanlık yapıp Bağdat'a, Kerkük'e, Necef'e gideceğiz ama Dışişleri Bakanlığı engellemeye çalışıyor ama biz onların engellemelerine rağmen gideceğiz."

Bakan Davutoğlu, Bağdat'a giden CHP heyetinin, güvenlik gerekçesiyle Kerkük ve Necef'e gidemediğini dile getirerek, "Niye burada gereksiz kahramanlık yapmaya kalkıyorsunuz. Kendi devletin verdiği güvenlik istihbaratına güvenmiyor. Irak'ta 'gitme' diyorlar, 'olur gitmeyiz' diyorsun. Aynı güvenlik istihbaratı bana gelmişti. Ben Kerkük'e gittiğimde arkadaşlara şunu söyledim, 'bunu vermek sizin göreviniz, oraya gitmek benim görevim.' 'Türkiye'nin sıcak yüzünü göstermeye gittik' diyor. Gördüğü tek yüz, soğuk yüz oldu" şeklinde konuştu.

Daha önce yaptıkları Irak gezilerinden bahseden Davutoğlu, bütün kesimleri kucakladıklarını ve herkesle görüştüklerini anlattı.

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gittiklerinde Necef'i ziyaret ettiklerini belirterek, "Bizi kim mezhepcilikle suçlayabilir ama Kılıçdaroğlu, dışişleri bakanını Kürt olduğu için gördü ama temsil anlamında hiçbir Kürt'ü görmedi. Şii Araplarla doğru düzgün oturmadı bir, iki temsili görüşme dışında. Bunu tam da paradigma farkına göstermek için söylüyorum. Biz gittiğimiz her yerde herkesi kucaklarız" ifadesini kullandı.

- "Mursi'yi hapiste tutabilirler ama ünvanını geri alamazlar"

Mısır'daki askeri dardeye de değinen Davutoğlu, konuşmasını söyle sürdürdü:

"Esad'a Nusayri olduğu için değil zalim olduğu için karşı çıktık, Sisi'ye de sunni olduğu için değil darbeci olduğu için karşı çıktık. Sayın Mursi'ye sahip çıkmamız, sadece şahsi dostluklar ya da belli siyasi ilişkiler dolayısıyla değil. Mısırın tarih boyunca, firavunlardan bu yana seçilmiş tek cumhurbaşkanı, tek siyasi lideri olduğu için. Belki Mursi'yi hapiste tutabilirler ama bu ünvanını geri alamazlar. Mursi, Mısır tarihinin seçilmiş tek siyasi lideridir, tek cumhurbaşkanıdır. Şimdi bir kıyas yapacağım. Rahmetli Adnan Menderes, idam sehpasına yalnız yürüyordu ve hep onu yalnız bırakanlar eleştirildi. Haklı olarak eleştirildi. Şimdi bir darbeyle giden Adnan Menderes'e sahip çıkmak onur olur da bir darbeyle giden ve hapis çeken Mursi'ye sahip çıkmak yalnızlık mı, yanlışlık mı olur?"

Bakan Davutoğlu, sempozyumun ardından çıkışta vatandaşlarla sohbet etti ve Kazakistanlı bir aileyle fotoğraf çektirdi.

 ROTAHABER

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri