Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Derin bağlantılar ortaya çıkartılsın

11.03.2012 13:56
Sivas olayları zamanaşımı tartışmalarına endekslenirken, cevaplanması gereken yüzlerce karanlık soru hala esrarını koruyor. Dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sivas hadisesinden önce ilginç olayların yaşandığını dile getirdi.

Olay öncesi yaşanan provokasyona dikkat çeken Karamollaoğlu, "Sivas meydanındaki Atatürk büstünün civatalarını kim söktü?" sorusunu gündeme taşıyarak, "Bu işin arka planında birilerinin olma ihtimali güçlü. Mesela olaylardan önce Sivas Merkez'deki çevik kuvvetin zayıflatılması söz konusu” dedi.

Milli Gazete'ye önemli açıklamalarda bulunan Karamollağolu, Takriben 15 gün önce Divriği'de hadiseler olmuş. Bir hafta kala Hafik'te hadiseler olmuş, çevik kuvvetin bir kısmı Divriği'ne, bir kısmı da Hafik'e gönderilmiş. Ve Sivas Polis İstihbarat Müdürü Doğukan Öner endişelenmiş. Sivas merkezde polis çok zayıflıyor. Bir hadise olsa müdahale etme imkanımız olmaz diye. Hatta yetki sınırlarını aşıp İçişleri Bakanına, Başbakana, Cumhurbaşkanına kadar da bu konuyu iletmiş. Polis İstihbarat Müdürü diyor ki, bir hadise olacağına dair herhangi bir istihbarat yoktu ama, merkezin çok zayıflamasından endişe ettim sadece diyor. Ama buna kimse itibar etmedi" şeklinde konuştu.

BÜSTÜN CİVATALARINI KİM SÖKTÜ

Sivas hadisesinden önce ilginç olayların yaşandığını dile getiren Karamollaoğlu, "Sivas meydanındaki Atatürk büstünün civatalarını kim söktü?" sorusunu gündeme taşıdı. Karamollaoğlu; "Sivas'ta bu hadiselerden önce, Cumhuriyet Meydanına yakın, Kongre Lisesi'nin önündeki Atatürk büstü, 2 metre yüksekteki bir sütunun üzerindeyken, güya kalabalık bunu düşürdü iddiasını ileri sürmek için, civatalardan sökülmüş indirilmiş. Sonradan üzerinde çok durulmadı ama bu çok ciddi bir mesele. Kim indirdi bunu? Bütün bunlar gösteriyor ki, bazı çevrelerde bazı şeyler yapılmış. Şimdi burada bu konunun mutlaka araştırılması, hakikaten birilerinin parmağı, etkisi var mı, bunun günışığına getirilmesi lazım." dedi. "Sivas olayları dış mihraklı bir hadise gibi geliyor bana" diyen Temel Karamollaoğlu, "Ancak bu dış mihraklı hadisenin içeride elemanları, uygulayıcıları olmazsa bu hadise yürümez. Onun için böyle bir bağlantı olma ihtimali var. Mesela birisi çıktı. Sivas olayları için 'Ben JİTEM'deyim, bu hadiseleri biz yaptık' demişti" hatırlatmasında bulundu.

DERİN BAĞLANTILAR ORTAYA ÇIKARILMALI

Sivas olaylarının gerçek mahiyetinin artık ortaya çıkarılması için esaslı bir çalışma yapılmasını isteyen Karamollaoğlu, "Ben zannediyorum ki, böyle bir araştırma her halde yapılıyor. Emniyette de, başka yerlerde de. Meclis'te de bir araştırma komisyonu kurulup hakikaten bu konu ne oldu, ihmal var mı veya yanlış adımlar bu hadiseyi meydana getirebilir mi diye ele alınabilir."dedi.
 

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri