Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadınlar da bunu yaparsa

05.05.2012 09:42
Önceki gün oynanan derbiyi izlemeye gelen kadın taraftarlar, uzun süre Fenerbahçe’ye küfürlü tezahürat yaptı.

TÜRKİYE Futbol Federasyonu, önemli bir ilke imza atarak, 2011-2012 sezonundaki Süper Lig maçlarında saha kapatma cezası alan kulüplerin maçlarını kadın ve çocuk taraftarlar önünde oynaması kararını aldı. Bu kararın başlıca sebebi olarak da, futbolda küfürü ve şiddeti ilk etapta en aza indirmek, ikinci etapta yok etmek geliyordu. Nitekim sezon boyunca çok sayıda maç, kadın ve 12 yaş altı çocuk seyircilere oynandı. Uygulama her kesim tarafından ilgi gördü ve olumlu karşılandı. Boş tribünlere oynamaktansa, kadın ve çocukların izlediği maçlara çıkmak, herkesi oldukça memnun etti.

Onlar da zamanla düzene yenik düştü

Ancak kadın ve çocuk taraftarların tribünlere kattığı ‘birbirinden güzel renkler’, son dönemde yerini ‘siyaha’ bıraktı. Bunun sebebi ise, tıpkı küfürlü tezahürattan ceza alan erkek taraftarlar gibi onların da dillerinden küfürü eksik etmemeye başlamasıydı. Kısacası stres arttıkça, onlar da düzene yenik düştü. Önceki gün İnönü Stadı’nda yaşanan olaylar da, akıllardaki soru işaretlerini kuvvetlendirdi. Saha olaylarına verilen ceza sonrası, kadın ve çocukların doldurduğu tribünler önünde mücadele eden futbolcular, yine küfüre maruz kalıyordu.

‘Seyircisiz oynansa daha iyi olur’

Beşiktaş’ın F.Bahçe’yi 1-0 yendiği maç öncesi tribünlerde çok güzel görüntüler vardı. Stadı dolduran siyah beyazlı kadın ve çocuklar, takımlarını doyasıya destekledi. Fakat öyle bir an geldi ki, maçın tansiyonu yükseldi. Kadın taraftarlar da küfürlü tezahürat yapmaya başladı ve aralıklarla bunu tekrarladı. Karşılaşma sonunda, yaşanan olaylar, hem futbolcular hem yöneticiler arasında şu yoruma neden oldu; “Keşke saha kapama cezası verilen maçlar seyircisiz oynansa... İki türlü de küfür ediliyor. En azından diğer türlü, statta küfür edecek birileri olmaz.”

6 dakikalık küfre ceza kapıda

DERBİ maçta tam 6 dakika boyunca Beşiktaş tribünlerindeki kadın taraftarlar tarafından toplu halde küfür edildiği belirlendi. Maçın gözlemcisinin de küfürleri raporuna yazdığı öğrenildi. Siyah beyazlıların küfür nedeniyle 40 ile 60 bin TL arasında para cezası alması bekleniyor. Normal şartlarda, ceza sınırında olan ve saha kapama cezası alması gereken siyah beyazlılar, Süper Final öncesi değişen statü nedeniyle sadece para cezası alacak.

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri