Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş: Ön şartsız görüşmeye hazırız

06.01.2016 23:46
"Savaşa devam hendeklerle Kürdistan'ı kuracağız" diyen Demirtaş şimdi de "ön şartsız konuşmaya hazırız" diyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Her konuyu, her zorlu, sıkıntılı mevzuyu masada yüz yüze, saygı içinde konuşmaya biz hazırız. Şiddet dışı yöntemlerle ülkemizdeki sorunları nasıl çözeriz, bunu detaylı olarak ön şartsız konuşmaya hazırız" dedi.

Demirtaş, HDP Grup Toplantı Salonu'nda eski milletvekili, gazeteci ve aydınlardan oluşan "Barış İsteyenler Grubu" üyelerini kabul etti.

Demirtaş: Ön şartsız görüşmeye hazırız VİDEO

"BURAYA GELİŞİNİZ SIKILI YUMRUKLARI AÇILMAYA ZORLADI"

Kabulde konuşan Demirtaş, heyetin girişiminin önemli olduğunu ve zor bir dönemde vicdani, ahlaki sorumluluk üstlendiğini söyledi. Heyetin Diyarbakır'da da girişimleri olduğunu ifade eden Demirtaş, "Siyasetin zorlukları karşısında siyasetçiler bazen kapıları açamayabilirler. Sizler gibi toplumun vicdanını temsil eden aydınlar, adaletten yana olanlar ve her daim haktan yana olanlar en sıkı kapalı kapıları ardına kadar açabilirler. Biz bu girişimin böyle bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Buraya gelişiniz bile kapalı kapıları, sıkılı yumrukları açılmaya zorlamıştır" diye konuştu.

Demirtaş, HDP olarak hiçbir sorunun şiddetle çözümüne inanmadıklarını, bugün de farklı bir noktada olmadıklarını dile getirerek, şiddetin durmasını istemenin yeterli olmadığını kaydetti. Ortadoğu'nun genelinde ağır savaşlar yaşandığına dikkati çeken Demirtaş, bunların son derece ciddi projelerle durdurulabileceğini belirtti.

"KAPALI KAPILARI AÇABİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

Hükümet ile sağlıklı bir iletişim kanalı kuramadıklarını ancak kurabilmeyi çok istediklerini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Halen bunun için uğraşıyoruz. Bugün Başbakan ile bir görüşmeniz de olacak. Her konuyu, her zorlu, sıkıntılı mevzuyu masada yüz yüze, saygı içinde konuşmaya biz hazırız. Şiddet dışı yöntemlerle ülkemizdeki sorunları nasıl çözeriz, bunu detaylı olarak ön şartsız konuşmaya hazırız. Aynı şekilde bize de yaklaşılmasını bekleriz. Biz seçilmiş halk temsilcisiyiz. Bize şart koşarak siyasi diyalog kurulamaz. Hükümet bizim ast üst ilişkisinde olduğumuz bir yapı değildir. Yeter ki gerilim masanın dışına taşmasın. Masada her türlü zorlu konuyu tartışıp, kapalı kapıları açabileceğimize inanıyoruz. Çok acı gördük. Daha dün Silopi'de 3 arkadaşımız infaz edildi. Gece bu arkadaşlarımızın yanında bulunan bir genç, parti yetkililerini arıyor ve yaralandıklarını söylüyor. Arkadaşlarımız yetkililerle konuştular ama sabah cenazelerini aldık. Bizim diyalog ile sorunları konuşmamız ve çözmemiz lazım."

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri