Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Depremde 63 Öğretmen Vefat Etti

27.10.2011 12:23
Depremde can veren öğretmen sayısı 63'e yükseldi. 30 öğretmen kayıp. Enkazdan 2 sevindirici haber geldi...

Milli Eğitim yasta... Depremde 63 öğretmen yaşamını yitirdi. Eğitim neferleri dün bir bir toprağa uğurlandı. Enkazdan iki de sevindirici haber geldi. Eşiyle birlikte Küplü Köyü İlköğretim Okulu'nda çalışan öğretmen Sediye Erdem (25) 65 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı. Ancak Ahmet Erdem kurtarılamadı. Sediye Öğretmen'in ilk sorusu eşinin durumu oldu, ancak gerçek anlatılamadı. Öğretmen Gözde Bahar (27) ise 67 saat sonra enkazdan çıkarıldı. Kalbi yolda duran Bahar, hayata döndürüldü. Yoğun bakımda.

AKSARAY: Öğretmen Seyit Ali Yıldız bu yıl Van'a atanmıştı.

AYDIN: Arkadaşlarıyla kaldığı binada can veren 2 yıllık öğretmen Sema Şentürk (28) Aydın'da toprağa verildi. Dayısı AK Parti eski Milletvekili Ahmet Ertürk, 'Hizmet aşkıyla yanıyordu' dedi. Öğretmen Sibel Umaç (32) 9 yıl atama beklemiş, 2 ay önce Erciş'e atanmıştı. Ümit Erdal ise 10 gün sonraki düğününe hazırlanıyordu.

ESKİŞEHİR: Esra Akkaya (27), eğitim semineri iptal olunca gittiği kafede can verdi.

İZMİR: Nusret Sarman'ın tayini Denizli'ye çıkmıştı. Ancak 1 yıl daha Van'da kalmak istemişti.

KAYSERİ: Leyla Bayram (25) 2 yıl Van Gevaş'ta görev yaptıktan sonra Erciş'e atanmıştı.

KOLONLAR KESİLMİŞ: Pek çok öğretmene mezar olan Buse Kafe'nin kolonlarının kesildiği iddia ediliyor.

SEMİNER İPTAL OLUNCA: Erciş'te deprem günü Milli Eğitim tarafından öğretmenlere yönelik seminer çalışması yapılacaktı. Seminer iptal olunca öğretmenler çevredeki kafeler ve oyun salonlarına gitti. Pek çok öğretmen oralarda can verdi.

AŞKI İÇİN VAN'DA KALMIŞTI
Öğretmen Ahmet Erdem, KPSS'den çok yüksek not almış, sözleşmeli öğretmen eşi Sevdiye'nin yanında kalmak için Van'ı tercih etmişti. O yaşamını yitirdi, eşi kurtarıldı...

Mezarda da oğluyla yan yana

ADANA:Eşi ve kayınvalidesiyle birlikte yaşamını yitiren öğretmen Özlem Burma, 6 aylık oğluyla aynı mezarda toprağa verildi. Burma, ilk görev yeri Van'da 4 yıldır çalışıyordu. Enkazda, oğluyla birbirine sarılmış halde bulundu.

ONLARI ÖLÜM AYIRDI

8 Temmuz'da evlenen Matematik öğretmeni çiftten Özgür Subaşıay Manisa, Emel Subaşıay İzmir'de toprağa verildi.

Kontrollü yıkım binayı yan yatırdı

Ağır hasar gören Erciş öğrenci yurdu, iki saat süren özel bir çalışma sonucu yıkıldı. Yan yatması sağlanan binada, alt katların üzeri açıldı. Böylece enkaz altında olduğu sanılan iki ya da üç öğrenciye ulaşılmaya çalışılacak.

Yurtsuz öğrenciye İŞ'ten yardım

Depremin vurduğu Van'da yurdu yıkılan öğrenciye destek. Türkiye İş Bankası Grubu, bölgenin yaralarının sarılmasına yardımcı olmak için harekete geçti. İş Bankası, Van 100. Yıl Üniversitesi kampusunda 300 kişilik bir öğrenci yurdu yaptıracak. Grup, rektörlükle görüşerek çalışmalara başladı. 30 üniversite öğrencisinin yaşamını yitirdiği depremde, yurt binaları ile çok sayıda öğrencinin kaldığı konut hasar görmüştü. Deprem sonrası yaklaşık 2 bin öğrenci barınma sorununun çözümü için ilgili kurumlara başvuru yapmıştı.

Okullar mercek altında

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bölgeye gönderdiği 37 mühendis, hasar gören okulları inceliyor. Çalışmalar hafta sonuna kadar tamamlanacak, rapor Bakanlığa sunulacak. Risk taşımayan hafif hasarlı okullar, Kurban Bayramı sonuna kadar onarılarak eğitime hazır hale getirilecek. Okulda ağır hasar varsa, eğitim sağlam kamu binaları veya yakınlardaki okullarda sürdürülecek. Artçı depremlerin devam ettiği Van'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de çadıra alındığı öğrenildi. MEB Van'da yıkılan tek okulun merkeze bağlı Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu olduğunu açıklamıştı. 16 okul ağır hasarlı.

ÇEKMECEDEN MUCİZE ÇIKTI

Deprem sırasında beşiğinde uyuyan 8 aylık Mahir bebeği, çekmece kurtardı. Anne Sevilay Arlı mucize kurtuluşu anlattı: 'Kapı kirişine saklanmıştım. Oğlumu almak için adım attığımda ev ikiye ayrıldı 4. kattan düştüm. Enkazın üzerine çıkıp oğlumu bulmaya çalıştım. Eşimin iş yerine koştum, yıkılmıştı. Eşim bana doğru koşup oğlumu sordu, enkazda kaldığını söyledim. Eşim enkaza çıktı. Oğlumu beşiğinin alt bölümündeki çekmecede battaniyesine sarılı halde buldu' dedi.

- Erciş'te İrfan Dağ'ın 3 yıl önce yaptırdığı 7 katlı bina yıkıldı. Dağ Apartmanı'ndan işadamının eşi ve 2 kızının cansız bedenleri çıktı. İrfan Dağ, '10 şiddetindeki depreme uygun yaptım. 10 ayrı noktada evim var, sağlam diye burada kalıyorduk. Yüreğim sadece çocuklarım için değil hayatını kaybedenlerin tümü için yanıyor' dedi.

- Van'ın Cevdet Paşa Mahallesi'nde yaşayan 9 aylık hamile Hanife Kılınç şokun etkisiyle erken doğum yaptı.

- Erciş'te yaşayan üniversite öğrencisi Eyüp Erdem 61 saat sonra enkazdan kurtarıldı. Erdem tedavi altında.

Bu haber toplam 2548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri