Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DDK'NIN ÖZAL RAPORU NE DİYORDU?

02.11.2012 11:25
Cumhurbaşkanı Özal'ın şüpheli ölümünü araştıran Devlet Denetleme Kurulu Raporu, Özal'ın şüpheli ölümüyle ilgili ne demişti?

Şüpheli ölümü sonrası 19 yıl sonra kabri açılan Eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın otopsi ön raporuna göre vücudunda etkili bir zehir olan "striknin kreatin" maddesinin bulunması, Özal'ın zehirlendiği iddialarını güçlendirdi.

Uzmanlar 'striknin kreatin' maddesinin etkili bir zehir olduğunu açıkladı. Zehirli maddenin kişiye temas etmesi halinde vücut fonksiyonlarını bozarak solunum yollarını felç ettiğini ve kişiyi boğduğunu belirtti. Ayrıca kalp krizine de yol açabileceğini vurguladı.

1993 yılında aniden vefat eden Özal'ın ölümü hep şüpheyle karşılanmıştı. Bu şüphe Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Denetleme Kurulu raporuyla en üst seviyeye çıkmıştı.

Özal'ın ölümüyle ilgili DDK'nın hazırladığı Araştırma ve İnceleme Raporu'nun sonucunda 'Merhum Turgut Özal, görevi başında vefat eden bir Cumhurbaşkanıdır. Ölümü, uzun süreli devam eden ağır bir hastalık neticesinde olan ve beklenen bir ölüm değildir. Ölümü, ani bir ölüm şeklinde gerçekleşmiştir. Görevi başında ve ani şekilde ölen bir Cumhurbaşkanının ölümü her zaman 'şüpheli' bir ölümdür. Bu itibarla, ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla herhangi bir otopsi ve/veya Köşk yerleşkesinde delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olması tam anlamıyla 'akıl tutulması' ile izah edilebilecek bir durumdur' ifadelerine yer verildi. 

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri