Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demiryollarında yeni dönem başlıyor

22.01.2015 01:01
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryolları ile ilgili yeni bir dönemin ilk müjdesini verdi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini söyledi. Konuyla ilgili hazırlıkların bittiğini ve 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacaklarını ifade eden Elvan, demiryollarının serbetleşmesine yönelik uygulamaları başlatacaklarını açıkladı.
 
Elvan, Birlik Vakfında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi.
 
Türkiye’nin gelişen ve büyüyen bir ülke olarak görülmeye başlandığına işaret eden Elvan, "Türkiye, önümüzdeki dönemde de kolay dönemler yaşanmayacak ancak halkın güçlü desteği devam ettikçe Türkiye istediğini yapacaktır. Bu konuda en ufak kaygımız, tereddüdümüz yok" diye konuştu.
 
Elvan, milli iradeye, hükümetlere sahip çıkılması halinde Türkiye'de gelecek dönemde çok önemli gelişmeler olacağını ifade ederek, "Türkiye'nin büyümesinden, güçlenmesinden, dünyada daha çok söz sahibi olmasından, rekabet gücünün artmasından rahatsızlık duyan kesimlerin agresif tavırları daha da artacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE BÜYÜMEYE VE GÜÇLENMEYE DEVAM EDECEK" 
 
Ülke içinde ve dışında birtakım itibarsızlaştırma faaliyetlerinde bulunulduğunu dile getiren Elvan, "Acaba Türkiye’nin gücünü nasıl kırabiliriz arayışı içindeler ama Türkiye, büyümeye, güçlenmeye devam edecek" görüşünü paylaştı. 
 
"AK Parti hükümetlerinin seçimlerde zafer üstüne zafer kazandığını" belirten Elvan, "Her seçimde bir öncekinden daha fazla oy alarak bugünlere geldik. İnşallah 2015 Haziran’ında elde edeceğimiz zafer Türkiye’nin gücüne güç katacak, önümüz daha da açılacak" şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin ulaşım alanında son 12-13 yıldaki yatırımların önceki 80 yılla karşılaştırıldığına değinen Elvan, 2003'e kadar 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 12 yılda yapılan bölünmüş yolun ise yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu bildirdi. Bakan Elvan, her yıl yaklaşık 8-9 bin kilometre yolda da geliştirme yaptıklarını kaydetti.
 
Elvan, 2003’e kadar sadece 50 kilometre tünel yapıldığını, son 12-13 yılda 200 kilometrenin üzerinde tünel yapıldığını, bu yıl açılışı yapılacak tünellerin uzunluğunun 128 kilometre olduğunu anlattı. 
 
"YATIRIMLARA AĞIRLIK VERİLECEK"
 
Türkiye' hızlı tren işletmeciliğinde önemli bir mesafe aldığını ifade eden Elvan, şöyle konuştu:
 
"Önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Bu yıl demiryolu yatırımlarına 7,5 milyar lira harcayacağız. 2016’dan itibaren belki karayolları yatırımlarını da sollayacağız. Demiryolu yatırımlarına daha fazla ağırlık vereceğiz, ödenek ayıracağız. Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren hatlarıyla donatacağız."
 
Demiryollarının serbestleştirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler veren Lütfi Elvan, şöyle devam etti: 
 
"Demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istiyoruz. Bu bir özelleştirme değil, tamamen serbestleşme. Devlet Demir Yolları sadece demiryolu işleticisi olmayacak. İsteyen şirketlere, yolcu ve yük taşımacılığı için tüm demiryollarını açacağız. 'Kirasını ver, işletmeciliğini yap. Yolcuysa yolcu, yükse yük taşı'diyeceğiz. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız, demiryollarının serbestleşmesine yönelik uygulamaları başlatacağız."
 
Bakan Elvan, yakın zamanda 4G ihalesine çıkıp yıl sonuna kadar abonelerin bu hizmetten yararlanmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.
 
Hızlı tren, uydu imalatının Türkiye’de yapılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Elvan, bölgesel uçak çalışmalarında son aşamaya gelindiğini aktardı. 
 
ORTAK BAZ İSTASYONU ÇALIŞMASI
 
Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Elvan, Esenboğa Havalimanı’na ilave bir pist yapacaklarını, apron alanını da genişleteceklerini söyledi.
 
Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine bir metro hattı yapımına yönelik proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Elvan, 2 farklı güzergah üzerinde durduklarını ve bunlardan birini tercih edeceklerini belirtti.
 
Bakan Elvan, baz istasyonlarından dolayı oluşan kirliliğin önlenmesine yönelik olarak ortak baz istasyonu kullanılması için tedbirler üzerinde durduklarını ifade etti.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE 
 
"Paralel yapı" konusunda da değerlendirmelerde bulunan Lütfi Elvan, "Hiçbir devlet kendi içinde böyle bir yapı oluşturulmasına izin vermez. Biz de vermeyeceğiz, bu mücadele sonuna kadar devam edecek" dedi.
Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri