Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirtaş'tan son dakika koalisyon bombası

11.06.2015 14:48
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gazetecilere yaptığı son dakika açıklamada seçim sonuçları ve koalisyona ilişkin çok kritik açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim sonuçları ve koalisyona ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu. Demirtaş, erken seçim tartışmalarının henüz 'gereksiz' olduğunu vurgularken, koalisyona 'yeşil ışık' yaktı.

Demirtaş 'henüz kapımızı kimse çalmadı' deyip ekledi; 'Kapımız herkese açık, fikirler iletilirse değerlendirebiliriz." dedi. 

Demirtaş, HDP milletvekilleri ile toplantıya girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamalarda, kendisine yöneltilen 'koalisyon' ve 'erken seçim'e yönelik sorulara yanıt verdi. 

İşte o açıklamalar: 

SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ

Seçimlerden herkesin ders çıkarması lazım. Partilerin başarısı açısından geçerli şart değil. Türkiye'nin özgür, aydınlık geleceği açısından şarttır. Çıkan sonuçları umarım doğru değerlendireceklerdir. HDP’nin başarısı var. Bizler başarı elde etmenin verdiği sevinçle sorumluluğumuzun farkındayız. Başkanlık sistemi konusundan ısrar ediliyor olması, sistemin tıkanmasına gerilimin artmasına yol açıyordu. Halkın istemediği bir şeyi dayatmanın alemi yok. Başkanlık sistemi, Türkiye'nin bu günkü kouşllarında uygulanamaz. AK Parti'ye özel bir husumetimiz olduğu için böyle düşünmüyoruz.

AK PARTİ İLE ADIM ATMAYA HAZIRIZ 
ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAYA HAZIRIZ

Yanlışlarının farkına vardığı anda birlikte adım atmaya hazırız. Yeni anayasa da yaparız. Yeni anayasa için, çözüm süreci için gerekli adımları atmaya Başbakan, eski başbakan diyelim bunun farkındadır. Çözüm süreci Türkiye’nin geleceği açısından en önemli sorundur. AK Parti doğru desteğini çıkarır, iç sorgulamaya dönerse bu iyi olur.Barış için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Çözüm süreci dondu. Çözüm süreci Türkiye'nin geleceği açısından en hayati konudur, önemsememiz ve ayrı bir yere koymamız lazım. Seçim zamanındaki rekabeti bir kenara bırakıp, elimizi taşın altına sokmaya hazırız.

demirtas-hdp.20150611103258.jpg

ERDOĞAN- BAYKAL GÖRÜŞMESİ
Siyasette diyaloğu biz de önemsiyoruz, isteyen istediğiyle görüşür. Cumhurbaşkanı anayasal yetkileri çerçevesinde herkesle görüşme yapabilir. Son derece, siyasette doğal ilişkilerdir. Fakat mümkün olduğunca bu tartışmaları kamuoyuna ve halka mal etmek herkes açısından faydalı olur. 

KOALİSYON İHTİMALLERİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
Bizim Erdoğana karşı ne parti olarak ne de kişisel bir eleştiri yöneltmiyoruz. Anayasayı askıya alan ve hukuku ihlal eden bir Cumhurbaşkanı bizim açımızdan her zaman eleştiri alacaktır. Kendi yetkileri çerçevesine çekildiği anda bizden destek görecektir. Anayasayı ihlal eden, askıya alan, hukuku ihlal eden cumhurbaşkanı bizim açımızdan eleştiri alacaktır. Siyasetin önünü açan Cumhurbaşkanı destek görür. Koalisyon tartışmaları başlayacak. Önümüzdeki günlerde koalisyon ihtimalleri çıktıkça bizler de değerlendirmelerimizi yapacağız.

KOALİSYON İÇİN KAPIMIZ HERKESE AÇIK
Koalisyon kurma çalışmaları cumhurbaşkanlığı çatısında olmaz partiler arasında olur. Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açmıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıyor. Makamın kapsayıcılığına, kucaklayıcılığına yakışır pratik ortaya konulursa cumhurbaşkanlığına makamına da saygı duyarız. Bizim resmi ya da gayri resmi temasımız yok. Kapımız herkese açık, fikirler iletilirse değerlendirebiliriz.

"HALKIN BİZE YÖNETME YETKİSİ VERMEDİĞİNİN FARKINDAYIZ"
Sıkı bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Halkın bize verdiği oy ve desteğin, yönetme yetkisini vermediğinin de farkındayız. Bugün bütün adaylarımızla son bir toplantı gerçekleştireceğiz, koalisyonlara dair onların da fikirlerini alacağız. 

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri