Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Der Spiegel, isyana devam

23.06.2013 13:18
Amerikan CNN'in "Türkiye'de savaş var" yayınlarına, Alman Der Spiegel dergisi de, eylemcilere "Boyun eğme" çağrısı yaparak olaylara açıktan müdahale etme yolunu seçti. Der Spiegel 'boyun eğme' dedi.
Taksim Gezi Parkı eylemlerinde kışkırtıcılık görevini Amerikan CNN televizyonuna kaptıran Alman medyası, arayı kapatmaya çalışıyor. Alman dergisi Der Spiegel, olayların sükunete erme aşamasında tarihinde ilk kez Türkçe bir başlıkla çıktı ve eylemcilere "Boyun eğme" diye seslendi.
 
Bir parkta başlayan çevreci direnişin, bazı kamu görevlilerin yanlış tavırları yüzünden genişlemesiyle uluslararası güçler devreye girmede geç kalmadı. Olaylar büyümeden canlı yayın araçları kiralayan CNN International, olayların büyüdüğü günde bir gün içinde 9 saatlik yayın yaparak Türkiye'yi savaş alanı gibi gösterdi. 
 
Afganistan'dan yönlendirdiği savaş muhabirleri ve savaş dönemlerinin sunucusu Cristiane Amanpour'la, CNN International'in "Türkiye savaş bölgesi" yayını yaptığı sırada geç kalan Alman basını, arayı kapatmaya çalışıyor. 
 
Almanya'da yayımlanan siyasi dergilerinden Der Spiegel, bu haftaki kapağını Türkiye'deki Gezi Parkı olaylarına ayırarak Türkçe başlıkla çıktı. Derginin bugün çıkan 26. sayısında 10 sayfa Türkçe özel ek yayınladı ve kapağında da "Boyun Eğme" diye Türkçe yayınlandı.
 
Derginin genel yayın yönetmeni yardımcısı Klaus Brinkbaumer, "Bizler Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk'ün Almancalarının yetersiz olduğuna inanmıyoruz. Türkiye'de yaşanan olaylar Almanlar, Türkler ve Avrupalılar gibi herkesi ilgilendiriyor. Hükümetin bu olayların üstesinden gelmedeki yaklaşımı rahatsız edici. Biz hem Türkçe hem de Almanca olarak bu yaşananları buradaki Türklere ve Türkiye'deki Türklere sunabildiğimiz için mutluyuz" dedi.
 
Der Spiegel dergisinin bu sayısının fazla basılacağı ve Türkiye'de de dağıtılacağı açıklandı.
 
DER SPIEGEL BUNLAR İÇİN "BOYUN EĞME" DİYOR OLMALI
 - Türk Hava Yolları, dünyanın en büyük havayolu olarak bilinen Lufthansa'yı geçmek üzere. Bunun için yapılacak 3. köprüye BOYUN EĞME diyor Der Spiegel.
 
- Hükümet, Gezi Parkı'na yapılacak Topçu Kışlası'nda yargı kararından inşa için onay çıksa bile bölgesel referanduma gideceğini açıkladı. Der Spiegel, referandum kararına BOYUN EĞME diyor.
 
- Protestolar sonunda AVM fikri bütünüyle çöpe atıldı. Der Spiegel, buna rağmen eylemcilere BOYUN EĞME isyan etmeye devam et diyor.
 
- Güneydoğu'da tesis edilmeye çalışılan bir dönemde Der Spiegel, kamuoyuna Türkçe sesleniyor ve BOYUN EĞME savaşmaya devam et diyor.
 
- Taksim Platformu, İstanbul Boğazı'nı petrol boru hattı olmaktan kurtaracak olan Kanal İstanbul'un yapılmasına karşı çıkıyor. Hükümet, Kanal İstanbul'un mutlaka yapılıp İstanbul'un tehlikelerden kurtarılacağını söylüyor. Der Spiegel, eylemcilere BOYUN EĞME Kanal İstanbul'a karşı çıkmaya devam et diyor.
 
- Taksim Platformu, İstanbul trafiğini rahatlatacak 3. köprünün yapılmasına karşı çıkıyor. "Yaptırmayacağız" diyor. Almanya'nın sesi Der Spiegel, eylemcilere sesleniyor ve BOYUN EĞME diye çağrıda bulunuyor 

Bu haber toplam 2980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri