Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş'ın eş başkanlık koltuğu sallanıyor

23.12.2015 12:58
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Türkiye'nin kriz yaşadığı Moskova'ya gitti.. ABD ve Kandil'den kısa süre önce dönen Demirtaş'ın tüm bu seyahatlerinin perde arkasında ne var? HDP Eş Genel Başkanı'nın Moskova ziyaretinin amacı ne? İşte konuyla ilgi

HDP, 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık 1 milyon oy ile 21 milletvekilli kaybetti. Bu seçim hezimetinin ardından Kandil'i sönen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ilk iş olarak soluğu ABD'de aldı. ABD'de kendisine destek verilmesi için temaslarda bulunan Demirtaş'ın bir sonraki durağı ise Kuzey Irak oldu. Kandil'de terör örgütü PKK'nın sözde yöneticileriyle görüşen, ağabeyi Nurettin Demirtaş ile hasret gideren Selahattin Demirtaş öfke, nefret ve şiddet dili kullanmaya başladı. 7 Haziran seçimleri öncesi terör örgütü PKK'ya silah bıraktıracağını söyleyerek oy isteyen Demirtaş şimdi hendek kazanları kahraman yiğitler olarak nitelemeye başladı. 

Demirtaş, "On milyonlarca kahraman yiğit bu darbeye karşı direnen insan var.. Öyle mevzu hendek barikat mevzusu falan değildir" dedi.

Eş başkanlık koltuğunun sallandığı konuşulan Selahattin Demirtaş'ın kendisine destek bulmak için gittiği bir sonraki durak ise Moskova oldu.. Türkiye'nin sınır ihlali yaptığı için Rus uçağını düşürmesinin ardından kriz yaşanan Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini açıkladı Demirtaş.. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Lavrov'a Suriye'de çözüm konusunda partisinin görüşlerini aktaracağını söyledi. Türkiye'de hendek kazılarak sorunların çözülebileceğini ileri sürerek şaşkınlığa neden olan, "Bizim Türkiye'nin iç ve dış sorunları ile uluslararası ilişkilerine dair politikalarımız var. Bunların hiçbiri Türkiye'nin aleyhine değildir" diyen Demirtaş'ın Suriye konusundaki çözüm önerilerinin ne olduğu merak ediliyor.. 

HDP 'HENDEK' KAZANLARI NİYE SAVUNUYOR?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Moskova temasları öncesi bölgedeki hendeklere yine kandil tutmayı da ihmal etmedi. Demirtaş'a göre hendek kazarak bölgeyi terörize edenler hafif silah kullanıyorlar.. Dolayısıyla pek bir masumlar..

Demirtaş bakın onlar için ne dedi: Barikattaki insanların elinde hafif silahlar var. Bunları görüyoruz. O ağır tahribatlar tankla, topla yapılan atışlarla gerçekleşiyor.

Ancak gazetecilerin, "Hendekleri kazanlar da kendisini koruyan halk mı? Anaokuluna bomba konulmasını da öz yönetim olarak mı görüyorsunuz?" şeklindeki ısrarlı soruları karşısında terledi Demirtaş.. Terör örgütü PKK'nın anaokuluna neden bomba koyduğunu izah edemedi. Daha önce PKK'nın okul, hastane ve camilere hedef almadığını iddia eden Demirtaş bu kez terör örgütünün bu saldırılarını itiraf etmek zorunda kaldı:

Okullara, camilere ve hastanelere yapılan saldırıların hiçbirini tasvip etmeyiz.

KANDİL İLE PARALEL KONUŞTU

Demirtaş'ın Moskova'ya hareketi öncesinde yaptığı açıklamalar Kandil'deki görüşmelerinin yansıması şeklinde yorumlandı.. Terör örgütü PKK'nın sözde yöneticilerinden Murat Karayılan, 'Öz yönetim ilanlarının HDP'nin oylarını pek de azaltmadı.. Bazı yerlerde artırdı.. Bu, demokratik özerkliğin halkımız tarafından benimsendiğini göstermektedir.." demişti.. Demirtaş da karayılan ile paralel açıklamalar yaptı.. Özerklikle ilgili "Özyönetim diktatörlük karşıtı bir taleptir. Tek adam yönetimine karşı demokratik halk yönetimi talebidir" sözlerine kandil tuttu.. 

BİR SONRAKİ DURAĞI NERESİ?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 1 Kasım seçimlerinde yaşanan oy kaybının ardından sıkıştığı ve koltuğunu korumak için her yolu denediği konuşulmaya başlandı. Demirtaş'ın ABD, Kandil ve Moskova'daki görüşmelerinin perde arkasında bunun yattığı ileri sürülüyor. HDP Eş Genel Başkanı'nın Türkiye'nin sorun yaşadığı diğer ülkelere de giderek destek arayışının süreceği iddia ediliyor. (ahaber)

Bu haber toplam 1836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri