Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş yeniden BDP genel başkanı

14.10.2012 18:37
BDP'nin 2. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı

Barış ve Demokrasi Partisi Olağan Kongresi'nde Selahattin Demirtaş yeniden genel başkanlık görevine getirildi.

BDP'nin Olağan Kongresi'nde bir ilk yaşandı. Bugüne kadar BDP kongrelerinde asılmayan Türk bayrağı, ilk defa kongrede yer aldı.

Ayrıca yüzünü poşu saklayan bir kişi sahneye fırlayarak elindeki Öcalan posteriyle tur attı. Daha sonra görevliler tarafından sahneden indirilen yüzü kapalı kişi için

 

anons yapıldı.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan AK Parti Kongresi'ne katılarak, salondakilerden de büyük alkış alan ve tartışma yaratan Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, bugün Ankara'da yapılan BDP Kongresi'ne katılmaması ise dikkat çekti. Sinevizyon gösterisinde toplumsal olaylardan kesitler sunuldu.

Kimi zaman 'Katil Erdoğan' sloganı atılırken, kimi zaman ise BDP'li milletvekillerinin polislere gösterdiği engellemeler alkışlandı. Yuhalamaların da yaşandığı sinevizyon sonrası BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak bir konuşma yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı. Bin 190 delegenin katıldığı kongrede eş başkan, parti meclisi ve disiplin kurulu üyeleri belirlenecek.

İLK DEFA TÜRK BAYRAĞI ASILDI!

 

Bugüne kadar BDP kongrelerinde asılmayan Türk bayrağı, ilk defa kongrede yer aldı. Tam da onun karşısına Abdullah Öcalan'ın posteri asıldı. Bu iki olay da BDP kongrelerinde bir ilk olarak yaşandı.

ÖCALAN POSTERİYLE SAHNEDE TUR ATTI

Kongreye yurdun çeşitli illerinden katılımlar olurken, polis ise spor salonunun etrafında her türlü provokasyona karşı yoğun güvenlik önlemleri aldı. Partililer sıkı bir aramanın ardından kongre salonuna alınırken, Uludere'de hayatını kaybedenlerin annelerinin de bulunduğu kongrede, Uludere'ye ilişkin posterler de bulunuyor. "Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye", "Direne direne özgürlüğe yürüyoruz", "Barışın elçisi İmralı'da" şeklindeki pankartlar bulunan kongre salonunda ayrıca yüzünü poşu saklayan bir kişi sahneye fırlayarak elindeki Öcalan posteriyle tur attı. Daha sonra görevliler tarafından sahneden indirilen yüzü kapalı kişi için anons yapıldı.

screen-shot-2012-10-14-at-11.14.59-am.png

ÖCALAN LEHİNE SLOGANLAR ATTI

Yüzü kapalı grup için, "Postere gerek yok, zaten posterimiz var tüm salon sahip çıkıyor Öcalan"a anonsu yapılırken, anonsun ardından ise tribünlerde bulunanlar ayağa kalkarak Öcalan lehine sloganlar attı.

Sahnenin sağ kısmında büyük bir Türk bayrağı bulunurken, kongrenin İngilizce, Sorani, Soranca ve Kurmanci dillerine çevrileceği belirtildi.

screen-shot-2012-10-14-at-11.15.05-am.png

ÖCALAN'IN KARDEŞLERİ DE SALONDA

Kürtçe şarkılarla devam eden kongreye Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan ve Fatma Keskin de katılıyor.


 

Bu haber toplam 4784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri