Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dershanelere kayıtlar devam edecek mi?

03.12.2013 13:07
Ailelerin, dersanelerin ve çocukların mağdur olmaması için azami gayret gösterdiklerini söyleyen Avcı çok merak edilen sorunun yanıtını verdi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dersanecilerle yaptığı görüşmeler sonrası aldığı önerileri Bakanlar Kurulu'na taşıdıklarını söyledi. Avcı, Ocak ayında  dersanelerin dönüştürülmesi ve Milli Eğitim'le entegre hale gelmesi için tasarı Meclis'e sunulacağını söyledi.

Ailelerin, dersanelerin ve çocukların mağdur olmaması için azami gayret gösterdiklerini söyleyen Avcı,  hazırlık sürecini dersane temsilcilerle birlikte sürdüreceklerini söyledi.

KAYITLARA DEVAM EDİLECEK

Görüşmenin ardından yapılan beraber yapılan  basın açıklamasında dershanelere kayıtların ocak ayından itibaren bir yıl daha devam edeceği belirtildi. Dönüşüm sürecinin 2015-2016 öğretim dönemine kadar süreceğini söyleyen Avcı, "Bu süreç, ilgili paydaşlarımızla ve sektör temsilcilerimizle beraber yürütülecek. Tüm soruların cevaplarını önümüzdeki ay yaptığımız, yapacağımız açıklamalarla öğrenebilirsiniz." dedi.

DERSHANECİLER DE KONUŞTU

Dersane temsilcileri adına Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR)dernek başkanı  Faruk Köprülü 3600 dersane ve 100 bine yakın çalışanları bulunduğunu dile getirerek bugüne kadar sadece düşüncelerini dile getirdiklerini anlattı.  Köprülü, bir yıl daha dersane kayıtları devam edeceğini,  sektörün hiçbir kesiminin mağdur edilmeyeceğini söyledi. 

Çözüm Dersaneleri sahibi Nazım Maviş,  bugüne kadar yaklaşımdan mutlu olduklarını dönüşüm için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

ARALIK AYINDA TASARI KESİN HALİNİ ALACAK

Nabi Avcı dersanelerle ilgili tasarının genel bir çerçevesinin yapıldığını Aralık ayında dersanecilerle yapılacak görüşmeler sonrasında tasarının kesin hale geleceğini söyledi. 

Avcı,  bazı dersanelerin daha çabuk adaptasyon içinde olabileceğini bazılarının  daha uzun sürede dönüşüm yaşayabileceğini belirterek tüm dersaneleri ayrı ayrı değerlendirerek  en verimli ve rasyonel şekilde değerlendirileceğini söyledi.

Gazetecilerin "dershanelerin kapanması" şekilndeki sorularına "dershanelerkapanıyor sözcüğünü hiç kullanmadım" diyen Avcı süreci "dönüşüm" olarak niteledi.

İNTERNETHABER

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri