Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devletin bazen kirli işleri olabilir

25 Ocak 2009 / 15:41
FOX Tv Ankara temsilcisi Sedat Bozkurt'tan ilginç yorum; Kırca'nın intiharının ardından, askerin tavrında çarpıcı bir değişiklik oldu: " Asker, devletin bazen kirli ilişkileri olabileceğini kabul etmiştir..."
FOX TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Başkent TV.'de hafta içi her gün 23.30'da yayınlanan Son Ajans programında, devam eden Ergenekon Soruşturması ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bozkurt, Eren Çelik’in hazırlayıp sunduğu programda, şimdiye dek askerin Ergenekon Davasındaki tavrının "Şüpheli personelimiz varsa yargıya intikal etsin, yargılansın, aklansın ya da ceza alsın" şeklinde olduğunu belirtirken, emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın intiharının ardından, askerin tavrında çarpıcı bir değişiklik olduğuna dikkat çekti.

FOX TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Kırca'nın Güneydoğu'da pek çok faili meçhulün emrini veren kişi olarak suçlandığını ve bazı davalarının yargıda olduğunu, bazı karanlık ilişkilerin odağında olan kişilerden biri olmakla itham edildiğini hatırlatarak "Asker tam kadro Kırca'nın cenazesine gelerek devletin bazen kirli ilişkileri olabileceğini kabul etmiştir. Bu da demokrasimiz açısından sağlıklı bir gelişme değildir" şeklinde konuştu.

Bozkurt, Susurluk ve Ergenekon olayları arasında bilinçli olarak paralellik yaratılmaya çalışıldığını belirterek, gözaltıların da bu amaca uygun olarak gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Sedat Bozkurt, "Susurluk'ta temizlik ve tasfiye tam olarak tamamlanamamıştı. Bu dava ile hem o temizlik tamamlanacak hem de kurulan paralellik sayesinde Ergenekon ete kemiğe büründürülecek" şeklinde konuştu.

Ergenekon Soruşturmasında yapılan operasyonların ve gözaltıların Tuncay Güney'in ifadeleri doğrultusunda gerçekleştirilmesini "Vahamet" olarak niteleyen Sedat Bozkurt şunları söyledi:

"Bu devlet ne olduğu belli olmayan, kimi çevrelerin ‘deli’ dediği Tuncay Güney'in ifadelerine itibar ederek, Ergenekon'da iddianame hazırlayıp bunca kişiyi gözaltına alırken, aynı devlet kendi resmi istihbarat kurumlarının verdiği resmi istihbarata itibar etmiyor ve bunun sonucunda Hrant Dink öldürülüyor. Tüm yaşananlar, olayların belli bir planın parçası olduğunu düşündürüyor"

11. dalgada gözaltına alınan Özel Harekâtçıları önemsediğini ifade eden Sedat Bozkurt, bu özel harekâtçıların bir önceki dalgada gözaltına alınan Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin'in görev yaptığı dönemde Özel Harekât Dairesi'nde çalıştığının belirlenmesi halinde Şahin'in hafıza kaybı söyleminin de geçersiz hale geleceğini belirtti.

Şahin'in gözaltındaki ifadesinde, kendisine İç Güvenlik Müsteşarlığı görevinin önerildiğini söylemesinin, bazı çevrelere "beni koruyun" mesajı olarak okunması gerektiğini belirten Bozkurt, Şahin'e "Bu teklifi sana kim sundu, sen liste hazırlarken hangi kriterleri göz önünde bulundurdun ve en önemlisi bu 300 kişiyi nasıl ikna ettin?" soruları sorulup bu soruların cevabı alınmadan Ergenekon'u aydınlatmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Konuşmasında son olarak 11. dalgada gözaltına alınan Erhan Göksel'e değinen Bozkurt, Göksel'in Ergenekon yapılanması için en net şeyleri söylemiş bir kişi olduğunu ve bu yapılanma içerisinde bulunmasının mümkün olmadığını ifade etti.


Muhammet Kutlu / Cafesiyaset
Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri