Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş Böyle Savundu

28.04.2014 16:45
Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP), Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) geçen Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK'nın yaptığı kaçırma eylemleri ile ilgili açıklama yaptı.

Demirtaş, "Çocukları kendi istekleri ile kendi kararları ile katılım yapıyorlar. Kaçırılma vakası, tek bir vaka varsa dahi bu konuda gereğini yaparız ama kendi isteği ile giden çocukları da geri getirmek çok zor oluyor. Bu konuda da gerçekten çaresiz kalıyoruz. Bunun bilinmesi lazım." dedi.

Selahattin Demirtaş, BDP’li milletvekillerinin HDP’ye katılım törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terör örgütü PKK’nın yaptığı kaçırma eylemleri ile ilgili soruya cevap veren Demirtaş, "Çocukların kaçırılıp dağa götürüldüğü şeklindeki iddianın tamamen yalan olduğunu söyleyebilirim. Evet giden çocuklar var ama kaçırılma değil kendi istekleri ile gitmişler. Biz takıp ediyoruz, ilgilenmeye çalışıyoruz, ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabi ki bu bizimle bağlantılı bir durum değil. Ne bizim talebimizdir ne bizim organizasyonumuzdur ne bizim isteğimizdir ama ailelerin “çocuklarımız kaçırıldı” şeklindeki beyanlarının doğru olmadığını biz bir şekilde öğreniyoruz. Çocukları kendi istekleri ile kendi kararları ile katılım yapıyorlar. Kaçırılma vakası, tek bir vaka varsa dahi bu konuda gereğini yaparız ama kendi isteği ile giden çocukları da geri getirmek çok zor oluyor. Bu konuda da gerçekten çaresiz kalıyoruz. Bunun bilenmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Uzman çavuşların kaçırılması ile ilgili de konuşan Demirtaş, "İki uzman çavuş ile ilgili parti olarak üzerimize düşen neyse ilk andan itibaren yapıyoruz. Umut ediyorum ki en kısa sürede serbest kalırlar." şeklinde konuştu.

Abdullah Öcalan’ın mesajı ile ilgili görüşü de sorulan Demirtaş, şu şekilde devam etti: "Müzakerelerin başlamamış olması, dağdan inişlerin kolaylaştıracak yasaların çıkmamış olması bütün bunlar çatışma riskini artıran mevzular. Dolayısıyla işaret ettiği husus bu dur siye düşünüyorum. Ama bir o kadar da çözüme de evrilebilir, dönüşebilir süreç. Çözümünde kalıcı hale gelmesini sağlayabilir. Hükümet bir an önce cesur, ciddi, kararlı, yasal değişiklikler yaparsa Türkiye’nin kürt sorunu diye bir sorunu kalmamış olur. Kürt sorunundan kaynaklı çatışma riski gibi bir sorunu kalmamış olur. Bu Türkiye’nin belki de en büyük yüzyıllık projesi olacak. Bu sadece hükümetin yapacağı bir iş de değil. Biz parlamentoda buna destek vermeye hazırız. Yeter ki bu yasalar çıkarılsın. Türkiye’de kalıcı barış için elimiz taşın koyalım."

BDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ HDP'YE GEÇTİ

BDP'li milletvekillerinin HDP'ye katılımı için düzenlenen törende konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "Uzun yıllar önce başladığımız Türkiye'de demokratik birlik arayışlarına başka bir aşamaya geçerek, daha ciddi daha resmi bir oluşumla cevap vermek üzereyiz" şeklinde konuştu.

Kendilerine oy verenlerin Kürt oldukları için veya bir ideoloji için oy vermediklerini hep birlikte bir arada siyaset yaptıkları için oy aldıklarını belirten Demirtaş, "Bütün ezilen kimliklerin ortak mücadelesi, ortak sesi olmak zorundayız. Bu bizim için vazgeçilmezdir. Irkçılığa, faşizme bulaşmadan, kıyısından bile geçmeden bu tekçi anlayışları tekçi partileri özellikle de Türkiye'de artık Milliyetçilik, ırkçılık üzerinden, ulusalcılık üzerinden prim yapmaya çalışan, bu şekilde oy toplayıp iktidara yürüyen bütün partilere karşı güçlü bir halk iktidarı alternatifi oluşturmanın zamanı gelmişti" diye konuştu.

Demirtaş, hazırlıklarını uzun yıllardır yürüttüklerini belirterek, "Bu BDP'nin HDP'ye katılımı değildir, BDP'nin kendini feshederek HDP'ye geçişi değildir, HDP ortak çatı partimizdi, biz parlamento grubu olarak bugünden itibaren HDP'ye geçmiş olacağız. Yoksa BDP kendi çalışmalarını başka şekilde başka formatlarla sürdürecek, siyasi parti olarak varlığını koruyacak. İstiyoruz ki, artık bugünden sonra parlamentoda görünür hale gelen, varlığı Türkiye kamuoyunda daha çok kabul gören HDP ile birlikte bütün ezilenlerin ortak partisi haline getireceğimiz bu partinin bir grubu olsun. Yarından itibaren resmi çalışmalarına HDP grubu olarak başlamış olacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri