Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Derin devleti bilen komutanlar öldürüldü

26.11.2012 13:23
Darbe Komisyonu, emekli olduktan sonra suikasta uğrayan generallerin sırrını çözdü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun raporu, "Özel Harp Dairesi, ölüm üçgeni ve JİTEM 'ci komutanların ölümüne" ilişkin sırları açığa çıkardı. İşte raporda yer alan çarpıcı tespitler...

100 BİNİ AŞKIN SİVİL ÖZEL HARPÇİ: Özel Harp Dairesi 1992'de Özel Kuvvetler Komutanlığı adını alarak tümen seviyesine yükseltildiğinde, sivillerin bağlı olduğu birim ayrı bir daireye dönüştürüldü. Çoğunlukla kilit bölgelerde ve noktalarda bulunan sivillerin sayıları yüzbinlerle ifade edilmekte.

GÖMÜLEN SİLAHLAR KULLANILDI: Büyük bir gizlilikle yer altına gömülen silahların numara kayıtları devlette kesinlikle bulunmuyor, kaybolmaları halinde hiçbir yasal işlemde yapılamıyor. 1970'lerde gerçekleştirilen katliamlarda kullanılan silahlar, sivillerin kullanması için gömülenlerdi.

ADAPAZARI-BOLU-SAPANCA ÜÇGENİ: Bu üçgen, Özel Harp Dairesi'nin Sovyetler Birliği'nin Türkiye'yi işgal etme olasılığına karşın sivil halkı eğitimden geçirdiği yerdi. Plana göre Rus ordusunun engellenebileceği son nokta burası. Özel Harp Dairesi'nin özellikle bu bölgeyi seçmesinin sırrını ise emekli bir albay verdi; "Coğrafi yapısı direnişe uygun. Yapılaşma da dağınık. Evler birbirine çok uzak. Bu durum kontrolü güçleştirir. Bölgede Çerkez, Çeçen, Abaza, Türkmen, Lazlar gibi silah tutkunu ve operasyonlarda görev alabilecek insanlar çoğunlukta. "

SUSURLUK'TA SANSÜRLENEN BÖLÜM: Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu'nun devlet sırrı olduğu gerekçesiyle sansürlenen bölümlerinde JİTEM'in kuruluş hazırlıklarının, Hulusi Sayın 'ın Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanlığı yaptığı dönemde tamamlandığı bilgisi yer aldı. JİTEM kurulmuştu ama illegaldi. Özel Harp Dairesi'nin yapısı örnek alınmıştı.

SIRLARI BİLENLER ÖLDÜRÜLDÜ: JİTEM'in kurucusu Korgeneral Hulusi Sayın emekli olduktan 2 yıl sonra 30 Ocak 1991'de öldürüldü. Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk 7 Nisan 1991'de, emekli Orgeneral Adnan Ersöz 13 Ekim 1991, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmış emekli Oramiral Kemal Kayacan ise 29 Temmuz 1992'de suikaste kurban gitti. Asayiş Kolordu Komutanlığı'nı Sayın'dan devralan Selen de JİTEM'i pasifize ederek yönetti. Bu nedenle JİTEM'ci subayların hedefinde olan Selen terörle mücadele yöntemini eleştirince görevinden alınmıştı. Öldürülmesi görevden alınmasından kısa bir süre önce oldu. Kayacan ise öldürülmeden önce Özel Harp Dairesi ile ilgili anılarını yazacaktı.

SABAH  

Bu haber toplam 4372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri