Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DDK: Turgut Özal'ın mezarı açılıp otopsi yapılsın

13.06.2012 14:35
Devlet Denetleme Kurulu Turgut Özal'ın ölümünü şüpheli buldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı üzerine Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal 'ın vefatını inceleyen Devlet Denetleme Kurulu, raporunu kamuoyuna açıkladı. DDK 'nın raporunda, Turgut Özal'ın ölümünün şüpheli olduğu bildirildi.

Raporda, “Köşk'te delil tespiti yapılmaması akıl tutulmasıdır” denildi.

Devlet Denetleme Kurulu'nun sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatına ilişkin hazırladığı raporda, Özal'ın öldürülmüş olduğuna ilişkin ortaya atılan çeşitli iddialar hakkında ancak sınırlı bir inceleme yapılabildiği belirtilerek, ''Somut bazı olaylar ve bilgiler ihtiva eden mezkur iddialardan; özellikle merhumun zehirlendiğine ve yeterli tıbbi yardım almadığına ilişkin merhumun yakınlarınca dile getirilen bazı iddialar incelenmiştir. Merhum Turgut Özal'ın öldürülmüş olduğuna ilişkin ortaya atılan iddiaların önemli bir bölümünün ise soyut nitelikte olup daha ziyade çeşitli ulusal veya uluslararası olgular/gelişmeler temel alınarak ortaya atılan 'öldürülme nedeni' etrafında kurgulanan iddialar olduğu görülmektedir'' ifadelerine yer verildi.


Devlet Denetleme Kurulu'nun, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatıyla ilgili hazırladığı raporda, cumhurbaşkanlarına sunulan sağlık hizmetlerinin kapasitesi ve kalitesiyle ilgili ciddi sorunlar bulunduğu belirtilerek, ''Merhum Turgut Özal'ın geçmiş sağlık bilgileri ve yoğun program trafiği bilinmesine rağmen derhal müdahaleye uygun ve yeterli sağlık personeli, ekipmanı ve donanımlı bir ambülansın bulundurulmamış olması kabul ve izah edilebilir bir yönetim anlayışı ve uygulaması değildir. Bu açıdan, merhum Turgut Özal rahatsızlandığı anda kendisine ne gerekli vasıfta ilk müdahale yapılabilmiş ne de uygun bir şekilde ve tam zamanında hastaneye götürülebilmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.


-Devlet Denetleme Kurulu'nun Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatıyla ilgili hazırladığı raporda, ''Görevi başında ve ani şekilde ölen bir Cumhurbaşkanının ölümü her zaman 'şüpheli' bir ölümdür. Bu itibarla ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla herhangi bir otopsi ve/veya Köşk yerleşkesinde delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olması tam anlamıyla 'akıl tutulması' ile izah edilebilecek bir durumdur. Öyle ki mezkur akıl tutulması dönemin ilgili devlet organlarına ve merhumun yakınlarına tam anlamıyla hakim olmuştur. Bunun sonucunda da ölüm nedeninin belirlenmesi konusunda gerek doktorlar ve aile üyeleri tarafından gerekse yargı organları ve diğer devlet ricali tarafından otopsi yapılması konusunda gerekli ihtimam ve tavır gösterilmemiştir'' ifadeleri kullanıldı.

Devlet Denetleme Kurulu'nun Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatıyla ilgili raporunda, Özal'ın saç telleri üzerinde bugüne kadar herhangi bir inceleme yapılmadığı belirtilerek, ''Dr. Cengiz Aslan tarafından şüphe/hatıra gerekçesiyle alınan saç tellerinin, alınış tarzı ve sebebi, bugüne kadar nasıl ve nerede muhafaza edildiği gibi hususlar yeterince açık olmamakla birlikte günümüzdeki teknolojik imkanlar nazara alındığında, merhum Cumhurbaşkanı'nın alınan saç tellerinin üzerinde inceleme yapılmasının, şüpheli ölüm iddialarının aydınlatılmasına katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir'' ifadesi kullanıldı.

 

Bu haber toplam 3176 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri