Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet Bahçeli'yi Sıkıntı Bastı!

11.05.2011 09:58
Seks kasetleriyle sarsılan MHP'de Devlet Bahçeli, Genel Merkez'de geç saatlere kadar ortaya çıkabilecek yeni kasetlerle ilgili ne yapılabileceğini düşündü.

MHP’de art arda çıkan kasetlerin sarsıntısı sürüyor. İnternette cinsel içerikli görüntülerinin yayınlanmasının ardından parti içinden büyük tepki gören MHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez ve İstanbul eski İl Başkanı İhsan Barutçu da milletvekilliği adaylığından istifa etti. İkinci kaset skandalıyla ilgili süreç ilginç bir seyir izledi. Didinmez’in önceki gün parti genel merkezinin bilgisi dışında, doğrudan açıklama yapması bardağı taşıran son damla oldu.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı üzerine Didinmez ile Barutçu’nunmilletvekili adaylıklarından istifa ettiklerine dair dilekçelerinin istendiği öğrenildi.

AÇIKLAMADAN PARTİNİN HABERİ YOK

Kasetlerin yayınlandığı gün Didinmez ve Barutçu’ya ait afişlerin İstanbul’daki seçim bürolarından indirildiği bildirildi. Didinmez ile Barutçu’nun şifai olarak istifa ettiği haberleri de partililerin öfkesini yatıştırmadı. Kulislere Didinmez’in partililerin saldırısına uğradığı iddiaları yayıldı. Bütün bunlar yaşanırken Didinmez’in genel merkezin bilgisi dışında yaptığı “Sadece aileme hesap veririm” şeklindeki açıklama tepkilerin büyümesine yol açtı. Gelen tepkiler üzerine dün bu iki isminmilletvekili adaylıklarından istifa ettiğine dair resmi açıklama yapıldı.

BAHÇELİ'NİN YENİ KAYGISI
MHP lideri Bahçeli ise dün Genel Merkez'de geç saatlere kadar çalışarak yeni kaset komplolarına karşı alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. Üzerinde spekülasyon olan bazı isimlerin detaylı olarak incelendiği belirtildi.

‘Ülkücü harekete yakışmıyorlardı’

Milliyetçi görüşün önemli isimlerinden MHP eski milletvekili Cemal Enginyurt, kaset skandalıyla ilgili sert konuştu. ‘Uçkur siyaseti’ ile bir yere varılamayacağını belirten Enginyurt, uygunsuz kasetleri ortaya çıkanların bulundukları makamı hak etmediklerini kaydetti. Enginyurt, şunları dile getirdi: “Zaafları karşında böyle bir sonuç ortaya çıkıyorsa kimseyi suçlamamalılar. Ülkücü harekete yakışmayan insanlardı. Kimseyi suçlamanın da bir anlamı yok. Bu rüzgar şuradan esti. Buradan geldi. Filan yer suçlu demenin manası yok. Bu tarz iddialar karşısında kimseyi zan altında bırakmamak gerekir.”

Bahçeli dengeyi kaybetti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kaset skandallarıyla ilgili ‘okyanus ötesi’ni işaret etmesine tepki yağıyor. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, ‘Bunlarmuvazenesiz açıklamalar, (Bahçeli) çok sıkıntılı günler yaşıyor; belli ki... Ölçüsünü,muvazenesini kaybetmiş durumda. Talihsiz açıklamalar bunlar, insaf diyorum’’ ifadelerini kullandı. Topçu, ailenin kutsal bir kavram olduğunun altını çizerken aile hayatının, çökme tehlikesiyle karşı karşıya olmasının ‘bölücülük ve terör kadar tehlikeli’ olduğunu vurguladı.

ÜLKÜCÜ AHLAKLI OLMALI

Topçu, rahmetli Alpaslan Türkeş’in ülkücülere ilk uyarısını da hatırlattı: “Ülkücü imanlı ve ahlaklı olmalıdır.” Ülkücülerin önceliğinin ahlak vemaneviyat olduğuna dikkat çeken Topçu, şöyle devametti: “Geçmişten bugüne Türklük gurur ve şuuru; İslamahlak ve fazileti geçmişten günümüze bizimen önemli şiarımız olmalıdır. Ülkücüyüm diyenin buna dikkat etmesi gerekir. Siyasetin ahlakı bitti. Bunları eleştirince röntgenci diyorlar. Bu işi yapanlar ‘Ben hanıma hesap veririm. Kimseye vermem, benim özelime karışmayın’ diyor. Bu tür olaylar vakai adiye haline geldi. Sıradanlaştı. Aile bizimkutsalımızdır. Bunları demesek bu tür vakaları (gayrimeşru hayatı)meşrulaştırmış oluruz. Benimen büyük korkum, bu tür hadiselerin toplumda normal algılanır hale gelmesi olur.Kur’an’da, kavimlerin helakiyle ilgili ayetler var. Bunlar ibret verici ayetlerdir. Toplumda çürümeye dur demenin neleremal olduğuna en güzel delil Kur’an’daki ibretli kıssalardır. Buna dur demek, ahlaki çöküntüye dur demek gerekir.

Şendiller: Lider de istifa etmeli

Ülkücü camianın tanınmış isimlerinden Ökkeş Şendiller, devlet yönetimine talip olanların dikkatli kadrolar kurması gerektiğini söyledi. Şendiller, “Bu kadar yanlışı olan nasıl siyaset yapacak? Nasıl Türkiye yönetimine talip olacak? Bu istifa ile geçiştirilemez. Devlet Bahçeli kendisi de istifa etmeli” değerlendirmesinde bulundu. Eski ülkücülerden İrfan Sönmez de MHP’deki skandalın sorumlularından birinin Devlet Bahçeli olduğunu ileri sürdü.

‘68 siteye bildirimde bulunduk’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bazı siyasetçilere ilişkin internette yayımlanan görüntüler konusunda, toplam 68 internet adresi içeriğine erişimin engellenmesi için bildirimde bulunduklarını açıkladı. Bunlardan 3’ünün içerik çıkarmadığından alan adı ya da alt adından tümüyle erişime engellendiği, 2 internet sitesi ile ilgili içerik çıkarma işleminin devam ettiği vurgulandı.

DÖRT MAHKEME KARARI

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, kasetlerle ilgili Ankara 12. Sulh Ceza’dan iki, Ankara 14. Sulh Ceza’dan bir ve Bakırköy’den bir olmak üzere dört mahkeme kararının intikal ettiği belirtilerek şöyle denildi: ‘’Karar gereği ilgili internet sitelerinin yetkilileriyle irtibat kurulmak suretiyle ivedilikle işlem tesis edilmiştir. 68 internet adresi içeriğiyle ilgili olarak bu içeriklere erişimin engellenmesi yönünde bildirimde bulunulmuştur.Görüntüler; 5651 Sayılı Yasa’nın 8. maddesinde sayılan müstehcenlik suçu kapsamında yargı kararları ile BTK’ya intikal etmiş olup yargı süreci dahilinde işlemler icra edilmektedir.”

BUGÜN, AKŞAM 

Bu haber toplam 1808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri