Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Derin 5 kaza Susurluk`ta

22.08.2011 15:08
Savcılar, Susurluk tanığı 5 esrarengiz ölüme mercek tutmak için harekete geçti. Öte yandan Savcıların, Susurluk ile Ergenekon arasındaki derin bağı da araştırdığı öğrenildi.

ASLAN DEĞİRMENCİ -

 

Eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın`ın ifadeleri doğrultusunda çeşitli illerde yapılan operasyonlarla gözaltına alınan 6 Özel Harekatçı`nın tutuklanması; Susurluk dosyasını yeniden tartışmaya açtı. Tartışmalar sürerken soruşturmayı yürüten savcıların Susurluk olaylar zinciri hakkında bilgi sahibi olan beş önemli kişinin altı yıl içinde trafik kazalarında ölmesini araştırdıkları öğrenildi.

 

ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

 

Sıralı bir şekilde trafik kazaları ile hayatlarını kaybeden ve isimleri Susurluk olayında ön plana çıkan; MİT görevlisi Ertuğrul Berkman, Başbakanlık Hukuk Müşaviri Hakim Akman Akyürek, Gaziantep Milletvekili Bedri İncetahtacı, Telekulak davalarının kilit sanığı Cengiz Çelik ve MHP`li işadamı Efraim Barut’un dosyalarına mercek tutuluyor.

 

ERGENEKON, ULAŞAN, YOL VE SUSURLUK

 

Savcılar, Susurluk ile Ergenekon arasındaki derin bağıda araştırırken, Ergenekon iddianamesini hazırlayan Savcı Zekeriya Öz, Susurluk`un Ergenekon örgütünün yalnızca aydınlatılabilen yüzü olduğunu ve Ergenekon’a ulaşan tüm yolların Susurluk olayında da engellendiğini iddianamede yazmıştı.

 

İŞTE SAVCILARINI PEŞİNE DÜŞTÜĞÜ 5 KAZA

 

*MİT GÖREVLİSİ ERTUĞRUL BERKMAN

MİT görevlisi Ertuğrul Berkman, Meclis Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar`a bilgi ve belge desteğinde bulunmaktaydı. Berkman`ın otomobili, 29 Ağustos 1997 günü Bozöyük-Eskişehir yolunda 40 metre sürüklendikten sonra Çimento Fabrikası bahçesindeki ağaçlara çarparak durabildi. 66 yaşındaki Berkman ile birlikte eşi Gülseren Berkman da hayatını kaybetti, kızları Aylin Berkman ise yaralandı.

 

*HAKİM AKMAN AKYÜREK

 

Hakim Akman Akyürek: Meclis`te kurulan hayali ihracat olayları ve faili meçhulleri araştırma komisyonlarından sonra Susurluk Komisyonu`nda da raportör olarak görev almıştı. Komisyon adına pek çok bilgi ve belgeyi takip eden, bu bilgi ve belgelerin gelip toplandığı kişiydi. 8 Aralık 1997 tarihinde, gece yarısı İstanbul Maslak`ta otomobiliyle bir kamyonun altına girdi. Akyürek`in otomobili, kamyonun kasası ile ters istikametteydi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör İrfan Yavaşlıol, otomobilin solda olması ve çarpışmanın soldan meydana gelmesinin, eşyanın tabiatına aykırı olduğunu belirtmekteydi. Bu durum, yağmurlu havada trafikte seyreden Akyürek`in üçüncü bir araç tarafından sıkıştırıldığı tezini güçlendirmekteydi.

 

*BEDRİ İNCETAHTACI

 

Gaziantep FP Milletvekili Bedri İncetahtacı: Meclis Susurluk Komisyonu Sözcüsü`ydü. 21 Kasım 1999 sabahı Almanya`nın Köln kentine gitmek üzere Meclis lojmanlarındaki evinden çıkıp otomobiliyle Esenboğa Havalimanı`na doğru yola çıktı. Yağmur sebebiyle ıslanmış yolda, önce orta refüjdeki ağaçlara, ardından da aydınlatma direğine çarpan 39 yaşındaki İncetahtacı, olay yerinde hayatını kaybetti. O gün Finlandiya Cumhurbaşkanı Ankara`ya geleceğinden, İncetahtacı`nın otomobili hemen yol üzerinden kaldırıldı ve Akyurt Jandarma Karakolu`nun önüne çekildi. Akyurt Savcısı`nın, İncetahtacı`nın otomobilini görmesine izin vermediği Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış`a göre kaza `kuşku verici` idi. Elkatmış, hemen koruma talebinde bulundu.

 

*CENGİZ ÇELİK

 

Kendisini, çevresine `özel harpçi` ve `MİT`çi` olarak tanıtan 34 yaşındaki Cengiz Çelik, Ankara`da ETG isimli bir elektronik ve güvenlik şirketi ile bir `dedektiflik` bürosunun sahibiydi. Emniyet ve MİT`e elektronik cihazlar satıyor ve takip bürosuyla izleme, dinleme faaliyetleri yapıyordu. Kısa bir süre içinde Ankara ve İstanbul`daki pek çok telekulak olayının aktörü haline geldi. Ankara`daki davanın sanıklarından biri de Korkut Eken`di. Sibel Can`ın eski kocası Hakan Ural’ı, Murat Karayalçın’ı, aralarında savcıların da bulunduğu daha birçok kişiyi dinlemeye, izlemeye alan ekip, Cengiz Çelik ve arkadaşlarıydı. Cengiz Çelik, davalar sürecinde ABD`ye kaçtı. Çelik, gıyabi tutukluluğu af kanunu gereği kalkınca Türkiye`ye döndü. Ve 1 Temmuz 2001 Pazar günü saat 03.00`te, beş arkadaşıyla Muğla`dan, doğum yeri Dalaman`a giderken şarampole yuvarlandı. Arabadaki beş kişi yaralanırken, hastaneye kaldırılan Cengiz Çelik dört gün sonra öldü. Yurtdışında gazetecilere verdiği mülâkatta ise Çelik, “Bazı abilerimizin canı yanmasın diye, bugüne kadar sesimi çıkarmadım” demişti.

 

*EFRAİM BARUT

Efraim Barut, Abdullah Çatlı`nın ortağıydı. GSC tekstil şirketini birlikte kurmuşlardı. Vefat eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski Genel Başkan Yardımcısı ve Çorum eski Milletvekili Mehmet Irmak`ın Ankara`daki cenaze törenine katılmak üzere MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı İbrahim Uçar`la birlikte 29 Mayıs 2003 tarihinde sabah erkenden Ankara`ya hareket ettiler. Gebze yakınlarına doğru, içinde bulundukları Mercedes`in önüne bir kamyondan çuval düştü. Devrilen arabada Barut ve Uçar vefat etti. 

Bu haber toplam 2924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri