Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'ndan sert İsrail çıkışı!

02.11.2013 01:40
Bakan Davutoğlu, Lazkiye saldırısında Türkiye'nin İsraille işbirliği yaptığı iddialarına sert çıktı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lazkiye saldırısında Türkiye'nin İsrail ile işbirliği yaptığı iddialarına sert çıktı. Türkiye'nin hiçbir şekilde Ortadoğu'da İsrail ile birlikte ortak bir operasyonun parçası olmayacağını söyleyen Davutoğlu, Suriye'de adaletli bir yönetim istediklerini kaydetti.
 
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Lazkiye saldırısının istihbaratının Türkiye tarafından verildiği iddialarını yalanladı. 

İSRAİL İLE İŞBİRLİĞİ

Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin İsrail'le işbirliği varmış gibi intiba oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Hiçbir zaman ve hiçbir gerekçeyle Türkiye işbirliği yapmamıştır yapmaz. Bu haberler Türkiye’nin ilkesel tutumuna gölge düşürmeye dönüktür. Hiçbir şekilde Ortadoğu'da İsrail ile ortak operasyonun parçası olmamız mümkün olmamıştır, olmayacaktır” diye konuştu.
 
Davutoğlu, Suriye halkının bütün etnik mezhep gruplarını temsil eden bir yönetim oluşması gerektiğini aktararak, "Barışçıl yöntemler neler olabilir bunları konuşacağız. Gerekiyorsa her gün konuşacağız ama elimizi taşın altına koyup gerekli sorumlulukları yüklenmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz" şeklinde konuştu.
 
“KOMŞULARIMIZLA SIFIR SORUNU SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Mısır darbesinden sonra Türkiye’nin dış politikasındaki değişiklikle ilgili soruya Davutoğlu, son bir aya bakıldığında tüm komşularla sıfır sorunu sürdürmeye devam ediyoruz diye konuştu. Türkiye ile Suriye arasında bir sorunun olduğunu söyleyen Davutoğlu, bunun sıfır sorun politikasından kaynaklanmadığını ifade etti. Davutoğlu, “Zalimi tanımayız biz zulüm varsa onun karşısında dururuz. Böyle bir rejimle bizim sorunsuz olmamız adaletle sorunlu olduğumuz anlamına gelir. Bu sorunlara çözüm bulunduğunda dünya da görecektir ki, Türkiye’nin ezeli ve ebedi dostu Suriye olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
“DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜM BULUNMALI”

Konuk Bakan Zarif ise, Suriye’de konusunda Türkiye ve İran’ın görüş ayrılıklarının giderilmesiyle ilgili, “Türkiye ile aramızdaki ortak fikirler çok fazladır. Biz kan akmasına son vermeliyiz diyoruz, halklar sandık başında karar vermeli diyoruz ve diyalog yoluyla çözüm bulunmalı ve bölge ülkeleri yardım etmelidir diyoruz. Bizim bu amaca ulaşmak için yöntemler konusunda görüş ayrılığımız oluyor. Bizim bütün çabalarımız fikir ayrılıklarını gidermekle ilgilidir” ifadelerini kullandı.
 
Lazkiye saldırısıyla ilgili olarak da Zarif, “Biz de Türkiye gibi bir Müslüman ülkenin topraklarına girilmesini kınıyoruz. Bu aslında bazı çevrelerin ekmeğine yağ sürmektir. Ne yazık ki bazı çevreler bu gerginliklerin devamında kendi geleceklerini görüyorlar” diye konuştu.İNTERNETHABER
Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri