Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş: Öcalan serbest bırakılsın

15.10.2011 17:41
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Barış için şart koştukları 'Öcalan'a ev hapsi' önerisini bir adım daha ileri taşıdı ve Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Hükümet barış konusunda somut adım atmak istiyorsa en gerçekçi öneriyi yapıyoruz. En gerçekçi öneri İmralı'da Sayın Öcalan'ın serbest kalmasıdır." dedi.

Demirtaş, partisinin Adana'da düzenlenen il kongresine katıldı. Demirtaş burada yaptığı konuşmada, hükümetin siyasi bir operasyonla partisinin kolunu kanadını kırdığını ileri sürerek, "Kolunu kanadını kırdığın bir partiye buyur barış güvercini ol diyemezsin. Kanatları olmayan barış güvercini olmaz. Bu nedenle kanatlarımızı istiyoruz. Tutuklu olan bütün arkadaşlarımızı cezaevlerindeki bütün mahpusları geri istiyoruz." şeklinde konuştu.

Asıl BDP'nin cezaevlerinde olduğunu anlatan Demirtaş, siyasi müzakere yürütebilmeleri için ya başbakanın da hapse girmesi gerektiğini ya da cezaevinde tutuklu olanların serbest bırakılması gerektiğini kaydetti.

"BİZ TALİMAT VERSEK PKK DAĞDAN İNMEZ"

"Biji serok Apo, PKK" sloganları altında konuşan Demirtaş, samimi barışın yolunun ise Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasından geçtiğini savundu. Demirtaş şöyle dedi:

"Bu samimi bir barış yoludur. Bunun dışındaki her yol bu ülkeye kaos getirmiştir. İmralı'da müzakere başlasın demiyoruz. İmralı cezaevi boşaltılsın diyoruz, dışarıda müzakere başlasın diyoruz. En gerçekçi barış yolu budur. Hükümet bunu ciddiyetle ele almalı tartışmalıdır. Başka türlü bu ülkeye müzakere diyalog dışında kimse barış getiremez. Dağa çıkmış binlerce genç ben sadece ondan gelecek talimatı dinlerim diyorsa siz de hükümet olarak bunu dikkate almak zorundasınız. Bugün biz talimat versek PKK'lılar dağdan inmez. Başbakan talimat verse inmez. CHP ve MHP'nin hiç etkisi yoktur. Cumhurbaşkanı çağrı yapsa PKK'lılar açısından bir anlamı yok. Ama bugün Öcalan çağrı yapsa bütün PKK'lılar dağdan iner. Bu gerçeğin kendisidir. Hükümet bu yolu denemelidir."

"BARIŞA BİR ADIM VARDI"

Demirtaş, kimsenin başbakana Öcalan'la görüşme yaptın diye suçlama yöneltmediğini savunarak, görüşmeleri Başbakan'ın durdurduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü. Protokolde PKK'nın silah bırakmasının da yeraldığını kaydeden Demirtaş başbakanın protokolü açıklaması gerektiğini dile getirdi.

Demirtaş, şunları söyledi: "Çık açıkla niye görüşmeleri durdurdun. Protokollerde ne yazıyordu da kabul etmedin. O protokollerde PKK'nın silah bırakması da vardı. Neden kabul etmedin. Barış bu kadar yakınken gerçekleştirmeyen Başbakan'a bütün anaların sorma hakkı vardır. Sen neden bu barışı yapmadın. Türkiye bölünmeden parçalanmadan taviz vermeden kimsenin cebinden bir şey çıkmadan barış bu kadar kolayken neden o adımı atmadın. Çık bunu anlat. BDP'yi suçlayacağına BDP'lileri tutuklayacağına çık bunu anlat.

Bütün bu ölümlerden siz sorumlusunuz AKP hükümeti olarak. Çık açıkla ki herkes bilsin. Gerçekten de kabul edilebilecek gibi değilse biz de bilelim. Kabul edilebilecek kadar makul protokollerdiyse neden kabul etmediğini de sen çıkıp açıklayacaksın. Bugüne kadar hiçbir Kürt Türk halkına düşmanlık yapmadı.

Kürtlerin isyanı Türk halkına Türklere değildir. Kürtlerin isyanı devletin politikalarınadır. Herkes artık şunu anlasın ki Kürt halkını özgürlüğünü hakkını almadan bu ülkeye demokrasi gelmez, Tek millet te dil tek ampul demeye devam edecekse kusura bakmayın ama biz o ampulu tanımıyoruz. O tek ampul senin olsun Bizim güneşimiz bize yeter."

Demirtaş, barışı haykıran partinin kendileri olduğunu savunarak, sınır ötesi operasyonla dağ taşın boş yere bombalandığını ifade etti.

"Şiddet partisi olarak şiddetten beslenen parti" olarak ifade edildiklerini anlatan Demirtaş "Öbürü çıkmış diyor ki bir an önce kara harekatı başlatılsın Kandil'e götürelim bayrak dikelim. Bu da barış isteyen parti oluyor. Başbakan bize siz şiddetle aranıza mesafe koyun diyor. Ya adam gece gündüz şiddeti savunuyor. Savaş savaş diyenleri alkışlıyorsunuz barış barış diyenleri tutuklayıp cezaevine koyuyorsunuz." dedi.

Bu haber toplam 2152 defa okunmuştur
KATİL SERBEST KALAMAZ
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Öcalan kanlı bir terör örgütünün başıdır.On binlerce insanın ölümüne neden olmuş bir katildir.Cezası idamdır ancak idam cezası kalktığından ömür boyu zindanlarda çürüyecektir. Hiç bir kuvvet bu kanlı katili serbest bırakamaz.
15 Ekim 2011 Cumartesi 19:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri