Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş: Kandil müzakereye hazır!

25.08.2015 11:19
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MYK öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Kandil'in sözcülüğünü yaparak "Kandil'in açıklamalarını Türkiye duymalıdır. Müzakereye dönmeye hazırız ve karşılıklı ateşkes ilan etmeye hazırız" dedi.

MYK öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendileri açısından hangi bakanlıkların ve kimin olacağının önemli olmadığını söyledi. Demirtaş açıklamasında "Cumhurbaşkanı bugün Davutoğlu'na bir kez daha görev verecek sanırım. Partimizin tavrı net. Bize oy verenlerin seçim hükümetinde temsil hakkımızı kullanacağız. Bu AK Parti hükümeti değildir, uzlaşmayla da sağlanmamıştır. Yeni hükümet kuruluncaya kadar geçici bir yürütme yetkisidir. HDP seçimin güvenliği açısından da iktidar olanaklarının kullanılmasının önüne geçmek için bu kararı almıştır" ifadelerini kullandı.

KANDİL MÜZAKEREYE HAZIR

Bir gazetecinin Kandil'in silah bırakmaya verdiği cevabı ile ilgili bir sorusu üzerine konuşan Demirtaş,"Kandil'in müzakereye dönmeye hazırız" mesajlarının görülmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş "Kandil'den yapılan açıklama bizim çağrımız üzerine yapılmış bir açıklama değil. Kandil'deki o röportaj çağrımızdan iki gün önce yapılmış bir açıklama. Kandil'in bu şekilde açıklamalarını Türkiye duymalıdır. Müzakereye dönmeye hazırız ve karşılıklı ateşkes ilan etmeye hazırız. Bu konuda defalarca açıklama yaptılar" dedi.

Demirtaş, Geçici Bakanlar Kuruluna ilişkin soruya, "6 milyon insan oy verdi ve 3 bakanlık hakkı var 6 milyon insanın. Biz de bu 3 bakanlık hakkını, toplumun olan, seçmenimizin hakkı olan 3 bakanlık hakkını teslim edeceğiz" yanıtını verdi.

Demirtaş, seçime aynı listeyle gidilip gidilmeyeceğine yönelik soru üzerine, şunları kaydetti:

"Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz. O konuda bir tereddüt yok. Bir kaç ay önce görev başına gelmiş milletvekillerinin işte geniş kapsamlı bir şekilde değişik bir listeyle toplum önüne çıkarılmasının bir anlamı yok. Arkadaşlarımız henüz çalışmaya bile başlamadılar. Toplumun onay verdiği bir listedir. Aşağı yukarı tahminime göre bu listeye benzer bir listeyle yeniden halkımızın huzuruna çıkacağız."

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri