Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denizler asılırken CHP ne yapıyordu

07.05.2013 14:55
Deniz Gezmiş'in idamı için el kaldıran CHP, her 6 Mayıs'ta Denizler'i anıyor.

6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan veHüseyin İnan, 41'inci ölüm yıl dönümlerinde Ankara'da mezarları başında düzenlenen törenle anıldı. Geçtiğimiz yıl mezarlarını ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, bu yıl bir SMS mesajıyla Denizler'i andı.

KILIÇDAROĞLU DENİZ'İ ANDI

Bugün partisinin grup toplantısında bir kez daha Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anan Kılıçdaroğlu, ''Dün 6 Mayıs'tı. 3 fidanımızı dar ağacına gönderdiğimiz tarih. Onlar sadece bağımsız Türkiye dediler. Bütün halkı kucakladılar. Halkın çıkarlarını sonuna kadar savundular. İdam sehpasına giderken kararlıydılar, ''Bağımsız Türkiye'' diye haykırdılar. 3 fidanımıza Allah'tan rahmet diliyorum.'' dedi.

CHP'LİLER DE İDAMA 'EVET' DEDİ

''Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.'' deyip CHP'lilere ve Kemal Kılıçdaroğlu'na tarihsel bir hatırlatma yapmakta yarar var. Günümüzde Deniz Gezmiş'in doğum günü / ölüm yıl dönümleri için düzenlenen etkinliklerin katılımcıları arasında çok sayıda CHP'li ve ulusalcı da var. Oysa Deniz Gezmiş'in idamına, dönemin CHPmilletvekillerinin büyük kısmı evet demiş ya da çekimser kalarak gizliden gizliye bu idamları onaylamıştı. 

 

273 KABUL 47 RET

1972 yılında Meclis'teki üye sayısı 450 idi ve oylamaya 323 milletvekili katılmıştı.273 milletvekili Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmesine kabul oyu verirken 48 ret oyu çıkmış ve 2 de çekimser oy kullanılmıştı. Oylamaya katılmayan vekil sayısı ise 118 idi. Deniz'leri idamdan kurtarmak için sadece 30 oya ihtiyaç vardı. Ancak CHP'lilerin önemli bir kısmı Meclis'e bile gelmemişti.

144 VEKİLDEN İDAMA HAYIR DİYEN 47 CHP'Lİ

Meclis'teki oylamada 144 CHP'liden idamlara hayır diyenlerin sayısı 47 idi. O 48. ret oyu ise TİP'li Mehmet Ali Aybar'a aitti. Senato'da 34 üyesi bulunan CHP'den idamlara hayır diyenlerin sayısı ise 18 idi.  Üstelik idamlar sırasında 12 Mart ara rejim hükümetinin Başbakanı, eski CHP'li Nihat Erim'di.

SÜLEYMAN DEMİREL DE 'EVET' DEDİ

"Türk solu"nun akıl danıştığı'' isimlerden biri haline gelen Süleyman Demirel o gün ne mi yapıyordu. Gezmiş, Aslan ve İnan'ın idam oylamasına oy veren isimlerdenbiri de Isparta milletvekili ve Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'di.

Bu haber toplam 4056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri