Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'ndan operasyon açıklaması

04.03.2015 01:57
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'da IŞİD'e yönelik bir operasyonun gündemde olmadığını, olması halinde Türkiye'nin yapacağı katkıların ele alınabileceğini söyledi.
Başbakan Davutoğlu, Musul'da IŞİD'e yönelik operasyona Türkiye'nin katılacağı yönündeki iddialara cevap verdi. Henüz böyle bir konunun gündeme gelmediğini söyleyen Davutoğlu, "Gerekirse Türkiye'nin yapacağı katkılar konusunu ele alabiliriz" diye konuştu.

Davutoğlu ile Portekiz Başbakanı Passos Coelho, Dışişleri Bakanlığında baş başa görüşmenin ardından, Türkiye-Portekiz Hükümetlerarası Zirvesi ilk toplantısına başkanlık ettiler. Zirvenin ardından Coelho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, 24 saati bulmayan bir ziyaret olduğunu ancak çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek, hükümetlerarası zirve bağlamında ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

THY'NİN LİZBON SEFERLERİ ARTIRILIYOR
 
Başbakan Davutoğlu, "Ekonomik ilişkiler bağlamında eminim ilişkilerimizi pozitif etkileyecek hususlardan birisi Türk Hava Yollarının Lizbon'a seferlerinin günde 2'ye çıkması ve Porto'ya haftada her gün sefer yapacak olması. Dolayısıyla coğrafi uzaklığı ortadan kaldıran bir kenetlenmeyle birlikte önümüzdeki dönemde ilişkilerimiz büyük bir ivme kazanacaktır" diye konuştu.
 
"IRAK'IN İSTİKRARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"
 
Davutoğlu, Türkiye- Irak ilişkileri konusunda da açıklama yaptı. Ankara'dan Bağdat'a askeri malzeme taşıyan iki kargo uçağının, ihtiyaçlar vesilesiyle gönderildiğini söyleyen Davutoğlu şöyle konuştu;

"Bugün Ankara'dan Bağdat'a giden askeri uçaklarımız, Sayın Abadi'nin Türkiye ziyareti esnasında Savunma Bakanlarımız arasında gerçekleştirilen toplantıda beyan edilen ihtiyaçlar vesilesiyle Bağdat'a gönderilen malzemelerden oluşmaktadır. Türkiye ile Irak arasında savunma, güvenlik alanında yapılan anlaşmalar var. Bunun gereği olarak Irak'ın istikrarının, Türkiye için hayati derecede önem taşıyor.
 
Aynı şekilde benim Irak ziyaretim esnasında da hem Bağdat ile görüşmeler yapmıştık hem de Erbil ziyaretinden sonra, Erbil'de ve civarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin peşmerge güçlerine verdiği eğitim alanlarını da ziyaret etmiştik.
 
SURİYE'NİN İSTİKRARI
 
IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin, bu ülke topraklarında oluşturdukları güvenlik riski, Türkiye için de güvenlik riskidir. Bu konuda da tutumumuz açık ve net olmuştur. Biz her zaman Suriye rejiminin kanlı saldırılarına da karşı durduk, terör örgütünün acımasız ve insanlık dışı faaliyetlerine de karşı durduk. Tutumumuz ilkeseldir. Bu anlamda da koalisyon içinde ki Genelkurmay Başkanımız geçen ay Riyad'da yapılan toplantıya katıldı, daha önce yapılan toplantılara bakanlarımız katıldı, Milli Savunma Bakanımız yakında Washington'daki toplantıya katıldı. Bütün bu istişare süreçlerinin içindeyiz. Musul halkının kendisinin de içinde olduğu bir süreçle tekrar barışa, huzura, istikrara kavuşması ve her türlü baskıdan azade, mezhepçilikten de mezhepçi bir baskıdan da terör baskısından da azade bir şekilde Musul'da istikrara kavuşulması, bizim için tarihi ve stratejik bir misyondur.
 
"MUSUL'DA OPERASYON GÜNDEMDE DEĞİL"
 
Nuceyfi'nin, Irak Cumhurbaşkanı adına Musul'un kurtarılmasıyla ilgili görevlendirildiğini anlatan Davutoğlu, "Özel görevlerinden biri de bu. Bütün bu konuları ele aldık. Ancak bundan sonraki aşamada ortada şu anda hemen beyan edilmiş bir operasyon ya da yapılacak, şu ana kadar sürdürülen çalışmalar dışında bir çalışma gündeme gelmiş değil. Gelmesi halinde Türkiye'nin yapacağı katkılar konusunu da tabii ki ele alırız" değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber toplam 1800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri