Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de kanlı isyan: 18 ölü

25.04.2011 14:06
Suriye güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu Ceble'de ölenlerin sayısı 13'e çıkarken Dera'da da 5 kişi öldürüldü. 5 haftada 300 kişi hayatını kaybetti.

DERA'DA 5 ÖLÜ

Suriye'nin Dera kentinde 5 kişinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıkları, bu sabah zırhlı araçların desteğinde çok sayıda güvenlik görevlisinin girdiği Dera kentindeki gösterilerde en az 5 kişinin öldüğünü aktardı.

İnsan hakları eylemcileri, telefonla yaptıkları açıklamada, 3 binden fazla güvenlik görevlisinin girdiği kentte ölü ve yaralılar olduğunu belirtmiş, ancak ölenlerin sayısını bilemediklerini, cesetlerin sokaklarda yattığını söylemişti.
 

SURİYE ÜRDÜN SINIRINI KAPATTI

Suriye'nin Ürdün'le tüm geçiş kapılarını kapattığı bildirildi.

Reuters'ın haberine göre yetkililer, ülkenin güneyinde yönetim karşıtı protestoların yapıldığı sınır kenti Dera'ya tankların konuşlandırılmasının ardından tüm sınır geçişlerinin kapatıldığını belirtti.

Ürdün'ün başkenti Amman'daki bir üst düzey diplomat da Dera ve Nasib'deki sınır kapılarının trafiğe kapatıldığını doğruladı.

CEBLE'DE ÖLÜ SAYISI 13 OLDU

Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü, ülkenin kuzeybatısındaki sahil kasabası Ceble'de ölü sayısının yükseldiğini açıkladı.

Güvenlik güçleri ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı silahlı kişiler yönetim karşıtı protestoların ardından dün kasabanın Sünni kesimine konuşlanmış göstericilere müdahale etmişti.

Güvenlik güçlerinin dünkü müdahalesinde çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Suriye'de gösterilerin başladığı 5 haftadır güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölenlerin sayısının 300'ü aştığı bildiriliyor.

TANKLAR DERA'DA YÜRÜDÜ

Suriye'de gerginlik devam ediyor. Güvenlik güçleri zırhlı araçlar desteğiyle muhalif hareketin doğduğu Dera'ya girdi. Kentten ateş seslerinin geldiği öğrenildi.

Eylemciler, telefonla yaptıkları açıklamada, tank ve zırhlı araç desteğindeki yüzlerce güvenlik gücünün kente girdiğini, her yöne ateş açtığını ve kendilerini koruyan zırhlıların arkasından ilerlediğini belirtti.

Suriye rejimine muhalif hareketin doğduğu ve şimdiye dek çok sayıda kişinin öldüğü kentin sakinleri, Dera'da elektriklerin kesik olduğunu ve telefonla iletişimin pek mümkün olmadığını kaydetti.

Dera'da dünkü olaylarda ölenlerin cenazelerinin toprağa verildiği törenlere binlerce kişi katıldı. Cenaze töreninden sonraki gösteriye güvenlik güçlerinin müdahale etmediği belirtildi. Eylemde, göstericiler Suriye bayrakları ve ''anayasanın 8. maddesinin kaldırılmasıyla'' ilgili mesajların yer aldığı pankartlar taşıdı. Yas dolayısıyla esnafın dükkanlarını açmadığı görüldü.

Bu arada, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye yakınlarında bulunan Cebleh'deki olaylara güvenlik güçlerinin müdahalesinde 4 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Kentte, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a muhalif militanların son günlerde arka arkaya gözaltına alınmaya başlandığı kaydedildi.

AFP'ye göre, bu son ölümlerle birlikte, ayaklanma hareketinin başladığı 15 Mart'tan bu yana 352 kişi hayatını kaybetti.

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri