Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devletten Uludere'ye Özür Tazminatı

02.01.2012 09:58
Irak sınırında Uludere yakınlarındaki olayda hayatını kaybeden 35 kişi için hükümet nakdi boyutu yüksek bir jeste hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; geçen hafta AK Parti MKYK toplantısında hayatını kaybeden 35 kişinin ailelerine 100 bin liraya kadar nakdi yardım yapılması üzerinde duruldu. Yasaya göre bu tür olaylarda 22 bin 400 lira tazminat öngörülüyor. Bu olayda ise maddi zarar değil, hayatını kaybetme durumu nedeniyle manevi bir zarar olduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda AK Parti MKYK'da olayın bir terör mağduriyeti olmadığı dile getirilerek tartışıldığı öğrenildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in de sıcak baktığı öneri ile ilgili çalışmaların bugün Bakanlar Kurulu'na sunulması ve orada ele alınması kararlaştırıldı. Ödenecek tutarın 3,5 milyon lirayı bulacağı, ödeneğin nereden karşılanacağının da Bakanlar Kurulu'na bırakıldığı belirlendi. Bu kapsamda sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonundan da yararlanılabileceği dile getirildi.

DAVA AÇILMASI BEKLENMEYECEK

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarının dava açmasını beklemeden bir jest olarak yardım yapılması ön plana çıktı. Bu kapsamda dava açılması sonucu belirlenen tazminatın zorunlu bir ödeme olacağı ancak hükümetin hayatını kaybeden vatandaşların mağduriyetinin hızla giderilmesinden yana olduğu vurgulandı. Bu nedenle de dava açılmasını ya da mahkemenin kararı beklenmeden ailelere nakdi bir ödeme yapılacağı belirtildi. Miktar konusunda ise önce 50 bin lira daha sonra bu tutarın 100 bin lira olması yönünde fikir birliği oluştuğu öğrenildi. Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında yardım miktarının netlik kazandırılarak en kısa sürede ailelere ulaştırılması planlanıyor.

Yeni Şafak 

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri