Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devletten kiracısına katmerli zam

19 Şubat 2009 / 13:50
Restoran sektöründe 43. yılını dolduran Niyazibey Restoran zincirlerinin Kadıköy Şubesi devletin kiracısı olma sebebiyle kapanmanın eşiğinde.
Kriz döneminde irili ufaklı bir çok işletme kapısına kilit vururken, Başbakan Erdoğan iş verenlere "işçi çıkarmayın çağrısında" bulunarak krizin tırmanmasını engellemeye çalışırken diğer yandan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 16 yıllık kiracısı olan Niyazibey Restoranları yapılan yüksek kira zammı yüzünden şubesini kapatmanın eşiğine geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Kadıköy Halitağa Caddesi üzerindeki mülkiyeti olan İŞKUR Çarşısı’ndaki kiracılardan Niyazibey Restoran, kurumun yaptığı yüzde 15’lik kira zammı ve 4 aylık teminat (depozit) talebi yüzünden zor günler geçiriyor. Döner ve İskender kebabını tüm dünyaya tanıtması kadar gıda sektöründe de hijyen konusundaki hassasiyetiyle dikkatleri üzerine çeken Niyazibey Restoranları’nın ortağı ve kurucusu olan Niyazi Manav, gelen son kira zammıyla birlikte 25 işçinin çalıştığı şubelerini kapatmayı düşündüklerini açıkladı. Manav ayrıca, kira zammı için son çare olarak Başbakan Erdoğan'a şikayet mektubu göndermiş.

İŞÇİ ÇIKARMAYACAK AMA KAPATACAK!

Konuyla ilgili olarak Haber7.com’a konuşan Niyazi Manav, devletin kiracısına zam yaparken, “kira zammı yasasını” ihlal ettiğini öne sürdü. Ocak ayı enflasyon oranının yüzde 10,08 olduğunu, fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 16 yıllık kiracısı olan kendilerine, yüzde 15 oranında zam yaptığını kaydeden Manav, “Devlet krizden dolayı zor günler geçiren işverenlere, ‘İşçi çıkarmayın. Dişinizi sıkın’ çağrısında bulunurken, kendi kiracısını yüksek zamla iflasın eşiğine getiriyor” diye konuştu.

İŞKUR Çarşısı’nda kendileri ile birlikte diğer esnafında yüksek kira bedelleri ve zam oranları yüzünden sıkıntılı günler geçirdiklerini ifade eden Niyazi Manav, itirazları karşısında SGK’dan gelen cevabın da kendilerini şoke ettiğini aktardı. İtiraz ettikleri zaman, SGK’dan “Mahkemeye başvurabilirsiniz.” şeklinde cevap aldıklarını ifade eden Manav şöyle konuştu: “Kurum zam yaparken kiracı yasasına göre değil de kafasına göre zam yapıyor. İtiraz edince de 'mahkemeye verin' diyor. Davayı açmak sadece 1.500 TL'den başlıyor. Zammı geri almak da imkansız. Bir de mahkeme parası vereceğiz. Onlarca kere yazılı itirazda bulunduk. Ya hiç cevap vermeyerek kale bile almadılar ya da geçiştirdiler. Şimdi gelinen noktada kriz iyice belimizi büktü. 16 yıldır kiracıyız. Eski kiracı olma ayrıcalığımız olması gerekirken yüzde 15'lik zamla kiramız bir anda 3 bin TL arttı."

ŞAHISLAR HAZİRANA KADAR KİRALARI ERTELEMİŞ

Maltepe, Kadıköy, Üsküdar ve Acıbadem olmak üzere 4 şubelerinin olduğunu ve 43 yıldır restoran işletmeciliğinde dünyaca ünlü bir marka haline geldiklerini hatırlatan Niyazi Manav şunları kaydetti: Diğer şubelerimiz şahıslardan kiraladığımız mülkiyetlerde hizmet veriyor ve şu anda krizden dolayı kiralarımızı Haziran ayına kadar erteledik. Mal sahiplerimiz olumlu yaklaştı. Fakat Sayın Başbakan ve ekonomiden sorumlu bakanlarımızın işçi çıkarmama konusunda yaptıkları telkinlere zıt bir uygulama ile karşı karşıyayız. 25 kişinin çalıştığı bir yer burası ve 100’ye yakın insan ekmek yiyor. En son düşündüğümüz şey işçi çıkarmak. Fakat her geçen gün zarar ediyoruz. İşçilerimiz de durumun farkında. Hep birlikte ya tamam ya da devam diyeceğiz.”

DEVLETİ DEVLETE ŞİKAYET EDEN MEKTUP

Niyazi Manav konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da bir mektup yazmış. Devleti, devleti şikayet etmek gibi gülünç bir durumun ortaya çıktığını ama mecbur kaldıklarını söyleyen Niyazi Manav’ın Erdoğan’a gönderdiği mektupta, yüksek kira bedellerinden dolayı dükkanlarını kapatmak zorunda kalan diğer kiracılar gibi kendilerini de aynı akıbetin beklediğini vurgulamış.

Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri