Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denktaş'ın Ölümüne Kim Ne Dedi?

14.01.2012 08:15
KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyele başsağlığı mesajları yayınlanıyor.

Cumhurbaşkanı Gül: -''Denktaş'ın kaybı sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Denktaş'ın kaybı sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kıbrıs Türklerinin devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle özdeşleşmiş, mücahit devlet adamı Rauf Denktaş'ın ebediyete intikal ettiğini derin teessürle öğrendiğini belirten Gül, şunları kaydetti:

''Sayın Denktaş'ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir.

Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Kıbrıs Türk halkının bu mirasa sahip çıkarak, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik yarım asırlık mücadelesinde başarıya ulaşması, merhum Denktaş'ın aziz hatırasını yaşatacak en önemli kazanım olacaktır. Kıbrıs Türk halkı, bu onurlu mücadelesinde, anavatan Türkiye'yi her zaman yanında bulacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bu elim gününde, merhum Cumhurbaşkanı Denktaş'a Allah'tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ve Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerim. Ruhu şad olsun.'

TBMM Başkanı Çiçek

''Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır.''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır'' dedi.

Çiçek, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Çiçek, mesajında şunları kaydetti:

''Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum.

Merhum Denktaş, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir. Merhum Denktaş, milletimizin Kıbrıs davasını her zaman çilesini çekmiş büyük bir vatansever, eşsiz bir devlet adamı ve yeri doldurulamaz bir şahsiyettir. Yaşadığı sürece Kıbrıs Türkünün varlığı ve bağımsızlığı için hayatını ortaya koymuş ve tüm ömrünü Kıbrıs davasına vakfetmiştir. Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır.

Merhum Denktaş'ın davasına gönül veren Türk milletinin başı sağolsun. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:

'Sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açmıştır''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açtığını belirterek, ''Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Denktaş'ın vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs davasının önderi Rauf Denktaş'ın ebediyete intikalinden dolayı derin bir teessür içerisinde olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın mesajı şöyle:

''Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş'ın vefatı, sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açmıştır.

Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.

Bu kederli günde KKTC'deki kardeşlerimizin acılarını Türkiye olarak yürekten paylaşıyoruz.

Merhum Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.''

Beşir Atalay:

''KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz''

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Rauf Denktaş'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, ailesine ve Türk dünyasına başsağlığı diledi.

Yasemin Devrimi'nin birinci yıldönümü kutlamaları için geldiği Tunus'ta Denktaş'ın vefat haberini alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş'ı telefonla arayarak üzüntülerini iletti ve salı günü yapılması planlanan cenaze töreninde hazır bulunacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Denktaş'ın vefatı konusunda AA'ya yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Rauf Denktaş'ı bu akşam kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kıbrıs Türklerinin haklı davalarını yıllarca yılmadan ve yorulmadan savunagelmiş ve Kıbrıs mücadelesinin unutulmayacak ismi olan sayın Denktaş'a Allah'tan rahmet, Kıbrıs Türklerine, ailesine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum."

Bekir Bozdağ

-''Türk milleti onu hayır ve dua ile yadedecek''

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin, ''Türk milleti kurduğu KKTC'ye onun idealleri doğrultusunda sahip çıkmaya devam edecektir''dedi.

Bozdağ, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle AA'ya yaptığı açıklamada, ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin birinci cumhurbaşkanı, Kıbrıs tarihinin ve Türk tarihinin önemli siyaset, mücadele ve devlet adamı sayın Rauf Denktaş'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. KKTC halkının, Türk milletinin ve Denktaş ailesinin başı sağolsun'' dedi. Bozdağ, şunları kaydetti:

''Türkiye ve KKTC ve Türk milleti Sayın Denktaş'ı ve onun Kıbrıs davası ve vatanı, milleti, bağımsızlığı onuru ve haysiyeti için verdiği mücadeleyi ve elde ettiği başarıları hiçbir zaman unutmayacak. Kendisini her zaman hayır ve dua ile yadedecektir. Ve kurduğu KKTC'ye onun idealleri doğrultusunda sahip çıkmaya devam edecektir.''

Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

-''Kıbrıs Mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Kıbrıs Mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak'' dedi.

Davutoğlu, Denktaş'ın vefatının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ı kaybettik. Kendisi özellikle Kıbrıs Türklerinin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak. Kendisine Allah'tan rahmet, geride bıraktıklarına başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun'' ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Davutoğlu'nun daha önceden planlandığı üzere Lübnan ziyaretini gerçekleştireceği öğrenildi.

Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin, ''O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

Arınç, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

''Kıbrıs Türkünün onurlu mücadelesinin sembolü, kardeş ülkemizin kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, hakkın rahmetine kavuştu. O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir. Kendisini, verdiği büyük mücadelesinden dolayı daima saygı ve rahmetle anacağız. Milletimizin başı sağolsun. Mekanı cennet olsun.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

"Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

''KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Anısı önünde her zaman saygıyla eğileceğimiz, büyük devlet adamı Rauf Denktaş'a rahmet, Denktaş ailesi, KKTC halkı ve Türk dünyasına başsağlığı diliyorum.''

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,

''Bir tarih daha göçmüştür'' dedi.

Denktaş'ın ölümünün açıklandığı basın toplantısında konuşan Eroğlu, şunları söyledi:

''Bir tarih daha göçmüştür. Kıbrıs Türk halkının ve Türklük dünyasının başı sağolsun. Sadece Kıbrıs Türkü değil Türklük dünyası bir liderini kaybetmiştir. Yaslı aileye başsağlığı diliyorum.

Elbette Kıbrıs Türk halkı Baba Denktaş'ı unutacak değildir. Kıbrıs Türkünün nerelerden nerelere geldiğini Sayın Denktaş'ın kitapları okunduğu takdirde, yetişen gençlerimiz de iyi anlayacaklardır. Nerelereden nerelere ve ne mücadeleler verilerek kimlerle gelindiğini elbette tarih yazacaktır.

İşte bu tarihi zaman limiti içerisinde en önemli aktörlerden birisi Sayın Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş'tır.''

Eroğlu, Denktaş'ın verdiği hizmetlerin, siyasi hayatındaki mücadelelerin unutulmayacağını, unutturulmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla 'hepimizin başı sağolsun' derken, 'bir tarih göçtü' sözü zannederim az bile gelir rahmetli için. Ama biz Kıbrıs Türkü olarak elbette Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesinde hayatı hiçe sayarak vermiş olduğu mücadeleyi unutacak değiliz. Uğraşlarıyla ve başarılarıyla 1974 Mutlu Barış Harekatı gerçekleşmiş ve Kıbrıs Türk halkı özgürlüğe varmıştır.''

Denktaş'ın, Barış Harekatı'ndan sonra kurulan federe devlet ve daha sonra kurulan KKTC'nin varlığının devamını ölüm yatağında olduğu anlarda bile istediğini vurgulayan Eroğlu, ''Baba Denktaşımız unutulmayacaktır, unutturulmayacaktır. Kıbrıs Türkünün ve yaslı ailesinin başı sağolun'' dedi.

Bu arada, Rauf Denktaş'ın, 17 Ocak Salı günü yapılacak devlet töreniyle toprağa verileceği bildirildi.

9. Cumhurbaşkanı Demirel:

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin'' dedi.

Demirel, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

''Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin. 50 seneyi aşan bir mücadelede kendisiyle beraber olduk. Yiğit, yürekli, inandığı davaya sadakatle bağlı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisi, Kıbrıs davasının kahramanıdır. Hizmetleri unutulmayacaktır.

Muhterem eşleri Aydın Hanımefendi'ye ve ailesi efradına, milletimizin bütün fertlerine, Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimize, onu sevenlere başsağlığı diliyorum.''

Öte yandan, Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Denktaş'ın oğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ı da telefonla arayarak, başsağlığı dileklerini iletti.

Demirel, Rauf Denktaş'ın sağlığına kavuşabilmesi için büyük çaba harcayan Türkiye ve KKTC devlet yetkililerine de şükranlarını sundu.

DSP Genel Başkanı Masum Türker

DSP Genel Başkanı Masum Türker, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin, ''KKTC ve Türkiye için büyük kayıptır, Allah rahmet eylesin'' dedi.

Türker, AA'ya yaptığı açıklamada, Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi gören Denktaş'ın ölümünün herkesi üzdüğünü söyledi.

Denktaş'ın, KKTC'de yaşayan vatandaşların, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine hayatını adadığını belirten Türker, Denktaş'ın, Enosis'e karşı mücadele ederken, diğer taraftan da Kıbrıslı Türkleri örgütlediğini ifade etti.

Büyük bir lider olan Rauf Denktaş'ın, Kıbrıs Barış Harekatından sonra Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağladığını vurgulayan Türker, şunları kaydetti:

''Denktaş, cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs'ta barışın sağlanması, soydaşlarımızın haklarının uluslararası camiada korunması, güvenliklerinin sağlanması konusunda üstün bir gayret göstermiştir. Uluslararası camiada, özellikle Kıbrıs Rum kesimindeki politikacılarla mücadele ederken, KKTC'de demokratik yaşamın gelişimi için büyük mücadele vermiştir.

Denktaş'ın ölümü KKTC ve Türkiye için büyük kayıptır, Allah rahmet eylesin. KKTC'nin ve Türkiye'nin başı sağolsun.''

Fenerbahçe Kulübü, başsağlığı mesajı yayımladı

Fenerbahçe Kulübü, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Fenerbahçe Kulübü'nün internet sitesinden, ''KKTC ve Ulusumuzun başı sağolsun'' başlığıyla yayımlanan mesajda, ''KKTC kurucu Cumhurbaşkanı sayın Rauf Denktaş'ın bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuş olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sayın Denktaş'a Allah'tan rahmet yavru vatanımız Kıbrıs halkı ve ulusumuza başsağlığı dileriz'' denildi.

Beşiktaş Kulübü, başsağlığı mesajı yayımladı

Beşiktaş Kulübü, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Beşiktaş Kulübü'nün internet sitesinde yayımlanan mesajda, şöyle denildi:

''KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde tedavi gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, akşam saatlerinde vefat etti. Sayın Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına ve ulusumuza başsağlığı dileriz.''

 

Bu haber toplam 2350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri