Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'nun masasındaki son anket AK Parti oy oranı

10.08.2015 10:59
AK Parti CHP koalisyonu tamam mı devam mı? Kılıçdaroğlu ile bu akşam görüşmeye giden Davutoğlu'nun masasındaki ankette AK Parti oy oranları kaç çıktı?

Kılıçdaroğlu ile koalisyon hükümetinin kurulup kurulmayacağına ilişkin bugün kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Davutoğlu'nun elindeki ankette AK Parti'nin oyu yüzde 43.4

35 saatlik AK Parti CHP heyetlerinin görüşmeleri sonrası son söz liderlerde. Kritik zirve öncesi Davutoğlu'na AK Parti'nin yaptığı son saha araştırma sonuçları sunuldu. Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulan anketin ayrıntılarını köşesinde paylaştı:

YÜZDE 2'LİK ARTIŞ
"AK Parti’nin şu anki oy oranı yüzde 43.4 görünüyor. 7 Haziran’a göre yüzde 2’lik bir artış söz konusu. Parlamento dışı kalan küçük partilerin oy oranı 7 Haziran’da yüzde 5’i zor bulmuştu. Şimdi yüzde 2’ler seviyesinde. Yüzde 3 diğer partilere dağılmış görünüyor.

HDP YATAY GİDİYOR
7 Haziran seçiminin skorda değil minderdeki galibi HDP’nin yüzde 13’lük oy oranında “HDP düşüşe geçti” diye yorumlanabilecek bir değişiklik yok. HDP oyları henüz yatay seyrediyor.
Alevlenen PKK terörü ve buna verilen yanıt HDP’nin oy oranında artı ya da eksi yönde anlamlı bir değişikliğe henüz yol açmamış görünüyor.
AK Parti tabanı yüzde 70’le erken seçim istiyor.
“Koalisyon olacaksa” sorusunun cevabı ise “MHP.”
AK Partililerin yüzde 70’i eğer koalisyon olacaksa bunun MHP ile olmasından yana. Yüzde 30’u ise CHP ile koalisyonu istiyor.

BİRİNCİ TERCİHLER BAMBAŞKA
CHP’lilerin büyük çoğunluğu ise koalisyonu destekliyor.
Seçimden hemen sonraya göre AK Parti-CHP koalisyonunu destekleyenler artmış durumda.
CHP’lilerin yüzde 22’si AK Parti ile koalisyona “evet” diyor.
Yüzde 28’i “AK Parti-MHP koalisyonu uygun olur” görüşünde.
Geriye kalan yüzde 50’lik blok ise, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 7 Haziran gecesinden bu yana ilk tercihi olan muhalefet bloğunun ortaklığından, CHP-MHP-HDP’nin koalisyonundan yana.
Bir başka deyişle koalisyon için umutların bağlandığı iki partinin tabanları açısından diğeriyle ortaklık birinci tercih değil.

Bu tablonun parti üst yönetimlerine de ilk günlere göre daha çok hakim olduğu biliniyor.
Başbakan Davutoğlu’nun bugün CHP lideri ile yapacağı görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmazsa kapısını çalacağı MHP’nin tabanının ne istediği de önemli.
Davutoğlu’na sunulan çalışmaya göre MHP lideri Devlet Bahçeli’nin katı tutumuna karşın MHP tabanının yarısından fazlası ise hala koalisyonu destekliyor. Bunların yüzde 70’i de AK Parti-MHP koalisyonu istiyor."

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri