Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dereli'den skandal talimat

08 Şubat 2009 / 14:29
Galatasaray-Kayseri maçının tartışmalı hakemi Selçuk Dereli'nin yan hakeme verdiği talimat tam bir skandal...

Selçuk Dereli, G.Saray-Kayseri maçının en çok tartışılan isimlerinden biriydi. Gösterdiği kartlar ve vermediği penaltılarla bir anda herkesin hedef tahtası haline geldi.

BOŞVER KORNERE GİT

En çok tartışılan pozisyonlardan biri de 90+3'cü dakikada yaşandı. Bu dakikada Kayserispor'un ile sağ taraftan geliştirdiği atak Emre Aşık tarafından kesildi. Yatarak topa müdahale eden Emre, kontrolsüz kayınca topa eliyle müdahale etti. Hatta topu bir süre eliyle sürdü. Kayserisporlu futbolcular pozisyonun penaltı olduğu yönünde ellerini havaya kaldırırken, bu tepkiye yan hakem de katıldı.

Yardımcı hakem Dereliye kulaklıktan, "Hocam el var, Penaltı" diye uyarıda bulundu.. İddiaya göre yoğun protestolar altında bunalan Dereli, "Boşver, kornere git" diyerek pozisyonu geçiştirdi.

Hakem Selçuk Dereli, G.Saray-Kayseri maçının en çok tartışılan isimlerinden biriydi. Lincoln'ün ikinci sarıdan atıldığı pozisyon 2007 yılındaki sınavda klasman hakemlerine soruldu.

Testin 46. sorusu şöyleydi: "Bir serbest vuruş veriliyor. Oyuncu hemen kullanıyor. 9.15'ten yakın olan bir rakip futbolcu kesiyor." Bu sorunun doğru cevabı da "Oyun devam eder" şeklinde verilmişti. Sınavda "Sarı kart veya oyunu tekrar başlatmak" gibi yanıtları veren hakemlerin notu kırılmıştı.

Maçın gözlemcisi Serdar Çakır'ın da maçtan sonra "Lincoln'ün ikinci sarısı yanlıştı. Oyun devam etmeliydi" dediği öğrenildi. Oyun kuralları kitabının 122. sayfasında "Eğer bir oyuncu serbest vuruşu çabuk kullanmaya karar verir ve topa 9.15 metre mesafeden daha yakında bulunan bir rakip oyuncu topu keserse hakem oyunu devam ettirmelidir" deniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri