Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Derin Devlet Güçlü ve Faal

16.09.2013 01:03
AKP Milletvekili Tayyar, derin devletin bitirilemediğini, yapının hala güçlü ve faal olduğunu, hükümetin rehavete kapılma lüksünün bulunmadığını belirtti.

AK Parti Siyasi ve Hukuk İşler Başkanlığı Samsun'daki AK Parti Samsun İl Başkanlığında düzenlenen 12. Bölge Toplantısında konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Siyasi ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Şamil Tayyar, "Darbeler ve Demokrasi" hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Zaman'ın haberine göre konuşmasında, "Ağır darbe indirdik ama derin devleti halen yok edemedik" diyen Tayyar'ın açıklamalarının ilgili bölümü:

Derin devleti halen yok edemediklerini belirten Tayyar, "Taksim Dayanışma Platformuna üye bazı kuruluşlar 6. Bölge İdare Mahkemesine başvuruda bulundular. 'burada yürütmeyi durdurun' dediler. Mahkeme 6 Temmuz tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. O mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını okuduğumuzda, kararın gerekçesinde daha önce 1. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurmayı bırakın projeyi iptal ettiğini öğrenmiş olduk. Çünkü o yürütmeyi durdurma kararı 1. İdare Mahkemesinin iptal kararına dayandırıyor. 6 Haziran tarihide İstanbul 1. İdari Mahkemesi eyleme konu olan proje için iptaline karar veriyor, kimsenin bundan haberi yok ve eylemler devam ediyor.

Benim aklıma takılan şu, eylemler devam ederken başvuruyu yapan bir kuruluş var. Bu kuruluşa bir sorumluluk düşmez mi. 'Ey vatandaşlar siz eylem yapıyorsunuz ama zaten bu proje ile ilgili mahkemenin verdiği bir karar var. Hükümet oturup bir karar verecek. Onun sonucuna göre gerekli ise yine eylem yaparız' denirdi. Sonuçta bu davayı açan bir kurum var. Şikayetçi olunan kurum kendisine ile ilgili açılan davada sonucun ne olduğunu bilmez mi? Bu kurumun avukatları yok mu? Yani Türkiye yangın yerine çevrilmiş ve siz halen onunla ilgili mahkeme kararından haberdar değilsiniz. Belki bu kararı o günlerde kamuoyuna deklare etselerdi bu boyuta gelmeyebilirdi. Bizim o derin devlet dediğimiz yapının ne kadar güçlü ve faal olduğunu gösteriyor. Bugün Cumhuriyet tarihinin en kırılma noktalarından birisi 12 Eylül 2010 referandumudur.

Oysa bu aktif fay hattı faaliyetlerine bu şekilde devam ediyorsa, bizim rehavete kapılmaya asla lüksümüz olmadığını düşünüyorum. Ağır bir darbe indirdik ama derin devleti halen yok edemedik. Onun için derin devletin en önemli güç kaynaklarından birisi olan Türk Silahlı Kuvvetlerin demokratik sisteme entegrasyonunu sağlamadan sivil siyaseti evrensel standartlarda tam anlamında özgürleştirmeden bunu yendiğimizi söyleyemeyiz. Aslında derin devlet gerçek manasında kullanılsa çok da kötü bir şey değil" şeklinde konuştu.

DARBE VE İHTİLAL AYNI KAVRAMLAR DEĞİLDİR

Darbe ve ihtilal aynı kavramlar olmadığını ifade eden Tayyar, "Bugün cumhuriyet tarihinde 4 darbe oldu. Bunların hiçbirisi ihtilal değil tamamı darbedir. Çünkü ihtilal aslında bir halk hareketi ve isyanıdır. Bazen kanlı da olsa kısmen meşruiyeti vardır. Ama darbeler tümden anayasal rejimi gayri hukuki yollardan değiştirme girişimidir. Eğer illa ihtilal arayacaksanız Türkiye'de 2 tane ihtilal var. Birinci 1928 Cumhuriyet ihtilali, ikincisi de 3 Kasım 2002'deki Anadolu ihtilalidir".HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri