Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirel: Yargıyı siyasallaştırmak yanlıştır

27.01.2011 13:29
Demirel: 'Adaleti, yargıyı düzeltiyoruz' diye yargıyı siyasallaştırmak yanlıştır

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 'adalet ve yargı düzeltiliyor' denerek yargının siyasallaştırılmasının yanlış olduğunu söyledi. Demirel, Türkiye'de yönetim sıkıntısı bulunduğunu ve yönetilemediğini iddia etti.

Demirel, Demokrat Parti Genel Başkanlığına seçilen Namık Kemal Zeybek ile başkanlık divanı üyelerini Güniz Sokak'taki evinde kabul etti. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Demirel, başkanlık sistemiyle ilgili bir soruya konunun önümüzdeki yıllarda tartışılacağını ifade etti.

Yargıdaki iş yükünün azaltılması için yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin bir soruya ise Demirel, "Adaleti düzeltiyoruz diye, yargıyı düzeltiyoruz diye aslında yargıyı siyasallaştırmak da yanlıştır. Bugünkü çalışmalar yargıyı siyasallaştırmak istikametli olmamalıdır. Türkiye'nin yönetim sıkıntısı bulunuyor. Yönetilemiyor ve büyük idari ve hukuk reformuna ihtiyaç var. Bu sıkıntılar günlük düzenlemelerle ortadan kalkamaz. Adalet mülkün temelidir ancak dağıtılmayan adalet, adalet değildir. 10 senede bitmeyen mahkeme olmaz." diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri